Sernik Baskijski
1 godz. 45 min
10 porcji
Średnie
Ciasta i desery

Sernik Baskijski

Szukasz przepisu na najbardziej kremowy sernik, jaki istnieje? Taki, w którym nie ciasteczka na spodzie, lecz serek śmietankowy nadaje tonu, jest podstawą i kwintesencją ciasta? Jeśli tak, to trudno o lepszą recepturę niż ta na sernik baskijski. Rozpływa się w ustach!

Produkty użyte w tym przepisie (1) Kup online

Lista składników 8

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Sernik baskijski to wyjątkowa odmiana jednego z bardziej znanych wypieków na świecie. Wiele osób uważa, że to jest wręcz najlepszy sernik. Delikatnie skarmelizowany wierzch i niepowtarzalna konsystencja sprawiają, że smak sernika baskijskiego jest niesamowicie wyeksponowany. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o specyfice tego ciasta i poznać kilka sposobów na urozmaicenie go, czytaj dalej.

Sernik baskijski — czym się charakteryzuje?

Wyobraź sobie, że zdarzyło Ci się stanąć przed witryną z kilkoma rodzajami sernika. Jest duża szansa, że sernik baskijski przykułby Twoją uwagę! W oczy rzuca się przede wszystkim brak spodu (który ma choćby sernik nowojorski). Kolejny szczegół to jego wierzch. Wygląda, jakby był nieco przypalony, choć to mylne wrażenie. Ten specyficzny kolor świadczy nie tyle o zbyt długim czasie pieczenia, lecz o wysokiej temperaturze pieczenia. Kryje się pod nim niesamowita kremowa konsystencja.

Kolejnym aspektem, po którym odróżnisz sernik baskijski, jest dosyć nieregularny kształt. Wygląda na nieco oklapły i pomarszczony. To też w pewnym sensie zamierzony efekt końcowy, bowiem przy tak dużej temperaturze pieczenia masa gwałtownie wyrasta, po czym nieco opada, by przybrać swój ostateczny kształt.

Sernik baskijski — o to się zatroszcz!

Baskijski sernik na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowany. Odpada przecież spód, czy to z herbatników czy ciasteczek. Pieczenie też nie jest skomplikowane — wkładasz sernik do piekarnika o wysokiej temperaturze, nie trzeba włączać termoobiegu ani aranżować kąpieli wodnej. 

Jednak najważniejszym elementem tego wypieku jest masa serowa. To o nią zatroszcz się najbardziej. Jak to zrobić? 

Wyłóż papierem do pieczenia także boki tortownicy

Choć nie jest to częsta praktyka, tu warto ją zastosować, by boki sernika baskijskiego mogły sobie spokojnie wzrastać i opadać. Jak rozłożyć dobrze papier do pieczenia na tortownicy? Zgnieć kawałek papieru do pieczenia w kulkę, a następnie rozłóż go całkowicie. Zobaczysz, że będzie bardziej giętki i łatwiej się podda przy próbie ułożenia w blaszce.

Zadbaj o idealne ustawienie piekarnika

Choć warto próbować nowych rzeczy i eksperymentować, w przypadku instrukcji pieczenia tego ciasta trzymaj się przepisu. Wtedy wierzch będzie tylko wyglądał jak przypieczony, a smak pozostanie znakomity. Na co więc zwrócić uwagę? Na przykład:

  • umieść sernik baskijski na niskiej półce piekarnika — bliskość górnej grzałki może spowodować faktyczne przypalenie wypieku;
  • grzanie góra dół — nie próbuj piec tego sernika z termoobiegiem. Może to doprowadzić do przesuszenia i negatywnie wpłynąć na walory smakowe ciasta, które właśnie ze swojej tekstury jest najbardziej znane;
  • nie otwieraj piekarnika zaraz po wyłączeniu go. Pozwól sernikowi się dopiec;

Najbardziej kremowy sernik

Zauważ, że w przepisie nie ma w ogóle mąki. Nie gości w nim też twaróg (ani klasyczny, ani ten z wiaderka). Priorytetem tutaj jest serek śmietankowy, który jest bardziej delikatny oraz mascarpone, który dopełnia całości. Takie połączenie gwarantuje konsystencję o niesamowitej miękkości, która charakteryzuje sernik baskijski.

Konieczny pobyt w lodówce

Przechowywanie sernika baskijskiego w lodówce przez kilka godzin, a najlepiej całą noc, pomoże w stworzeniu odpowiedniej i pożądanej konsystencji wypieku. Ten przepyszny sernik w czeluściach lodówki lepiej (i dłużej) zachowuje swój smak i wygląd niż w temperaturze pokojowej.

Sernik baskijski — proponowane dodatki

Sernik baskijski to idealna baza dla dodatków. Jak możesz urozmaicić ten wypiek, aby nie tylko zadowalał smakiem, ale też cieszył oko? 

Skarmelizowany wierzch

Aby stworzyć efektowny wierzch swojego sernika potrzebujesz cukier drobny do wypieków i palnik kuchenny (taki do wypieków, wygląda nieco jak pistolecik). 

Posyp sernik cukrem po wierzchu, tworząc cienką warstwę. Za pomocą palnika delikatnie go przypalaj. Po wystygnięciu utworzy się karmelowa skorupka, jak przy creme brulee. 

Możesz też zrobić słony karmel. Na patelni rozsyp cienką warstwą cukier (100 g). Gdy zbrązowieje, dodaj dwie łyżki masła i śmietankę kremówkę (100 ml). Do tego dodaj dużą szczyptę soli, całość wymieszaj i słony karmel jest gotowy!

Po lekkim przestudzeniu możesz go rozprowadzić po wierzchu ciasta. Będzie bardzo ładnie połyskiwał. Jeśli nie chcesz na tym kończyć, możesz zatopić w karmelu ulubione orzechy.

Krem pistacjowy

Nie da się ukryć, że produkt ten cieszy się niesłabnącą popularnością. Możesz go jednak zrobić sam w domu i wykorzystać na swój sernik baskijski. Jakie składniki i w jakiej proporcji potrzebujesz? Poniżej znajdziesz recepturę!

Składniki

  • 300 g pistacji (łuskanych);
  • 160 g Czekolady Białej E.Wedel.

Przygotowanie:

  1. Umieść pistacje w malakserze. Blenduj je do momentu, w którym zacznie się wydzielać z nich tłuszcz, tworząc konsystencję masła. Pamiętaj, by robić przerwy — takie miksowanie zabiera trochę czasu. Dzięki przerwom unikniesz uszkodzenia sprzętu;
  2. Rozpuść białą czekoladę w kąpieli wodnej i przestudź. Dodaj ją do masła z pistacji i wymieszaj. Twój krem pistacjowy jest gotowy. 

Tak przygotowanym kremem możesz posmarować wierzch ciasta. Jeśli nie chcesz go przysłaniać, możesz podawać krem w sosjerkach, by Twoi goście częstowali się wedle uznania.

Owoce

Sernik, niezależnie od gatunku, bardzo lubi się z owocami. Tu też jest całkiem pokaźny zakres możliwości. Możesz zrobić dekorację z owoców na całym cieście lub przystrajać nimi talerzyk z już ukrojonym kawałkiem. Maliny lub truskawki możesz także przesmażyć (jeśli chcesz, z niewielką ilością cukru) i stworzyć smaczny sos, którym polejesz swój kawałek sernika.

Pamiętaj jednak, aby udekorować tyle sernika, ile będziesz w stanie zjeść. Dzięki temu nie skrócisz czasu jego trwałości (możesz go przechowywać wtedy w lodówce nawet 5 dni).

Komentarze