Brownie z fasoli to świetny pomysł na czekoladowe ciasto w oryginalnym wydaniu. Przypadnie do gustu każdemu, kto lubi klasyczne brownie i jest otwarty na nowe warianty tradycyjnego już deseru.
Brownie z dodatkiem czerwonej fasoli to idealne ciasto na imprezę, na której pojawi się wielu zainteresowanych warzywnymi potrawami i deserami. Instrukcja przygotowania jest stosunkowo prosta i do tego szybka. Nie ma co zwlekać, tym bardziej, że ciasto czekoladowe z fasolą możesz ozdobić wedle uznania. A kiedy goście zaczną się zbierać do wyjścia, możesz przygotować prędko kilka kawałków na drogę.
Sprawdź ciekawe pomysły na modyfikacje przepisu na brownie z fasoli. Dowiedz się, jak przygotować pyszną polewę czekoladową i inne proste dodatki. Przeczytaj o wariacjach na fasolowe brownie i sięgnij po chrupiące bakalie, by rozbudować podstawowy przepis.
Pyszne brownie już czeka na Ciebie!
Pomysł na modyfikacje klasycznego przepisu
Jak łatwo się domyślić, brownie fasolowe z powodzeniem przypadnie do gustu osobom, które poszszukują nietypowych rozwiązań kulinarnych. Przepis ten pozwala na przygotowanie ciasta bez użycia jajek i mleka krowiego, o czym dowiesz się więcej w poradach dotyczących fasolowego brownie. Jego sekret tkwi rzecz jasna w fasoli – to dzięki niej ciasto będzie równie wilgotne i pyszne, co wersja wykonana z produktami odzwierzęcymi.
Składniki potrzebne do przyrządzenia deseru w takiej wersji to:
- 240 g czerwonej fasoli z puszki (waga po odsączeniu),
- 30 g Kakao Ciemnego z Ghany E.Wedel,
- 65 g mąki owsianej,
- szczypta soli,
- 8 łyżek syropu daktylowego lub z agawy,
- 75 ml oleju kokosowego,
- pół łyżeczki proszku do pieczenia.
Klasyczną mąkę pszenną można z powodzeniem zastąpić inną odmianą, np. kokosową. Doskonale zastąpią ją także zmielone na pył płatki owsiane czy wiórki kokosowe.
Co musisz wiedzieć na temat brownie z fasoli?
Przede wszystkim to, że w smaku fasola jest kompletnie niewyczuwalna! Jak udaje się uzyskać taki efekt? Czerwona fasola, choć solo, jest dość wyrazista, w połączeniu z gorzkim kakao i bakaliami traci swój charakterystyczny smak.
Jaka jest zatem jej rola w całym przepisie? Dobrze opłukana i zblendowana fasola ma aksamitną konsystencję. Jest lekko klejąca, co sprawia, że finalnie konsystencja ciasta jest idealnie gładka i zwarta – nie rozpada się podczas krojenia i jedzenia. Dzięki fasoli ilość mąki może zostać znacznie zredukowana, a nawet można całkowicie spróbować pominąć ten składnik.
Brownie fasolowe mocno czekoladowe to pomysł na szybki, udany i wartościowy deser, dodatkowo do przygotowania w ciągu zaledwie godziny. Na pewno zaskoczysz tym ciastem swoich gości, a domownicy będą domagali się kolejnych dokładek.
Fasolowe brownie i sprawdzone pomysły na dodatki do masy na ciasto. Sprawdź, które przypadną Ci do gustu
Fasolowe brownie pozwali Ci przygotować ciasto takie jak lubisz. Możesz wykonać przepis z powyższego opisu i za każdym razem podasz idealnie pyszne domowe brownie z czerwonej fasoli, czekolady i kakao swoim gościom.
Warto trochę eksperymentować i znaleźć takie połączenie dodatków, które sprawi, że szybko zaczniesz robić brownie po swojemu - tak jak lubisz.
Ciekawym pomysłem jest dodanie do masy na brownie kilku składników, które możesz miksować wedle uznania.
Kawałki białej i mlecznej czekolady
Sięgnij po czekoladę Klasyczną Mleczną E.Wedel 90 g i po czekoladę Białą E.Wedel 80 g. Połam porcje czekolady na kawałki i umieść je w masie na brownie. Ważne, aby kawałki były wielkości całej kostki; dzięki temu czekolada odrobinę się rozpuści, ale pozostanie też wyczuwalnie twarda w gotowej porcji ciasta.
Czas na bakalie
Całe lub pokrojone. Surowe lub prażone - wybierz takie, jakie lubisz. Mieszaj i łącz smaki rodzynek, daktyli, orzechów, suszonych moreli, pistacji i migdałów. Dodaj je do masy i umieść na wierzchu ciasta przed włożeniem formy do piekarnika.
Truskawki, maliny i jagody
Koniecznie wypróbuj fasolowe brownie ze świeżymi owocami. Jeśli nie masz ich akurat w domowej spiżarni, sięgnij po dżem lub mrożone owoce. Te ostatnie rozmróź przed dodaniem do masy.
