Przepisy z czekoladą

Desery z czekoladą to wyjątkowe dania, które goszczą w domach na całym świecie. W Polsce wedlowska czekolada obecna jest już od 1851 roku – to właśnie wtedy stała się elementem tak istotnym w wielu polskich gospodarstwach, częścią ciast, ciasteczek czy babeczek. Czekolada klasyczna może zagwarantować Ci nie tylko smak, ale również tradycję.

Przepisy z czekoladą

22 przepisy w kolekcji

Ciasto czekoladowe

Czekolada klasyczna może zagwarantować Ci nie tylko smak, ale również tradycję. Być może używasz tego samego rodzaju czekolady, co Twoja mama lub babcia, które piekły sernik z polewą z prawdziwej czekolady raz do roku, na naprawdę wyjątkowe okazje. Być może ten przepis, który z nimi współdzielisz, jest czymś, co łączy pokolenia i będzie robić to dalej. W tym tkwi piękno czekolady.  

Czekolada wydaje się być niepozorna, ale skrywa w sobie sekret smaku, który mistrzowie przekazują sobie od dziesięcioleci. Wbrew pozorom przepisy z czekoladą nie muszą dotyczyć tylko pomysłów na coś słodkiego. Znajdziesz ją jako składnik sosów do kurczaka czy indyka. Nawet w pomyślę na popularne żeberka nie zabraknie czekolady.

Sprawdź, jak czekolada E.Wedel Klasyczna Mleczna i E.Wedel Klasyczna Gorzka 64% sprawdzą się w Twojej kuchni!

Co w czekoladzie kochamy najbardziej?

Od wieków ludzie cieszą się pyszną czekoladą. Wiele potraw i smakołyków pojawia się i znika z kulinarnej mapy świata, a pyszne tabliczki na bazie kakao trwają w niezmienionej formie. Kochamy czekoladę za jej smak – w zależności od rodzaju – słodki lub słodko-gorzki. Uwielbiamy delikatność kostek, gdy rozpływają się w ustach. No i ten zapach. Kusi i obiecuje chwilę przyjemności, której uległ niejeden łasuch i smakosz wspaniałych deserów.

Do tego tabliczka czekolady idealnie nadaje się do gotowania. Staje się niezbędnym towarzyszem każdego cukiernika, który chce oczarować swoich gości. Czekoladowe przekąski to świetny pomysł, który sprawdza się nie tylko od święta, ale zawsze, gdy masz ochotę na coś dobrego.

Czekolada to tylko początek opowieści. Możesz zrobić z niej coś wyjątkowego, na co przepis znasz tylko Ty, bądź coś, co robiła Twoja mama lub babcia. Polewy czekoladowe, ciastka, ciasteczka, musy, tartaletki czy babeczki. Przepisy z czekoladą to cały wielki świat kulinarny, który potrafi zaskoczyć. Czekolada inspiruje, do robienia coraz lepszych deserów i tworzenia coraz smaczniejszych dań, uwielbianych przez domowników, naszych najbliższych i najważniejszych krytyków.

Mocno kochamy czekoladę, bo statystycznie zjadamy jej rocznie ponad 5 kg. Nic dziwnego, skoro tabliczki czekolady są tak wygodne w używaniu ich do gotowania i dzielenia się smakowitymi kostkami z bliskimi.

Kiedy przygotowano pierwsze przepisy z czekoladą? Początek czekoladowej podróży

Europejczycy przez wiele lat nie znali kakao ani wytworów na jego bazie. Wynikało to z ograniczeń komunikacyjnych. Dopiero od czasów Krzysztofa Kolumba ten słynny przysmak zaczął się pojawiać na europejskich stołach, chociaż początkowo trafiał tylko na książęce i królewskie dwory.

