Orzechowiec z pyszną masą orzechową
3
3 godz.
10 porcji
Trudne
Ciasta i desery

Orzechowiec z pyszną masą orzechową

Kruche ciasto z miodem, na nim masa orzechowa, masa budyniowa, polewa i... znów orzechy. To ciasto to prawdziwa gratka dla fanów wszelkich rodzajów orzechów. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wypróbuj koniecznie sprawdzony przepis na ciasto orzechowiec. To ciasto idealnie uświetni ważne uroczystości i święta, a także będzie Ci wspaniale smakować do popołudniowej kawy.



Produkty użyte w tym przepisie (1) Kup online

Lista składników 14

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Orzechowiec wymaga trochę pracy, ale przepis nie jest trudny. To jedno z tych ciast, nad którym warto spędzić trochę czasu, by ukoronował rodzinny stół podczas ważnych uroczystości. Jego bogaty, orzechowy smak z pewnością zaskoczy Twoich bliskich i gości. Sprawdź, jak możesz nieco bardziej urozmaicić orzechowca, tak aby smakował nawet najbardziej wybrednym smakoszom.

Orzechowiec z pyszną masą orzechową - dodaj więcej orzechów

Jeśli chcesz, aby Twój orzechowiec miał w sobie jeszcze więcej orzechów, możesz je dodać do masy budyniowej. Zrób to na etapie łączenia budyniu z masłem. W tej masie bardzo dobrze sprawdzą się nerkowce i orzechy włoskie, ale też wszystkie inne orzechy, które lubisz. Będą tu pasować również wiórki kokosowe, więc jeśli za nimi przepadasz, śmiało je dodaj.

Innym pomysłem jest posypanie kruchego spodu pokruszonymi pistacjami, zanim przykryjesz go masą orzechową z kajmakiem. Ich słony smak przełamie nieco słodycz ciasta i doda mu wyrazistości. Nie ryzykuj za to i nie dodawaj orzechów do kruchego ciasta, gdyż mogą się spalić, sprawiając, że ciasto nie będzie smaczne.

A może biszkopt jako spód do orzechowca?

Jeśli nie chcesz przygotowywać kruchego spodu do orzechowca lub po prostu wolisz zrobić do niego biszkopt, musisz wiedzieć, że doskonale się on tutaj sprawdzi. Jak przygotować biszkopt, tak, aby pasował do ciasta z orzechami?

Składniki:

  • 80 g mąki pszennej
  • 60 g cukru drobnego
  • pół łyżeczki cukru waniliowego
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 łyżki oleju roślinnego
  • 2 duże jajka

Przygotowanie:

  1. Rozgrzej piekarnik do 180°C, grzanie góra-dół;
  2. Przygotuj tortownicę (24 cm) i wyłóż ją papierem do pieczenia;
  3. Oddziel żółtka od białek. Żółtka utrzyj z cukrem na puszystą masę. Następnie dodaj do nich olej, mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia oraz cukrem waniliowym i wymieszaj całość mikserem na gładką masę;
  4. Ubij białka na sztywną pianę. Gdy będą gotowe dodawaj je stopniowo, łyżka po łyżce do utartych żółtek;
  5. Ciasto biszkoptowe wylej na tortownicę i piecz około 15 minut;
  6. Po wyjęciu z piekarnika upuść biszkopt na podłogę z wysokości około 50 centymetrów, by wyrównać jego powierzchnię (zabezpiecz wcześniej podłogę grubą ścierką lub ręcznikiem);
  7. Twój biszkoptowy spód do ciasta orzechowego jest gotowy. Teraz możesz dodać do niego kolejne warstwy: masę orzechową, masę budyniową, warstwę kajmaku i udekorować go orzechami.

Pamiętaj, biszkopt do ciasta orzechowca nie musi być wysoki. Powinien zajmować około jedną trzecią wysokości tortownicy.

Więcej warstw kremu i wyższe ciasto z masą orzechową

Jeśli chcesz, by Twoje ciasto miało więcej warstw i przypominało tort – nie stanowi to problemu. Aby przygotować wyższy orzechowiec podwój proporcje składników i przygotuj ciasto.

Ciasto na kruchy spód podziel na dwie równe części. Upiecz je po kolei. Po wyjęciu z piekarnika pierwszej części ciasta, odepnij rant, zsuń ciasto razem z papierem do pieczenia na blat i odstaw do ostygnięcia. Następnie załóż nowy papier i upiecz drugą część. Gdy obie części będą gotowe, przykryj jedną z nich masą orzechową, a później kolejnymi warstwami. Po masie kajmakowej powinien znaleźć się drugi blat, a dalej już analogicznie: obie masy, kajmak i dekoracja na wierzchu.

Co, jeśli nie chcesz mieć w cieście za dużo masy kajmakowej? Wypróbuj to rozwiązanie: w rondelku rozpuść 100-130 g masła z dwoma łyżkami miodu i dodaj do nich posiekane orzechy włoskie. Polej tą mieszanką drugi z kolei blat kruchego ciasta i przejdź do układania masy z budyniu oraz kolejnych warstw ciasta orzechowego.