Możesz pokroić truskawki w paski i ułożyć je na wierzchu brownie z fasoli. Po wyciągnięciu z piekarnika oprósz wypiek porcją cukru pudru. Pycha!
Jak zrobić idealne brownie z czerwonej fasoli? Top 3 udanego brownie
Postępuj zgodnie z punktami w przepisie, a na pewno uda Ci się przygotować smaczne brownie z fasoli. Przed Tobą trzy najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać w czasie przygotowywania brownie z czerwonej fasoli.
Postaw na blender
Do rozdrobnienia fasoli potrzebujesz robota kuchennego, blendera lub moździerza. Najlepiej wybierz opcję nr 2 - blender. Z nim przygotujesz idealne purée z fasoli. Dobrze rozdrobniona fasola to pierwszy krok, aby przygotować brownie z wilgotnym środkiem.
Pilnuj czasu pieczenia i sprawdzaj patyczek wbity w ciasto
Wilgotne w środku i lekko twarde na wierzchu brownie będzie gotowe, kiedy patyczek umieszczony w cieście nadal będzie trochę mokry. Każdy piekarnik jest nieco inny, więc znajdź swój poziom wypieczenia, który Tobie odpowiada.
Jeśli przeoczysz moment, gdy należy już wyciągnąć fasolowe brownie, otrzymasz czekoladowe ciasto z fasolą. Nadal będzie smaczne, ale chyba zależy Ci na prawdziwym brownie i jego wyjątkowej wilgotnej konsystencji.
Nie przejmuj się, jeśli ciasto nie wyrośnie. Brownie może lekko wyrosnąć, ale wcale nie musi. Dlatego pod koniec czasu pieczenia sprawdź swój wypiek.
Odczekaj, zanim pokroisz ciasto
Po wyjęciu brownie z fasoli z piekarnika poczekaj, aż ciasto wystygnie. Nie chodzi tylko o troskę o Twoje podniebienie, ale o wygląd podawanych ciastek.
Kiedy ciasto ostygnie, pokrój je na kawałki i podaj z ulubionymi dodatkami. Jeśli pokroisz ciepłe ciasto, nóż może zbierać kawałki ciągnącego się środka i ciastka nie będą wyglądały ładnie na talerzyku.
Czekoladowe ciasto z pyszną polewą. Brownie i pyszna polewa z białej czekolady
Pyszne brownie z fasoli aż prosi się o smakowitą polewę. Oczywiście możesz przygotować ją z różnych rodzajów czekolady. Proponujemy białą czekoladę dla przełamania smaku.
Polewa stanowi dobry grunt pod posypki i owocowe dodatki, które możesz położyć na domowym brownie.
Na początek przygotuj potrzebne składniki do polewy czekoladowej.
Jak zrobić brownie z polewą czekoladową?
Potrzebujesz tylko dwóch rzeczy:
- 200 g śmietanki kremówki 36%
- 160 g Czekolady Białej E.Wedel
Połam czekoladę na kawałki i odstaw. Do rondelka wlej całą śmietankę. Zagotuj, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Zdejmij z ognia.
Dodaj do rondelka czekoladę i wymieszaj drewnianą łyżką lub trzepaczką kuchenną, aż cała czekolada się rozpuści.
Jeśli polewa będzie zbyt gęsta możesz dodać trochę mleka lub śmietanki. Pamiętaj, że polewa po przestygnięciu będzie twardnieć, dlatego zanim oblejesz nią brownie, odczekaj, aż stężeje. Wtedy nie spłynie z ciasta.
Co mogę dodać na polewę czekoladową?
Polewa czekoladowa już sama w sobie świetnie smakuje i ozdabia ciasto. Stanowi też idealną bazę na inne dodatki.
Sięgnij po owoce, bakalie, kawałki czekolady, kawałki ciastek i cukrową kolorową posypkę, aby dodatkowo ozdobić polewę.
Dobrym pomysłem będzie przygotowanie drugiej polewy - w innym kolorze - dla kontrastu. Najlepiej zrób polewę z czekolady Mocno Gorzkiej 80% E.Wedel 80 g. Nabierz ją na łyżkę i oblej pewnym, wężowym ruchem całą powierzchnię ciasta. Powstanie seria ciemnych linii na jasnej powierzchni. Będzie smacznie.
Ciasto z fasoli? Brownie w wielu odsłonach
Brownie z fasoli to jedna z wersji na to pyszne ciasto. Baza przepisu często pozostaje taka sama, zmieniają się dodatki i składnik, który nadaje danemu wypiekowi oryginalny smak.
W kolekcji naszych przepisów znajdziesz m.in. pomysły na brownie z cukinii i brownie z truskawkami.
To nie wszystko. Jeśli chodzi za Tobą mocno czekoladowe ciasto, koniecznie sprawdź ten przepis na brownie.
Wiesz już jak zrobić pyszne brownie z fasoli. Jeśli to Twoje pierwsze brownie, pamiętaj o poradach, które pojawiły się w opisie przepisu.
Jeśli szukasz inspiracji na temat brownie, sprawdź inne przepisy na to pyszne ciasto czekoladowe.
Smacznego!
Komentarze