Gdy w Europie nawet najmądrzejszym uczonym przez myśl nie przeszło, że coś takiego jak kakao i jego pyszne połączenie może istnieć, za Oceanem Atlantyckim azteccy kapłani przygotowywali napoje na bazie kakao, chilli, wody i wanilii. Taki napój urastał do rangi napoju bogów, a wojownicy po wypiciu kubka boskiego kakao, mogli maszerować przez cały dzień. Siła płynąca z kakao oraz produktów powstających na jego bazie do dzisiaj jest w stanie wzbudzić zdziwienie. Kostka czekolady może podładować baterie zmęczonego studenta, który nie miał już siły na więcej nauki czy też osoby chcącej jeszcze chociaż przez chwilę posiedzieć z przyjaciółmi przy stole. Kakao wzmacnia, a czekolada jest na to najlepszym dowodem.

Czekolada jako afrodyzjak i lekarstwo

Pierwsze dostawy kakao dotarły do Europy, gdy pozycja hiszpańskich konkwistadorów umocniła się w Ameryce Środkowej. Do kakao dodawano cukier trzcinowy i miód. Zauważono jego pobudzające działanie i dlatego stosowano je jako lekarstwo i afrodyzjak przez kolejnych kilkaset lat. Zresztą i dzisiaj wiadomo, że czekolada jest silnym afrodyzjakiem, która jak nic innego jest w stanie pobudzić nasz apetyt.

Jeśli odwiedzilibyśmy londyńską aptekę z 1828 roku, z pewnością moglibyśmy kupić paczkę kakao, i to bez recepty.

Pierwszy baton czekoladowy

Ludzie zawsze szukają sposobu, aby urozmaicić dany przepis lub zastosowanie nowego składnika. Nie inaczej było z ziarnami kakaowca. W 1847 roku ktoś w firmie Fry & Sons w Anglii wpadł na pomysł, aby dodawać do kakao cukier i masę kakaową zamiast wody. Poza tym przygotowano specjalne formy na pierwsze czekoladowe batony.

Takie działanie otworzyło drzwi popularnym dodatkom, takie jak orzechy, karmel i ciasteczka, które dziś są słodkimi składnikami popularnych batoników. Dzięki prawdopodobnie jednej ciekawskiej osobie, czekolada stała się wszechobecnym przysmakiem. To pokazuje, jak wiele jesteśmy w stanie zdziałać w kuchni, jeśli podchodzimy do niej z otwartym umysłem i masą chęci.

Co sprawia, że czekolada jest tak pyszna?

To, co dobre, wymaga pracy i uwagi. Tak samo jest z czekoladą Klasyczną Mleczną E.Wedel i czekoladą Klasyczną Gorzką 64% E.Wedel. Tym, co mówi o sile wedlowskiej czekolady, są więc nie tylko składniki, ale także praca włożona w każdą tabliczkę oraz ciekawość smaków i zapachów, miłość do eksperymentowania i tworzenia nowych receptur. To jednak także uszanowanie dla tradycji i wiedza, że niektórych rzeczy nie da się poprawić, bo są idealne takie, jakie są. Co znajdziesz w wedlowskiej czekoladzie? To przede wszystkim mnóstwo kakao, które przeszło daleką drogę, by trafić na Twój stół.

Kakao z Ghany

Wszystko zaczyna się od specjalnie wybranych ziaren kakaowca z Ghany. Kakaowiec podobnie jak kawa nie lubi zimna. Ziarna kakao lubią wilgoć i temperatury w przedziale 18-32°C. Dlatego skąpana w słońcu Afryka to idealne miejsce na uprawę kakaowców, których ziarna trafiają potem do wedlowskiej czekolady.

Skąd bierze się wyjątkowa jakość kakao z Ghany?

Ziarna są większe niż inne popularne ziarna z Afryki. Poza tym nie zawierają obcych smaków, które mogłyby zaburzyć proces produkcji. Co równie istotne, ziarna z Ghany zawierają dużo tłuszczu, a to sprawia, że przygotowana z nich czekolada jest taka pyszna. Tłuszcz stanowi dobry naturalny nośnik smaków. Wpływa na konsystencję produktów, które powstają na bazie kakao z Ghany.

Jak sprawdzamy smak i jakość ziaren?

