Kolekcja Szybkich Przepisów

Szybkie ciasta to magiczny wypiek, z którym poradzi sobie każdy – nawet całkowity amator! Od takich wypieków zresztą najlepiej zaczynać. A później...to już kwestia wyboru.

Kolekcja Szybkich Przepisów

10 przepisów w kolekcji

Szybkie Ciasto

Szybkie ciasto to znane składniki

Aby zrozumieć wypieki i rzeczywiście dobrze wiedzieć, jak łączyć składniki, co i w jaki sposób dodawać, by wszystko wyszło perfekcyjnie, najpierw musisz pojąć, że większość ciast składa się ze znanych i powtarzalnych półproduktów. Każde szybkie ciasto również.

  • Mąka – to podstawa większości wypieków. Kiedyś trudno było wyobrazić sobie, że mąkę moglibyśmy czymś zastąpić. A jednak, do głowy przychodzi chociażby mączka wytwarzana z płatków owsianych (lub same płatki owsiane) czy nawet kaszy. Nadal jednak potrzebujemy czegoś, co za pomocą mieszania i wyrabiania stworzy strukturę ciasta. Tu należy pamiętać o jednym: gluten jest naszym sprzymierzeńcem, jednak jego duża ilość sprawia, że ciasto może wyjść twarde. Dlatego ciasto kruche czy biszkopty zawsze pieczemy z mąki tortowej.
  • Cukier – to nie tylko sama słodycz, ale również element, który zmiękcza ciasto i zatrzymuje wilgoć. Jeśli więc w przepisie znajduje się cukier, lepiej z niego nie rezygnować. Poza tym dzięki niemu wypieki karmelizują się. A to przyczynia się do pięknego wyglądu. Możesz na przykład ciasto oprószyć cukrem pudrem i trzymać jeszcze chwilę w piekarniku. Wtedy zobaczysz, jak pięknie zbrązowiało.
  • Tłuszcz – masło czy też olej roślinny to nieodłączny element wielu wypieków. Dzięki niemu ciasto jest kruche i puszyste, ale także naprawdę smaczne. Pamiętaj, że tłuszcz to doskonały nośnik smaku. Jeśli go zabraknie, wypiek może nie być aż tak dobry.
  • Jajka – odpowiadają za konsystencję, pulchność i strukturę wypieku. Bez jajek da się żyć, jednak powinno się je zawsze czymś zastąpić. Istnieje na to wiele sposobów, jak chociażby dodanie dojrzałego banana, siemienia lnianego czy jogurtu. Jednak jajka to bardziej tradycyjny element wypieków, dlatego w większości przepisów na szybkie ciasto znajdziesz właśnie je.
  • Woda lub mleko – dzięki płynom, które dodajesz do ciasta, konsystencja otrzymanego wypieku jest taka, jaka powinna być – pulchna i delikatna.

To pięć filarów, na których stoi naprawdę mnóstwo wypieków. Do nich często dodajemy także sodę oczyszczoną czy proszek do pieczenia, by ciasto wyszło większe, pełniejsze. Zrozumienie tych składników to klucz do zrobienia idealnego szybkiego ciasta.

Szybkie ciasto czekoladowe – klasyka gatunku

Szybkie ciasto nie musi wyglądać. Ma być przede wszystkim smaczne i bardzo proste do zrobienia. A jednak ciasto czekoladowe ma to do siebie, że zawsze prezentuje się idealnie. Nawet jeśli niezbyt się starasz. To prawdziwa magia. Szybkie ciasto tego typu zrobisz właśnie z pięciu podstawowych składników, a także dwóch dodatkowych, które są konieczne. Jeden z nich to kakao. Dzięki niemu otrzymasz intensywnie czekoladowy smak – wypiek będzie słodki i bardzo aromatyczny. Drugim jest proszek do pieczenia lub soda. Wystarczą dwie małe łyżeczki proszku, by ciasto czekoladowe pięknie urosło. Nie bój się tego składnia. To dobry kompan podczas przygotowywania wszystkich szybkich ciast. Możesz zastąpić go sodą, która działa bardzo podobnie. Jeśli chcesz, żeby Twoje ciasto było szybkie, pyszne i naprawdę mocno czekoladowe, oprócz kakao dodaj również jeszcze jeden składnik. To oczywiście czekolada. Dzięki niej konsystencja będzie bardziej kremowa, a smak obłędny. Zawsze dodawaj do ciasta roztopioną czekoladę – zrób to w kąpieli wodnej, a później połącz z masłem. Uzyskasz w ten sposób delikatną emulsję, którą możesz połączyć z resztą składników. Jednak uważaj. Jeśli czekolada będzie gorąca, a w cieście znajdą się jajka, katastrofy nie da się uniknąć. Jajka się zetną, a z ciasta nic nie będzie. Dlatego dodawanie czekolady zostaw na koniec. Upewnij się również, że jest ona ciepła, a nie gorąca. Tak przygotowane ciasto czekoladowe będzie idealne. Zobaczysz zresztą po wyciągnięciu z piekarnika.

Pieczenie jest sztuką, która wydaje się skomplikowana i wymagająca długiej nauki. I rzeczywiście, aby osiągnąć mistrzowski poziom, musisz piec, piec i jeszcze raz piec. Ale przecież w cukiernictwie chodzi nie tylko o bycie mistrzem, ale również o smak. A ten jest w stanie zapewnić Ci również szybkie ciasto, które jest proste do upieczenia, zawiera niewiele składników, a wychodzi i tak bajecznie pyszne. Szybkie ciasto również może dać Ci satysfakcję, ale przede wszystkim smak, którego oczekujesz.

