Wilgotne ciasto czekoladowe powinno być delikatne, choć bardziej zwarte niż puszyste. Taka właśnie jest specyfika tego wypieku, któremu bardzo blisko do amerykańskiego brownie, choć przedstawiona przez nas wersja jest znacznie lżejsza.
Ciasto czekoladowe na wiele okazji
Wilgotne ciasto czekoladowe to wypiek, który sprawdzi się na wiele okazji: na święta, urodziny, wizytę znajomych, a nawet jako weekendowy podwieczorek. Jest bardzo uniwersalne, dlatego przypadnie do gustu dorosłym, jak i dzieciom – szczególnie, jeśli zostanie zaserwowany z różnymi dodatkami. Dzięki wielu możliwościom podania, nigdy się nie nudzi – za każdym razem smakuje nieco inaczej. Dobierz dodatki zależnie od okazji i zapewnij gościom mocno czekoladową ucztę. Więcej inspiracji znajdziesz w dalszej części tekstu.
Wilgotne ciasto czekoladowe to jeden z tych deserów, którego nie odmówią sobie nawet najbardziej wybredni smakosze. Połączenie intensywnego smaku czekolady z owocami sprawia, że zaczynasz się uśmiechać od ucha do ucha już na samą myśl o skosztowaniu tego specjału. Jednak wiele osób ma problem z tym, aby ciasto stało się odpowiednio wilgotne. I rzeczywiście, trzeba się postarać, aby zachować odpowiedni balans, przygotowując je. Mimo to, wbrew pozorom przepis na wilgotne ciasto czekoladowe nie jest trudny – poradzisz sobie z nim nawet wówczas, gdy stawiasz pierwsze kroki w cukierniczym świecie. Zobacz, o co zadbać i czego unikać.
Szybkie ciasto czekoladowe – przeczytaj zanim zaczniesz piec
Przed Tobą lista porad od mistrzów cukiernictwa. Przeprowadzą Cię one przez proces pieczenia ciasta czekoladowego i dzięki nim możesz mieć pewność, że wypiek wyjdzie idealnie. Wystarczy, że zapoznasz się z kilkoma sprawdzonymi trikami.
Zadbaj o odowiednie składniki
Sięgnij po prawdziwe masło, pełne mleko i przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj czekolady. Wybierz wysokiej klasy gorzką czekoladę – nada się np. Czekolada Klasyczna Gorzka 64% E.Wedel lub tabliczka o jeszcze wyższej zawartości kakao, jak Czekolada Mocno Gorzka 80% E.Wedel. To dzięki niej uzyskasz głęboki, intensywny smak. Pamiętaj też, że do wypieku mogą trafić też inne odmiany czekolady oraz dodatkowe składniki, takie jak kakao czy karob, które jeszcze bardziej „podbiją” czekoladowość deseru.
Dokładnie ubij jajka z cukrem na puszystą pianę i przesiej mąkę
Aby powstało naprawdę wilgotne ciasto czekoladowe, musisz zadbać o stworzenie dobrze napowietrzonej masy jajecznej. Aby to zrobić, jajka z cukrem ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez co najmniej 3-4 minuty. Upewnij się, że cukier został w 100% rozpuszczony! Za to mąka, która trafi do masy mokrych składników, musi być przesiana, by zapobiec powstaniu grudek i zaburzeniu konsystencji wypieku.
Zadbaj o masę czekoladową
Aby zrobić masę czekoladową, rozpuść masło w mleku, nie dopuszczając do wrzenia, a następnie, już po odstawieniu mieszanki z ognia, dodaj pokruszoną czekoladę i powoli mieszaj przez kilka minut do całkowitego rozpuszczenia. Do ostudzonej masy powinna trafić piana z jajek i cukru, a następnie suche składniki, czyli mąka i proszek do pieczenia. Składniki zmieszaj ze sobą dokładnie – tak, aby nie powstały żadne grudki. Od jej konsystencji zależy to, jak wilgotne ciasto czekoladowe będzie ostatecznie smakowało.
Urozmaić przepis dodatkami
Jeżeli pragniesz urozmaicić przepis na wilgotne ciasto czekoladowe, możesz to zrobić na wiele sposobów. Wszystko zależy oczywiście od Twojej fantazji i preferencji. A oto kilka propozycji.
- Lubisz słodsze ciasta? Zamień czekoladę gorzką na mleczną lub dodaj grubiej posiekane kawałki, które nie ulegną całkowitemu rozpuszczeniu.