Każda dostawa ziaren jest poddawana drobiazgowej kontroli. W czasie tzw. panelu sensorycznego grupa specjalistów (podobna jak przypadku testów wina, kawy, czy herbaty) sprawdza profil smakowy miazgi kakaowej: jej kwasowość, goryczkę i intensywność.

Wiesz już, co w dużej mierze wpływa na wspaniały smak wedlowskiej czekolady. Dzięki temu Twoje brownie, desery, muffinki i inne ciasta zawsze się udają i cieszą oko zaraz po upieczeniu.

Sprawdź, jak pracować z czekoladą, aby otrzymać pyszny krem, polewę i czekoladę do picia.

W czym czekolada może Ci pomóc? Jak wykorzystać ją w kuchni?

Czekolada jest dodatkiem, z którego możesz wyczarować wiele deserów, które zachwycą Twoich gości czy domowników. Stworzysz z niej niezwykłe pyszności, którymi zajadać będzie się każdy. Ale nie mierz od razu tak wysoko, skoro warto najpierw poznać podstawy. Jakie? Zacznij od czekoladowej polewy, która z prawdziwej, gorzkiej czekolady, jest w stanie zmienić każde ciasto w wyjątkowy deser.

Doskonały dodatek do wielu ciast i deserów

Kiedyś polewy przygotowywano głównie z kakao oraz masła. W ten sposób można było oszczędzić czekoladę na inne pyszności, na przykład ciasta. Obecnie jednak możesz śmiało skorzystać z czekolady gorzkiej, deserowej czy nawet mlecznej, jeśli masz ochotę na słodszą polewę. Przygotujesz ją z czekolady oraz śmietany kremówki. To tylko dwa składniki, które są niezbędne do zrobienia tego pysznego dodatku. Jeśli nie masz kremówki, śmiało możesz zastąpić ją masłem i mlekiem (w proporcjach 1:1). Polewa czekoladowa przyda się nie tylko do tortów czy ciast, ale również bardziej oryginalnych deserów, takich jak cake popsy. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które lubią trochę eksperymentować w kuchni. Jeśli chcesz, by Twoje cake popsy wyglądały zjawiskowo, najpierw zanurz je w polewie czekoladowej, a później posyp posiekanymi orzechami lub kolorową posypką. Widzisz? Prosta polewa czekoladowa może wiele zmienić. Oczywiście na lepsze.

Gorąca czekolada na chłodne dni

To kolejna pyszność, którą możesz przygotować z czekolady i mleka bądź mleka ze śmietaną. Tylko dwa składniki, a jak wiele przyjemności, którą możesz dzielić się ze swoimi najbliższymi. Czekolada naprawdę jest składnikiem, który da się zamienić we wszystko: element dania wytrawnego, doskonały deser i oczywiście coś smacznego do picia. Jeśli właśnie masz gorszy dzień bądź po prostu na zewnątrz jest chłodno, zrób sobie gorącą czekoladę. Ten napój jak żaden inny jest w stanie poprawić nawet najgorszy nastrój. Pamiętaj, że gorąca czekolada to pitny deser, z którym możesz dowolnie eksperymentować. Na przykład dodając do niego bitą śmietanę, syrop orzechowy czy ulubiony mocny alkohol, taki jak whisky czy likier kokosowy. Nie bój się urozmaicać prostego przepisu, bo to właśnie dzięki temu deser staje się Twój.

 

Krem czekoladowy do idealnego biszkoptu

Zrobienie biszkoptu to prawdziwa sztuka. Jeśli Ci to wychodzi, prawdopodobnie wiesz co nieco na temat cukiernictwa i naprawdę kochasz piec. W takim razie doskonale rozumiesz, że nawet najlepszy biszkopt nie jest w stanie samodzielnie stworzyć pysznego tortu. To tylko jeden z elementów. Kolejnym jest krem! W naszym wydaniu oczywiście czekoladowy. Kremy czekoladowe z gorzkiej czekolady charakteryzują się wyjątkowo intensywnym smakiem, który świetnie sprawdzi się przy biszkoptach nasączonych alkoholem, ale także przekładanych powidłami lub dżemem porzeczkowym. Z kolei krem z czekolady deserowej lub mlecznej będzie pysznym dodatkiem do tortu dla młodszych zwolenników czekolady, którzy kochają słodycze o przyjemnym, mlecznym smaku. Wtedy koniecznie zwieńcz swój tort bitą śmietaną z mascarpone oraz świeżymi owocami. Pamiętaj, że do zrobienia prostego kremu wystarczy Ci czekolada, śmietana kremówka i mascarpone. Kolejny przysmak z niewielkiej ilości półproduktów. Widzisz? Czekolada to prawdziwy skarb!

