Tort kasztanowy zajmuje nieco czasu, ale jest wart każdej poświęconej sekundy. Sprawdź, co możesz zrobić, by na pewno się udał i był jeszcze smaczniejszy!
Piana z białek – podstawa biszkopta
Choć przepisy na biszkopt są różne i nie każdy wymaga ubijania białek, tu nie ma co iść na kompromis. Zrób puszysty biszkopt kakaowy! By tego dokonać, ważne jest to, by piana była dobrze ubita. Jak to zrobić? Otóż:
- użyj właściwego naczynia – najlepsza będzie szklana miska, na plastiku i drewnie białka mogą ściekać;
- zadbaj o czyste narzędzia – mikser, jego końcówki i miska powinny być nie tylko dokładnie umyte i odtłuszczone, ale też dobrze osuszone;
- schowaj białka do lodówki – schłodzone lepiej się ubijają.
Dzięki tym prostym zabiegom bez większego wysiłku uzyskasz pożądaną sztywną pianę. Z nią pyszny biszkopt kakaowy, który później wystarczy przełożyć masą, wyrośnie bez zarzutu.
Jeśli masz wysoki biszkopt, możesz podzielić go trzy blaty (pamiętaj, by dać poncz, najlepiej syrop) i przełożyć masą.
Czym nasączyć biszkopt?
By biszkopt lepiej "absorbował" krem (kasztanowy i każdy inny, jaki tylko sobie wymarzysz) i był bardziej wilgotny, warto nasączyć go ponczem – wybranym płynnym składnikiem lub mieszanką kilku. Jaki rodzaj ponczu wybrać? Podstawowy podział opiera się na alkoholowe i niealkoholowe. W zależności od wyboru, smak biszkoptu może przybrać innych charakter.
W przypadku pierwszej opcji – ponczy alkoholowych – sprawdzą się trunki takie jak brandy, wódki i nalewki smakowe, sok z cytryny ze spirytusem lub likier kokosowy wymieszany z niewielką ilością mleka.
Jeśli nie przepadasz za alkoholowym posmakiem lub pieczesz tort, który będą jadły dzieci, lepiej sprawdzą się rozwiązania bezalkoholowe: kawa (może być espresso z odrobiną wody), herbata, kompot z owoców lub woda z sokiem z cytryny. Możesz też – jak w przepisie –wymieszać syrop owocowy z odrobiną wody.
Krem z kasztanów jadalnych – zrób go od podstaw
Zanim zabierzesz się za obróbkę kasztanów, musisz wiedzieć, że nie każdy gatunek nadaje się na tort. Te polskie, które znajdujesz w lasach i parkach jesienią, są silnie toksyczne dla ludzi i nadają się głównie do robienia ludzików w przedszkolach. Odmiany jadalne znajdują się w nieco cieplejszych zakątkach kontynentu, choćby w krajach śródziemnomorskich. Jeśli już trafisz na takie przysmaki, jak je przygotować? Potrzebne Ci będą dwa składniki:
- jadalne kasztany w dowolnej ilości,
- sól (szczypta, nawet dwie).
Przygotowanie:
- Nastaw piekarnik na 200 stopni, grzanie góra dół;
- Kasztany natnij po wypukłej stronie ostrym nożem (może być taki z ząbkami), najlepiej w kształcie litery "x" (by je lepiej nasączyć i potem obrać);
- Umieść kasztany w średniej wielkości garnku, zalej zimną wodą i wsyp do nich szczyptę soli. Podgrzewaj na niewielkim ogniu, doprowadzając do wrzenia;
- Umieść kasztany na dużej blaszce – to ważne, by nie leżały jeden na drugim –i włóż do piekarnika na 20 minut. Jeśli nie będą zarumienione, możesz je piec nieco dłużej. Gdy będą już mocno przypieczone, wyjmij je, chwilę odczekaj i obierz. Najlepiej jest na ciepło dokładnie obrać kasztany, bo gdy ostygną, trudno będzie się pozbyć grubej skóry. Po obraniu możesz już je ostudzić i zmiksować (ewentualnie kilka sobie zjeść – smakują trochę jak ziemniaki z orzechową nutą).
Takie kasztany są doskonałą bazą do kremu na Twój tort.
Masa z mascarpone na tort kasztanowy? Pewnie!
Jeśli zależy Ci na zbitym kremie, możesz go zrobić na bazie mascarpone. Na 500 g zblendowanych kasztanów przygotuj:
- 2,5 łyżki kakao Ciemnego z Ghany E.Wedel,
- 200 ml mleka lub napoju roślinnego,
- 250 g serka mascarpone,
- 100 g Czekolady Lekko Gorzkiej 50% E.Wedel,
- 2 łyżki kakao,
- 50 g cukru.
Przygotowanie wygląda podobnie, jak w przepisie wyżej:
- Zagotuj kasztany z mlekiem, cukrem i kakao, co jakiś czas mieszając. Pod koniec dodaj posiekaną czekoladę. Odstaw na chwilę masę gdy zgęstnieje, by ją ostudzić;
- Wymieszaj dokładnie masę z serkiem mascarpone (by uzyskać gładką masę, możesz całość wymieszać przy pomocy miksera).
Takim kremem kasztanowym możesz przekładać swój torcik. Tu też pamiętaj, by przed podaniem odstawić go do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Jeśli zrobisz jej więcej, będziesz mógł/mogła obłożyć kremem także boki tortu.
Krem kasztanowy możesz wzbogacić zmielonymi migdałami – dzięki orzechowemu posmaku kasztanów te składniki będą bardzo dobrze do siebie pasować.
Dodaj cukier waniliowy, a cały tort kasztanowy zapachnie rozkoszną wanilią. Opcji jest wiele, za każdym razem możesz próbować innego wariantu.
Komentarze