Przepisy na Karnawał

Karnawał jest czasem, w którym myślimy o zabawie. Co chwila ktoś planuje przyjęcie w gronie znajomych bądź – to już rzadziej – wielki bal przebierańców. Karnawał to też spotkania w gronie najbliższych: pełne dobrej muzyki, trunków i oczywiście pysznego jedzenia. Bo czy można mówić o karnawale w oderwaniu od przysmaków kuchni polskiej i zagranicznej?

Przepisy na Karnawał

10 przepisów w kolekcji

Ciasto karnawałowe

Na czym polega karnawał? Oczywiście na jedzeniu!

Nazwa "karnawał" pochodzi od łacińskich słów carnem levare, co oznacza dosłownie "usuwać mięso". Wiąże się to oczywiście z tradycją żegnania się z mięsnymi daniami, którymi nie można było cieszyć się podczas postu. Wszystkiego, co zabrania się podczas czterdziestodniowego oczekiwania na Święta Wielkanocne podczas Karnawału dostępne jest wręcz w nadmiarze. I chociaż czas ten obchodzi się niezależnie od wierzeń, sama tradycja należy do pięknych. Jeśli więc przygotowujesz imprezę karnawałową, tu nie powinno być żadnych ograniczeń. Dużo, solidnie i przepysznie – to mogłoby być główne hasło reklamowe karnawału, gdyby ten czas potrzebował reklamy. Jak zatem powinny wyglądać przepisy na karnawał, by goście byli zachwyceni, a wszelkie przyjemności zostały “pożegnane” na czas postu tak, jak na to zasługują Hucznie!

Proste przekąski w sam raz na ząb dla gości

Jest zima, imprezę sylwestrową masz już za sobą. Można by więc pomyśleć, że goście nie będą chętni na więcej spotkań przy zastawionym stole. Jeśli zatem Ty i Twoi najbliżsi spędziliście Sylwestra na naprawdę dużym wydarzeniu, pierwsze spotkanie karnawałowe zaplanuj bez większego rozmachu. Niech zabawa będzie niewielka, choć z klasą. Postaw zatem na dobre trunki, wspólne zabawy oraz proste przekąski – coś na ząb, by zabić niewielki głód. To tak zwane finger food, czyli jedzenie do wzięcia w dłoń i zajadania na jedno ugryzienie. Mogą to być desery umieszczone w kieliszkach czy też niewielkich słoiczkach, by łatwo było chwycić je w jedną rękę i zajadać ze smakiem. Słodkie finger food to również niewielkie ciasteczka, takie jak makaroniki. Doskonale sprawdzą się tu również bezy. Możesz ozdobić je niewielką ilością bitej śmietany i małym owocem, na przykład maliną czy kawałkiem figi. Popularną wersją niewielkich deserów do ręki są również tartaletki. Możesz nadziać je kremem czekoladowym lub pysznym musem owocowym. Będą w sam raz na jeden kęs. Takie przekąski karnawałowe sprawdzą się podczas dużego balu karnawałowego, ale również w czasie spotkania ze znajomymi. To pomoże gościom skupić się na tym, co w karnawale jest najważniejsze – na zabawie.

Przekąski karnawałowe zgodne z tradycją

Sprawdzone przepisy na karnawał czasem są jednak lepsze od tego, co proponuje nam moda na mniejsze i niezbyt skomplikowane dania. Jeśli zapraszasz gości na wspólne biesiadowanie, podczas przygotowywania przekąsek sięgnij po tradycyjne przepisy. Takie, z których korzystały nasze mamy i babcie. To jedzenie obecne na wszystkich wielkich imprezach, na przykład wiejskich weselach. Jest go dużo i smakuje wszystkim gościom, niezależnie od wieku. Kuchnia jest jednym z najlepszych sposobów na nawiązywanie do tradycji. Nie bój się jednak eksperymentować z tym, co znane. Jeśli kochasz gotować i uwielbiasz takie połączenia smakowe, pogódź tradycję z nowoczesnością. Wybieraj smaki, które według niektórych wcale do siebie nie pasują. Ty jednak wiesz lepiej, bo kubki smakowe zawsze prowadzą Cię podczas gotowania.

 

Słodkości w sam raz na Karnawał

Czy możemy mówić o karnawale w oderwaniu od słodkości? Z całą pewnością nie! Co możesz zrobić dla swoich najbliższych? Tradycyjne ciasto karnawałowe jest inne w każdym domu. Najważniejsze jednak, by było w nich mnóstwo smaku. Doskonale sprawdzi się tu na przykład pewna wariacja na temat chruścików, które każdy z nas kojarzy z tłustym czwartkiem. Chodzi oczywiście o hiszpańskie churros! To doskonały deser z parzonego ciasta, które następnie smażone jest a głębokim, dobrze rozgrzanym oleju. Zajadaj je koniecznie z kremem czekoladowym! Słodkością skrojoną w sam raz na karnawał, będzie również tort czekoladowy, najlepiej nasączony alkoholem i przekładany bogatym w smaku kremem waniliowym. Ten przysmak łączy w sobie wszystko, co powinno kojarzyć nam się z karnawałem – przyjemność, smak i mnóstwo czekolady. Torty są również deserem idealnym na wszelkie święta. Przygotowujemy je przecież na urodziny, imieniny czy wesela. Karnawał również jest świętem – bo spędzamy go z najbliższymi, robiąc to, co kochamy najbardziej.