 

Brownie – najlepszy deser z czekoladą na całym świecie

Czekolada pozwoli Ci stworzyć jeden z najlepszych (i jednocześnie najprostszych) deserów na świecie. Amerykanie go kochają, Polacy także się w nim zakochali. Chyba nie ma osoby, która uwielbia czekoladę i nie jadła brownie. To ciasto jest kwintesencją tego, co czekoladowe. Pokazuje, że deser może być wyrazisty, gorzki, słodki, intensywny i niezwykle wilgotny, wręcz rozpływający się w ustach. Takie powinno być brownie. Czekolada umożliwi Ci zrobienie go. Pamiętaj, że z samego kakao nigdy nie przygotujesz wilgotnego brownie, które będzie rozlewać się po rozkrojeniu. Potrzebujesz do tego mnóstwo czekolady – zwykle około dwóch tabliczek czekolady. Niezbędne jest też masło. Te dwa składniki to główna baza brownie. Jednak w tym deserze istotny jest także czas pieczenia. Przeciągnięte brownie będzie suche, a przecież takie być nie może. Dlatego piecz je zgodnie z przepisem, zwykle około 20-25 minut, a później wyciągnij z piekarnika. To bardzo ważne. Twoje brownie może wyglądać jak zakalec, jednak uwierz, że nim nie jest. To doskonałe, wilgotne ciasto, które pokazuje, jak wielka moc tkwi w czekoladzie.

Babeczki czekoladowe

Czasem zamiast dużych ciast warto upiec coś mniejszego, co z łatwością zabierzesz ze sobą, gdziekolwiek idziesz. Ekstremalnie czekoladowe babeczki to idealny deser, którym możesz poczęstować swoje pociechy czy członków rodziny, zabrać do pracy lub szkoły bądź po prostu zajadać do kawy (lub bez niej). Kolejną zaletą babeczek jest fakt, że można zrobić je szybciej, niż klasyczne ciasto czekoladowe czy inny deser. Wymagają od Ciebie niewiele pracy i czasu, więc masz go więcej na swoje domowe obowiązki czy przyjemności. Desery wcale nie muszą być wymagające, by były pyszne.  

Klasyczne ciasto czekoladowe

Co powiesz na klasyczne ciasto czekoladowe? To jeden z tych deserów, które możesz postawić przed gośćmi niezależnie od okazji. Sprawdzi się na urodziny, niedzielne spotkanie czy większą uroczystość. Możesz dodać do niego tylko czekoladę bądź ukochane dodatki, takie jak wiórki kokosowe czy orzechy. Zwłaszcza z tymi drugimi ciasto będzie smakować przepysznie. Składniki na deser prawdopodobnie masz w swoim domu. To niezbyt skomplikowana słodkość. Co jest gwarantem udanego wypieku? Oprócz dobrej czekolady, musisz mieć do tego ciasta także odrobinę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, by wyrosło pięknie.

Klasyczne ciasto czekoladowe bez mleka i jajek

A co, jeśli nie lubisz wyrobów cukierniczych z masłem i jajkami? Nic nie stoi na przeszkodzie, by te dwa składniki zastąpić innymi. Zamiast masła możesz użyć oleju, na przykład kokosowego. Świetnie sprawdza się w wielu słodkich przepisach. Zamiast jajek z kolei możesz dodać banany, jogurt (lub jogurt wegański), siemię lniane czy nasiona chia. Istnieje wiele sposobów na to, by uzyskać dobre ciasto bez użycia jajek. Nie musisz rezygnować z doskonałych deserów. Wystarczy trochę poeksperymentować.