Czy biała czekolada to rzeczywiście czekolada?
Gorzka czekolada powstająca z miazgi kakaowej ma za sobą setki lat historii. Opowieść o białej czekoladzie jest znacznie krótsza – rozpoczyna się bowiem w latach 30. XX wieku, a zatem całkiem niedawno. Kryzys gospodarczy sprawił, że miazga kakaowa stała się produktem ekskluzywnym, a na mleczną czy gorzką czekoladę nie każdy był w stanie sobie pozwolić. Jednak tłuszcz kakaowy był znacznie tańszy. To właśnie z niego zaczęto produkować białą czekoladę, dodając do niej mleko i cukier. To był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Od tamtej pory mistrzowie czekolady zaczęli wzbogacać skład o delikatne przyprawy, takie jak wanilia, cynamon czy imbir, a nawet o owoce, aby smak białej czekolady był jeszcze bardziej wyjątkowy. W naszej tabliczce białej czekolady znajdziesz tylko siedem składników, które sprawiają, że czekolada jest delikatna jak krem śmietankowy i niezmiennie pyszna. A dlaczego jest to pełnoprawna czekolada, chociaż nie zawiera miazgi kakaowej? Ponieważ w jej składzie znajdziemy równie istotną część ziaren kakaowca – tłuszcz kakaowy. Chociaż ta czekolada różni się smakiem i kolorem, nadal czerpie to, co najlepsze z ziaren kakaowca.
Ciasta z białą czekoladą? To musi być blondie!
I nie, nie mówimy tu o amerykańskim zespole rockowym. Blondie to odpowiedź na inny amerykański skarb narodowy – brownie. Czasem nazywane jest również białym brownie, choć blondie to nazwa, która dużo bardziej przypadła nam do gustu. Jak możesz się domyślić, w jego składzie znaleźć można, zamiast całej masy gorzkiej czekolady, pyszną białą czekoladę. Blondie ma bardzo wyrazisty smak i jest naprawdę słodkie. Najczęściej przygotowuje się je z dodatkiem orzechów, choć i z migdałami smakuje obłędnie. To ciasto, podobnie jak brownie, idealnie pokazuje, że prostota naprawdę sprawdza się na talerzu. Składa się z wyłącznie pięciu składników: czekolady, masła, mąki, jajek i cukru. Ten ostatni półprodukt możesz sobie odpuścić, jeśli słodycz płynąca z białej czekolady Ci wystarczy. Blondie nigdy nie piecze się do tak zwanego suchego patyczka. To ciasto, tak samo jak brownie, musi mieć lekko zakalcowatą konsystencję. Wtedy jest właśnie najsmaczniejsze!
Sernik inny niż wszystkie
Czy wiesz, że z pomocą białej czekolady możesz zamienić tradycyjny deser, taki jak sernik, w prawdziwe dzieło sztuki? Twaróg i czekolada to połączenie, które od lat uznawane jest za genialne. Dlatego też serniki tak często podawane są z polewą czekoladową. Jeśli jednak chcesz stworzyć naprawdę udany mariaż kulinarny, sięgnij po polewę z białej czekolady. Sernik będzie słodszy, ale równocześnie bardziej maślany, rozpływający się w ustach. By stworzyć prostą polewę, wystarczy delikatnie wymieszać szpatułką podgrzaną śmietanę z dodatkiem białej czekolady. A może przygotowujesz ciasto na spodzie z herbatników? Jeśli tak, koniecznie dodaj do niego odrobinę, dosłownie pięć gramów, kakao. To sprawi, że spód ciasta stanie się kakaowy, intensywny, natomiast góra pozostanie delikatna i słodka.
Ciasta z białą czekoladą w sam raz na lato
Niektórzy z latem kojarzą przede wszystkim drożdżówki bądź tarty z truskawkami. Dla nas nie ma bardziej letniego ciasta niż biszkopt z kremem z białej czekolady, przekładany pysznymi owocami. Ciasta z białą czekoladą potrafią być lekkie jak Ptasie Mleczko® i równie smaczne. Jak przygotować taki puszysty biszkopt? Sekretem idealnie udanego ciasta biszkoptowego są dobrze ubite białka, które powoli łączy się z cukrem, następnie żółtkami, a później dwoma typami mąki: mąką pszenną i ziemniaczaną. Aby biszkopt był pięknie wyrośnięty, nie zapomnij również o dodaniu łyżeczki proszku do pieczenia.
Jednak tak naprawdę o sile tego ciasta świadczy krem z białą czekoladą, który przygotujesz z mascarpone, kremówki i oczywiście czekolady. Aby krem był idealny, zadbaj o to, żeby śmietanę z rozpuszczoną białą czekoladą i dodatkiem mascarpone ubijać na wolnych obrotach. To sprawi, że masa stanie się leciutka i puszysta. Biszkopt nasącz sokiem z wiśni bądź herbatą lub alkoholem, a podczas dekorowania uwzględnij sezonowe owoce. Krem z białą czekoladą smakuje doskonale z dodatkami takimi jak maliny, wiśnie lub marakuja – owocami, które mają lekko kwaskowaty smak. To gwarantuje przełamanie smaku i interesujące doznania podczas jedzenia.
Jeśli jednak latem ciasta z białą czekoladą, które zajadasz najchętniej to tarty, koniecznie postaw na chrupiący spód i aksamitne kremowe nadzienie. Można je podkreślić nie tylko owocami, ale i orzechami. Wystarczy 100 g białej czekolady, śmietanka kremówka i 60 gramów jogurtu, by stworzyć wyrazisty, słodki i lekki krem. Sprawi, że zwykłe ciasto kruche zmieni się w prawdziwy majstersztyk. Aby tarta była jeszcze smaczniejsza, całość ozdób pokrojoną na małe kawałeczki gorzką czekoladą.
Ciasta z białą czekoladą bez pieczenia
Ciasta nie muszą wymagać pieczenia – zwłaszcza latem jest to prawdziwe błogosławieństwo. Gdy masz ochotę na coś słodkiego, a jednak odpalanie piekarnika wydaje się niemożliwe przy tak wysokich temperaturach, postaw na sernik na zimno z polewą z białej czekolady, bez konieczności pieczenia. Prawdziwym twistem jest tu limonkowa nutka. Dzięki niej środek sernika jest lekko kwaskowaty, natomiast zewnętrzna część lekko chrupiąca, słodka i rozpływająca się w ustach. A do tego jeszcze ciasteczkowo-orzechowy spód. Palce lizać! Jeśli chcesz, by sernik był wyjątkowo pyszny, postaw nie tylko na czekoladę, ale i Ptasie Mleczko® Tarta Cytrynowa. Jak możesz się domyślić, te dwa składniki tworzą równie genialne połączenie, jak krem śmietankowy i truskawki.
A jak zrobić pyszną polewę, która ozdobi idealny sernik? Wystarczy, że 180 gramów czekolady rozpuścisz w kąpieli wodnej, a następnie wymieszasz z podgrzaną kremówką. Świetnie sprawdzi się do tego czekolada połamana na kosteczki, dzięki czemu znacznie szybciej się rozpuści.
Ciasta z białą czekoladą to prawdziwe niebo w gębie. Jeśli więc nie masz pomysłu na deser dla siebie i swoich bliskich, postaw na doskonałą słodycz i niebanalne połączenia. Smacznego!