Mazurek wielkanocny: przepis na tradycyjne ciasto w nowoczesnym wydaniu
23
2 godz.
8 porcji
Łatwe
Ciasta i desery

Mazurek wielkanocny: przepis na tradycyjne ciasto w nowoczesnym wydaniu

Mazurek wielkanocny to ciasto, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jego przygotowanie to symbol powitania wiosny i odrodzenia życia, a także okazja do dzielenia się radością z okazji świąt wielkanocnych. Wypróbuj nasz przepis, który łączy tradycję z odrobiną nowoczesności i zaskocz swoich bliskich tym klasycznym ciastem w niecodziennym wydaniu!

Produkty użyte w tym przepisie (2) Kup online

Lista składników 14

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Mazurek wielkanocny jest wyjątkowo słodkim i pysznym ciastem, które podajemy z okazji świąt. Wszystko to za sprawą połączenia kruchego ciasta, aromatu migdałów i korzennych przypraw oraz bakalii, które nie tylko dodają słodyczy, ale też zdobią tradycyjny wypiek. Sprawdź jednak jak przygotować mazurek wielkanocny w nowoczesnej wersji, by w pełni rozsmakować się nim w świątecznym klimacie. Z naszym przepisem i poradami jego przygotowanie będzie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej!

Mazurek wielkanocny w nowym wydaniu

Chcesz zaskoczyć rodzinę i znajomych podając oryginalną wersję mazurka na wielkanocnym stole? Wypróbuj nasze pomysły na przygotowanie różnych wersji tego pysznego ciasta. rzyć różne kompozycje w zależności od tego, co położysz na kruchym cieście mazurka.

Mazurek różany z białą czekoladą

Smakowitym wariantem jest przygotowanie do mazurka prostego kremu różanego. Potrzebujesz do tego:

  • 200 g konfitury z płatków róży,
  • 200 g serka mascarpone,
  • 100 g czekolady białej E.Wedel.

Konfiturę i serek mascarpone przełóż do miski i połącz je ze sobą na gładką masę za pomocą miksera. Gotowy krem przełóż na spód mazurka i rozsmaruj równomiernie. Na wierzch zetrzyj 100 g białej czekolady.

Mazurek różany jest już gotowy! Taka wersja tego tradycyjnego ciasta z pewnością zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości.

Mazurek krówkowy

Uważasz, że mazurek kajmakowy można spotkać na każdym wielkanocnym stole? Chcesz stworzyć bardziej oryginalną kompozycję smaków? Sprawdź jak połączyć tradycyjny mazurek z nutą nowości! Przygotuj masę krówkową i zaskocz wszystkich tym niespotykanym połączeniem. Będziesz potrzebować:

  • 250 g Krówek Mlecznych E.Wedel,
  • 90 g Czekolady Mlecznej Klasycznej E.Wedel,
  • 300 ml mleka,
  • 30 g masła.

Wszystkie składniki włóż do średniej wielkości rondelka. Rozpuszczaj je na małym ogniu, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dodaj więcej mleka. Gotową masę krówkową rozsmaruj na spodzie mazurka. Tak przygotowane ciasto mogą śmiało ozdobić orzechy laskowe, płatki migdałów, pistacje (nadadzą idealnie słonego smaku, który przełamie słodycz masy) oraz inne orzechy. Smacznego!

Mazurek chałwowy

Aby przygotować mazurek z masą chałwową potrzebujesz:

  • 250 g Chałwy Królewskiej kakaowej z bakaliami E.Wedel,
  • 100 g śmietanki 30%,
  • 80 g Czekolady Karmelowej E.Wedel.

Chałwę rozdrobnij blenderem. Następnie przełóż ją do garnka i dolej śmietankę. Gotuj je przez około 5 minut, aż masa zgęstnieje. Zdejmij z ognia i odstaw do mocnego ostygnięcia. Następnie zmiksuj chałwę ze śmietanką na gładką masę. Tak przygotowaną masę wyłóż na spód ciasta.

Czekoladę w opakowaniu włóż do miski z gorącą wodą. Gdy czekolada będzie miała płynną konsystencję, odetnij jeden róg opakowania i zacznij "rysować" nią wzory na mazurku. Niech poniesie Cię wyobraźnia! Smacznego!

Jak przygotować idealne ciasto do mazurka wielkanocnego?

Mazurek wielkanocny to prawdziwa gratka dla fanów domowych słodyczy. Martwisz się jednak, że ciasto może nie wyjść idealnie kruche? Skorzystaj z naszych porad, dzięki którym przygotujesz idealną wersję spodu mazurka.

Szybkie zagniatanie

Ciasto na spód do mazurka wymaga szybkiego zagniatania. Im dłużej trwa jego wyrabianie, tym cieplejsze są Twoje dłonie. To z kolei sprawia, że ciasto zaczyna się topić, przez co po upieczeniu będzie twarde i gumowate. By masa zachowała odpowiednią konsystencję, przed wyrobieniem ciasta porządnie schłodź ręce i podsyp stolnicę mąką, a samo ciasto wyrabiaj szybko i krótko.

Temperatura pieczenia

Spód mazurka piecz w 180°C przez około 20 minut. Poznasz, że ciasto jest już gotowe po jego złocistym kolorze. W trakcie pieczenia obserwuj ciasto – niedopieczone będzie surowe, a przepieczone twarde i suche. Pamiętaj, że mazurek nie może być zbyt suchy, musi być za to niski. Nie zostawiaj go jednak zbyt długo w piekarniku – przepieczone ciasto wyjdzie zbyt twarde.

Masło lub smalec

Wyjątkowej kruchości i aromatu nadaje mazurkowi tylko prawdziwe masło (nie margaryna czy mix tłuszczy). Pamiętaj, że musi być ono wcześniej dobrze schłodzone. Jeśli marzy Ci się wyjątkowo kruchy spód mazurka, możesz zamienić 50% masła w przepisie na smalec. Da Ci to gwarancję, że ciasto wyjdzie takie, jak chcesz.

Co zrobić, żeby mazurek zawsze wychodził?

Gdy już uzyskasz idealnie kruche ciasto na mazurka, pamiętaj o jeszcze kilku rzeczach, dzięki którym zaprezentujesz go gościom we wspaniałej formie.

Uważaj na przenikanie zapachów

Surowe ciasto na spód do mazurka wymaga wstawienia do lodówki. Nim to jednak zrobisz, zawiń ciasto szczelnie w folię spożywczą. Dzięki temu nie wchłonie ono zapachów innych produktów znajdujących się w lodówce.

Zwróć uwagę na sposób wałkowania

Przywieranie ciasta do wałka to jeden z problemów występujących podczas pieczenia wielkanocnego mazurka. By go uniknąć, rozwałkuj spód na mazurek wielkanocny pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Staraj się jednak unikać podsypywania ciasta mąką – jej nadmiar sprawi, że wypiek straci całą swoją kruchość, o którą chodzi w mazurku wielkanocnym.

Wybierz specjalną foremkę

Mazurka wielkanocnego piecz na specjalnej blaszce mazurkowej, z charakterystycznym otwartym bokiem i niskimi ściankami. Dzięki takiej foremce, placek łatwo się zsuwa, nie łamiąc się przy tym na mniejsze kawałki. Jeśli nie masz takiej blaszki, możesz upiec mazurka na zwykłej formie, wyłożonej papierem. Ważne jednak, by w tym przypadku wyjąć ciasto z blaszki, gdy jest jeszcze ciepłe. Kiedy ostygnie, ciasto kruche jest o wiele bardziej podatne na uszkodzenie.

Komentarze