- Sięgnij po sproszkowane chili i dodaj pikanterii swojemu wypiekowi.
- Dodaj cynamon, sproszkowane goździki i przyprawę do piernika i przygotuj jesienno-zimową wersję czekoladowego ciasta.
- Lubisz bakalie? To świetnie! Dodaj je do masy lub posyp nimi polewę czekoladową. Dobrze sprawdzą się rodzynki, orzechy i płatki migdałowe.
- Jeśli nie masz pod ręką świeżych owoców, sięgnij po powidła lub dżem. Smakowitym pomysłem jest dodanie do ciasta ciepłych powideł śliwkowych.
Dopasuj przepis do diety
Przepis na wilgotne ciasto czekoladowe bez mąki? Tak, tak! Wilgotne ciasto czekoladowe możesz przygotować również w wersji bez mąki. Wówczas konieczne jest m.in. ubicie piany z białek, która stanie się fundamentem masy. Przepisy na bezmączne czekoladowce ograniczają się do użycia podstawowych składników: jajek, cukru, czekolady i tłuszczu, często z dodatkiem mielonych migdałów. Efekt końcowy polega w dużej mierze na odpowiednich proporcjach i właśnie pianie z białek. Warto jednak wiedzieć, że w tej wersji Twoje ciasto czasem zapada się w środku, co… jest dobrą wiadomością. Powstała „dolina” jest idealna do wypełnienia np. pysznym kremem czekoladowym, bitą śmietaną, owocami… decyzja należy do Ciebie.
5 rzeczy, które pomogą Ci przygotować pyszne ciasto czekoladowe
Mocna piątka. Dzięki tym poradom masz pewność, że Twoje ciasto czekoladowe zachwyci każdego fana domowych wypieków. Sprawdź szczegóły.
1. Właściwa temperatura i odpowiedni czas pieczenia
Przepis na wilgotne ciasto czekoladowe wskazuje, że optymalna temperatura pieczenia to 175˚C bez termoobiegu. Ustaw tortownicę lub formę na środkowym poziomie piekarnika. Nie musisz włączać termoobiegu – najlepiej sprawdzi się grzanie góra-dół. Czas pieczenia jest uzależniony m.in. od wielkości formy/tortownicy – przy tortownicy 25 cm wyniesie ok. 45-50 minut. Stan upieczenia ciasta najlepiej sprawdzisz przy pomocy niezastąpionego drewnianego patyczka. Gdy zobaczysz, że ciasto jest już upieczone, uchyl piekarnik i zostaw je w środku na kolejne 10 minut.
2. Mistrzowska polewa czekoladowa na wierzch ciasta czekoladowego
Dość gruba warstwa twardej polewy czekoladowej dodatkowo zabezpieczy ciasto przed wyschnięciem. Dzięki temu zyskasz prawdziwie wilgotne ciasto czekoladowe, które nie straci idealnej konsystencji.
Jak pracować z polewą czekoladową?
Jeśli polewa czekoladowa jest zbyt rzadka i nie tężeje na wierzchu ciasta, dodaj do niej więcej czekolady i dokładnie wymieszaj. Jeśli trzeba, postaw rondel z polewą na mały ogień. Możesz również przygotować polewę czekoladową w wersji bez śmietanki. Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej, poczekaj aż lekko stężeje i oblej nią ciasto czekoladowe. Taka polewa czekoladowa zastygnie na wypieku i wróci do stałej formy – powstanie czekoladowa skorupka.
Jak zrobić polewę czekoladową w dwóch kolorach?
To proste. Przygotuj dwa rodzaje czekolady. Najlepiej wybierz takie, które znacząco różnią się kolorem – np. Czekolada Biała E.Wedel i Czekolada Mocno Gorzka 80% E.Wedel. Rozpuść każdą z czekolad w kąpieli wodnej. Następnie połącz obie czekolady w jednym naczyniu i lekko zamieszaj – w ten sposób uzyskasz efekt zebry.
3. Przechowywanie ciasta czekoladowego
Gotowe wilgotne ciasto czekoladowe możesz przechowywać do 5 dni po upieczeniu. Aby jednak zabezpieczyć je przed wyschnięciem, umieść wypiek pod szklanym kloszem. Będzie się prezentował elegancko, a jednocześnie nie stanie się narażony np. na działanie kurzu, wilgoci, a także nadmierną utratę wody. Tak przygotowane ciasto pod kloszem możesz umieścić np. na stole w czasie imprezy lub spotkania ze znajomymi – zniknie szybciej niż myślisz!