Wolisz mniej słodkie ciasto? Uzupełnij je powidłami śliwkowymi

Jeśli chcesz dodać owocowy akcent, który będzie pasował do smaku orzechów, możesz dodać do ciasta powidła. Umieść je między masą orzechową i budyniową. Powidła przełamią nieco smak ciasta delikatną kwasowością. Możesz śmiało wykorzystać powidła ze sklepu, ale sprawdzą się tutaj również domowe wyroby.

Jak przygotować szybkie domowe powidła śliwkowe?

500 g świeżych śliwek umyj dokładnie i wyjmij z nich pestki. Umieść je na dużej patelni i smaż aż puszczą sok i zgęstnieją. Dodaj do nich dwie łyżki cukru pudru. Świetnie sprawdzi się tutaj też cynamon lub kardamon, jeśli chcesz nadać im korzennego aromatu.

Gotowe powidła odstaw do ostudzenia, a po tym czasie przełóż nimi placek orzechowy. Umieść je na masie orzechowej z kajmakiem. Przełożone schładzaj w lodówce, a następnie ciasto podziel na porcje i ciesz się jego wspaniałym smakiem!

Do orzechowca nadadzą się też dżemy, na przykład dżem z czarnej porzeczki.

Więcej owoców do ciasta z masą orzechową

Jeśli nie masz czasu lub ochoty robić powidła, ale masz akurat pod ręką borówki, maliny lub truskawki, możesz je wykorzystać. Przygotuj owocowy mus z żelatyną. 400 g owoców umieść na patelni smaż z cukrem pudrem do smaku. W kubku zalej łyżkę żelatyny odrobiną wrzątku. Dodaj ją do przestudzonego musu i zblenduj całość. Gdy mus owocowy zacznie zastygać, polej nim masę orzechową i umieść ciasto na godzinę w lodówce przed dalszą pracą.

Zrób masę orzechową w nieco innym wydaniu

Jeśli nie chcesz używać kajmaku jako dodatku do ciasta, możesz zrobić masę orzechową na bazie masła i orzechów włoskich z miodem. Jak ją przygotować? Weź 100 g masła, 300 g posiekanych orzechów i trzy łyżki miodu. Rozpuść masło z miodem w niewielkim rondelku, dodaj orzechy i wymieszaj całość. Wykorzystaj taką masę zamiast kajmaku – będzie pysznie!

O co zadbać, robiąc ciasto orzechowe?

Jeśli robisz ciasto orzechowiec, jest kilka rzeczy, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Wtedy będziesz mieć pewność, że Twoje ciasto wyjdzie idealnie.

Odpowiednia mąka

Mąka to ważny składnik tego ciasta. Użyj mąki pszennej (najlepiej tortowej) i korzystaj ze sprawdzonej marki. Koniecznie przesiej ją najpierw z odrobiną proszku do pieczenia, by oba składniki dobrze się ze sobą wymieszały.

Świeże jaja

Użyj dobrej jakości jajek, najlepiej wiejskich. Nie dodawaj ich bezpośrednio do ciasta, tylko przygotuj małą miseczkę. Wbijając jajka najpierw do niej, masz pewność, że jeśli jedno będzie zepsute, Twoja dotychczasowa praca nie pójdzie na marne.

Dobrej jakości orzechy

Dobre orzechy to podstawowy składnik orzechowca. Zadbaj więc, by były najlepszej jakości. Popękane skorupki orzechów nie są dobrym znakiem. Zwróć też uwagę na ich barwę. Orzechy włoskie o jasno brązowej barwie będą najlepsze i najświeższe. Te ciemniejsze zbliżają się już do końca swojego terminu przydatności.

Orzechy prażone

Chcesz, by orzechy stały się słodsze i by nie było czuć ich naturalnej goryczki w cieście? Jest na to prosty sposób – prażenie. Możesz przygotować orzechy w ten sposób na dwa sposoby:

  • w piekarniku nagrzanym do 180°C – umieść orzechy na dużej blaszce i piecz w piekarniku przez około 5 minut. Po tym czasie posiekaj je i użyj do ciasta;
  • na patelni – na rozgrzanej patelni o dużej średnicy i grubym dnie umieść orzechy i podpiekaj przez około 3 minuty, co chwila mieszając. Po tym czasie powinny być gotowe.

Prażonych orzechów możesz użyć też do dekoracji wierzchu ciasta i do innych potraw i deserów.

Jak podawać ciasto orzechowiec?

Orzechowiec najlepiej jest zrobić dzień lub nawet dwa dni przed podaniem gościom. Masa orzechowa, budyń, kajmak, ewentualnie powidła – muszą przejść swoim smakiem, a spód nasiąknąć masą. Wtedy smak ciasta z masą orzechową będzie najdoskonalszy. Jeśli w lodówce trzymasz potrawy o intensywnym zapachu, trzymaj orzechowiec w pojemniku pod przykryciem lub przykryj go folią spożywczą.

Ciasto z orzechami ma to do siebie, że potrzebuje czasu. Nie tylko przy jego przygotowaniu, lecz także przy chłodzeniu. Jednak jego smak jest tak pyszny, że warto poczekać, aby móc później zachwycić się nim za każdym razem.

 

Komentarze