 

Tłusty czwartek – wyjątkowy dzień karnawałowy

Karnawał to nie tylko zabawy weekendowe bez okazji, po prostu by spotkać się z bliskimi. To także bardzo konkretne dni, które wymagają odpowiedniego uczczenia. Tak, tłusty czwartek przypada w karnawale i musi zostać potraktowany poważnie. To dzień, w którym nareszcie możesz wyrównać niedobory pączków. Faworki także powinny znaleźć się wtedy na stole – tak dla równowagi. Najlepsze słodkości są oczywiście przygotowywane w domu. Dlatego jeśli kochasz robić pączki i faworki, zaproś gości i razem cieszcie się smakiem tych przysmaków. Chcesz poznać nasz patent na puszyste pączki? Sekret tkwi w idealnie wyrośniętym cieście drożdżowym oraz nadzieniu. My przygotowujemy je ze śliwek oraz kakao – naprawdę są przepyszne! Dzięki temu pączki smakują wszystkim tym, co najlepsze: słodyczą z elementami kwaskowatości i czekoladą! Proponujemy nadziewanie pączków po usmażeniu ich, by sam proces przebiegał łatwiej, a powidła nie nagrzały się podczas smażenia.. A faworki? Jeśli nie masz czasu na pączki, możesz je zrobić tylko z kilku składników: mąki, żółtek, cukru pudru i gęstej śmietany. Ciasto zrobisz w kilka minut, ale pamiętaj, że popularne chruściki wymagają również smażenia. Będzie to jednak znacznie szybsza słodka przekąska od pączków.

Przepisy na karnawał dla każdego

Rzeczywiście karnawał jest określany jako pożegnanie mięsa. Jednak niektórzy rozstali się z nim na dobre już jakiś czas temu. I ani trochę za nim nie tęsknią. Pamiętaj, że karnawał to czas bogato zastawionego stołu i przysmaków zrobionych z myślą o wszystkich – każdy w Twoim domu bądź na imprezie przez Ciebie przygotowanej powinien czuć się mile widziany. Pomyśl o swoich gościach i o tym, co zwykle dla nich przygotowujesz. Postaraj się stworzyć takie menu, które będzie odpowiednie dla każdego – młodszych i starszych, kochających nowoczesność i tradycjonalistów. Inwencja twórcza z pewnością Ci pomoże. Pamiętaj, że w karnawale chodzi o zabawę, ale też o wspólnotę. Aby nikt nie czuł się wykluczony czy zaniedbany, uwzględniaj w jedzeniu tworzonym na zabawę wszystkie potrzeby i smaki, nie tylko te, które odpowiadają Tobie. Nie bój się – jedzenie zniknie ze stołu, a jeśli nie, zawsze możesz spakować je na wynos tym, którzy chętnie zajadali się Twoimi przysmakami.

Dania w roli głównej – co postawić na stole podczas wspólnego biesiadowania?

Karnawał jest świętem nieodłącznie kojarzonym z mięsem – przecież w tym właśnie czasie hucznie je żegnamy. Jednak nikt nie powiedział, że musi ono znaleźć się na stole podczas wspólnego biesiadowania. To, jakie dania przygotujesz, zależy wyłącznie od Ciebie oraz Twoich gości. Jeśli planujesz naprawdę dużą imprezę karnawałową, poproś każdego z gości o przyniesienie jakiegoś dania – swojego popisowego lub ulubionego. Dzięki temu masz pewność, że każdy będzie odpowiednio zaopiekowany, a stół będzie uginać się od pyszności. To również dobry sposób na zaangażowanie każdego w tworzenie doskonałej atmosfery i jeszcze lepszego jedzenia. Jeśli nie masz pewności, co postawić na stole podczas spotkania ze znajomymi lub rodziną, zawsze możesz postawić na klasyki oraz te dania, które wychodzą Ci najlepiej i są zawsze chwalone przez najbliższych. Pamiętaj, że w karnawale chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę. Jedzenie to tylko przepyszny dodatek. Nie musisz zatem martwić się o nie aż tak bardzo.

Śledzik – koniec karnawału

Karnawał, jak wszystko, co dobre, kiedyś musi się skończyć. Tym dniem jest śledzik, czyli tak zwane ostatki, zapusty, a nawet podkoziołek – w zależności od miejsca, w jakim go obchodzono. To ostatnia chwila na to, by dobrze bawić się razem ze znajomymi, zanim zacznie się post. Jeśli nie masz żadnych planów na imprezę, skorzystaj ze staropolskich pomysłów na obchodzenie zapustów. Wtedy wiedziano, jak się bawić! Oprócz tańców i jedzenia, organizowano również kuligi, podczas których można szaleć do woli na świeżym powietrzu. Być może Ty i Twoi najbliżsi nie udacie się na kulig, ale spacer po śnieżnych zaspach i bitwa na śnieżki brzmi już jak konkretny plan na wieczór. A po powrocie do domu koniecznie przyrządź dla wszystkich rozgrzewającą gorącą czekoladę z chili, by w gości wstąpiło jeszcze więcej energii na zabawy do samego rana. Nie rezygnuj również z pięknej śląskiej tradycji obchodzenia zapustów, a mianowicie smażenia krepli, czyli pączków. Tłusty czwartek to za mało, by cieszyć się ich smakiem.

 

Karnawał to czas skupiony głównie na jedzeniu, piciu i wspólnej zabawie. Nic więc dziwnego, że z utęsknieniem na niego czekamy, a wszystkie karnawałowe tygodnie staramy się wykorzystać na całego. Chociaż w Polsce nie obchodzimy go tak hucznie jak w Rio de Janeiro, nie mamy się czego wstydzić. Nasza tradycja kręci się wokół suto zastawionego stołu i spędzania czasu razem, w gronie tych, których kochamy najbardziej.