4. Wilgotność ciasta czekoladowego
Co decyduje o „wilgotności” ciasta? Kluczem do sukcesu jest… spora ilość mokrych składników i tłuszczu. Dlatego na standardową porcję ciasta będzie potrzebna kostka masła lub więcej – to ono nada wypiekowi wilgotności oraz kremową, delikatną konsystencję. Właśnie dlatego nie należy zmniejszać ilości tłuszczu, jaką podaje przepis na wilgotne ciasto czekoladowe.
5. Dodatki do ciasta czekoladowego
Z czym podawać wilgotne ciasto czekoladowe w tej wersji? Możesz je zaserwować rodzinie w leniwe, niedzielne popołudnie albo gościom na przyjęciu. Twój wypiek z powodzeniem zastąpi nawet tort urodzinowy! Najlepiej będzie smakował w towarzystwie dobrej kawy lub herbaty. A jeśli chcesz urozmaicić sposób podania, na stole postaw też wiśniową lub śliwkową konfiturę. Świetnie sprawdzi się też w towarzystwie gałki lodów waniliowych.
Domowe sposoby na przygotowanie jadalnych dekoracji na ciasto czekoladowe
Ciasto czekoladowe świetnie smakuje bez dodatków, a kiedy zdecydujesz się na jeden z nich, to z pewnością zaczniesz eksperymentować z kolejnymi. Sprawdź jak przygotować proste i szybkie jadalne ozdoby do ciasta czekoladowego.
Karmelowe figurki
Zacznij od zrobienia karmelowych ozdób na ciasto czekoladowe.
Przygotuj:
- drewnianą deskę,
- papier do pieczenia,
- brązowy cukier
- patelnię.
Wykonanie:
- Rozłóż papier do pieczenia na desce. Wysyp cukier na gorącą patelnię. Poczekaj, aż cukier zamieni się w płynny karmel – mieszaj szpatułką, aby nie przypalić cukru.
- Kiedy cały cukier się rozpuści zdejmij patelnię z ognia. Nałóż porcję płynnego karmelu na łyżkę i maluj nim dowolne wzorki i figurki na papierze do pieczenia.
- Zacznij od czegoś prostego – serca, uśmiechy, esy-floresy. Z czasem zaczniesz kreślić małe słodkie dzieła sztuki.
- Poczekaj, aż karmel zastygnie na papierze. Oderwij ozdoby i ułóż na cieście. Możesz położyć je na płasko lub wbić w ciasto.
Słodkie czekoladowe ludziki
Ciasto czekoladowe po kilku modyfikacjach może zastąpić tort urodzinowy. Wystarczy, że przygotujesz dodatki, które kochają młodsi fani łakoci.
Kup dostępne w sklepach z dodatkami cukierniczymi foremki do pieczenia i przygotowywania dodatków. Znajdziesz tam foremki w kształcie zwierząt, postaci z bajek, domków, literek itp. Wystarczy, że wypełnisz je ciastem i upieczesz.
Możesz też rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej – wybierz Czekoladę Karmelową E.Wedel 80 g i wypełnij foremki. Poczekaj, aż zastygną i delikatnie wyjmij czekoladowe figurki z foremek. Postaw je na cieście pośród owoców i kleksów bitej śmietany.
A skoro mowa o bitej śmietanie – mamy dla Ciebie sprawdzony przepis.
Mistrzowska bita śmietana na ciasto czekoladowe – dla dużych i małych
Przed rozpoczęciem ubijania, włóż do lodówki miskę i widełki miksera na kilkanaście minut. Po tym czasie przygotuj 250 ml dobrze schłodzonej śmietanki kremówki 36%. Wlej zimną śmietankę do miski miksera i ubijaj na najniższych obrotach przez ok. pół minuty. Potem zwiększ obroty do maksimum i ubijaj, aż widełki zaczną zostawiać wyraźne ślady na bitej śmietanie.
Opcjonalnie po koniec ubijania możesz dodać do śmietany łyżkę cukru pudru i olejki smakowe – polecamy wanilię lub amaretto, które podkreślą smak i uwydatnią aromat.
Ciasto czekoladowe – przepis na każda okazję
Wiesz już jak przygotować pyszne ciasto czekoladowe, które podasz z różnymi dodatkami. Koniecznie wypróbuj wszystkie inspiracje i ciesz się domowym wypiekiem w gronie przyjaciół i rodziny. Smacznego!
Komentarze