Szybkie ciasto z białą czekoladą

Ciasto czekoladowe niejedno ma imię. I chociaż najczęściej mówimy o nim w kontekście tradycyjnej czekolady z kakao, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić równie proste ciasto czekoladowe z udziałem tej drugiej, czyli białej czekolady. Jak sprawić, aby to szybkie ciasto było pełne smaku? Składniki będą tu bardzo podobne – miej jednak na uwadze fakt, iż czekolada biała jest słodsza od zwykłej. Dlatego możesz dodać do ciasta mniej cukru. Poza tym zrezygnuj z kakao. Postaw natomiast na aromat i smak, który podbije wszystko, co najlepsze, w białej czekoladzie. Może to być na przykład naturalny ekstrakt waniliowy bądź migdałowy. Nie zapomnij także o gwieździe tego deseru, czyli białej czekoladzie. Rozpuść jedną, a nawet dwie tabliczki, by smak był wyrazisty i obłędny. Takie ciasto czekoladowe warto wykończyć czymś kontrastującym, na przykład kwaśnymi owocami. Postaw na maliny lub porzeczki, czy też inne sezonowe owoce. Deser będzie idealny na niedzielną kawę, na której pojawią się niespodziewani goście, czy nawet imprezę urodzinową. Przygotowanie ciasta z białą czekoladą jest banalnie proste, a przecież wygląda tak spektakularnie!

Ciasto marchewkowe – szybkie i pyszne

Ciasto marchewkowe należy do jednych z najłatwiejszych przepisów, jakie możesz spotkać. Jest banalnie proste, a przecież tak smaczne. Możesz również eksperymentować z jego składem, zmieniać przyprawy, czy dodawać polewy, które będą pasować do wilgotnego środka. Szybkie ciasto marchewkowe wymaga znanych Ci doskonale składników – filarów cukiernictwa – a także jednego, niezbędnego dodatku. Jest nim oczywiście marchew. Starta, świeża, pachnąca marchewka, dzięki której ciasto staje się bardziej wilgotne. Oczywiście nabierze również słodkiego smaku marchewki, a także charakterystycznego pomarańczowego koloru. Szybkie ciasto marchwiowe będzie jeszcze smaczniejsze, gdy dodasz do niego orzechy! Upieczone ciasto będzie nie tylko mięciutkie, ale w niektórych fragmentach również chrupiące. A ta zmiana tekstury naprawdę pozytywnie wpływa na sam proces jedzenia i smakowania. Jak zrobić ten deser? Składniki wystarczy wymieszać, nie przejmując się zbytnio kolejnością, a następnie piec do suchego patyczka. To wszystko. Do przygotowania ciasta marchewkowego nie trzeba wielkich umiejętności cukierniczych. Gdy wyciągniesz ciasto z piekarnika, koniecznie polej lukrem cytrynowym jego wierzch. Ciasta warzywne z tym dodatkiem smakują obłędnie.

Szybkie ciasto czekoladowe trochę inaczej

Ekspresowe ciasto zatoczyło właśnie koło. Zaczynaliśmy od czekolady i na czekoladzie kończymy. Dlaczego? By pokazać Ci, że ciasto, które nie wymaga wiele pracy, można zmienić w zależności nie tyle od samych składników, co od ich ilości. Proste ciasto czekoladowe składa się z pięciu składników podstawowych i dwóch lub trzech dodatkowych – czekolady, kakao i proszku do pieczenia. A jeśli zwiększysz ilość czekolady i tłuszczu? Co wtedy się stanie? Wypiek będzie delikatniejszy, bardziej zbity, ale rozpływający się w ustach. Jakie ciasto czekoladowe charakteryzuje się tymi właśnie cechami? No tak! Brownie! To naprawdę banalny wypiek, do którego masę przygotujesz w 15 minut, a upieczesz w niecałe pół godziny. Do przygotowania ciasta potrzebujesz zaś składników, które prawdopodobnie i tak masz już w domu. Pamiętaj jednak, że brownie nie potrzebuje proszku do pieczenia. Nie chcemy bowiem, by rosło. Ma być wyrośnięte na tyle, na ile pozwala mu na to mąka i jajka, jednak bez przesady. I jeszcze jedna zasada, która może sprawić, że brownie będzie doskonałe bądź całkowicie nietrafione. Chodzi o samo pieczenie. Nigdy nie piecz brownie do suchego patyczka. W ten sposób pozbawiasz się bowiem esencji tego, czym jest brownie – rozpływającego się, lekko zakalcowatego ciasta, które rozpływa się cudownie w ustach przy każdym kęsie. Ach, takie szybkie ciasta moglibyśmy jeść każdego dnia.

 

Szybko nie znaczy źle. Nie znaczy też "bez umiejętności". Jeśli chcesz przygotować nieskomplikowane ciasto, które zrobisz maksymalnie w godzinę, prawdopodobnie doskonale wiesz, że w prostocie tkwi piękno. A czas, który ktoś inny przeznacza na pieczenie, Ty możesz przeznaczyć na coś zupełnie innego!