Jak widać, brownie z fasoli i banana to nie do końca typowe brownie. Jest bezglutenowe (nie zawiera mąki pszennej) i powstaje z dość nietypowego połączenia składników. To jednak nie wszystko, co można w nim namieszać i pozmieniać. Ciekawe porady i wskazówki znajdziesz poniżej.
O to zadbaj, robiąc brownie z fasoli i banana
Brownie to ciasto, które z zasady nie wymaga zbyt wiele precyzji. Ciasto czekoladowe opiera się tylko na połączeniu ze sobą odpowiednich składników. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, by wydobyć ze składników jak najwięcej smaku i otrzymać czekoladowe ciasto na bazie fasoli, które z pewnością się uda.
Jakie banany nadają się do brownie z fasoli i banana?
Jeśli chodzi o wybór bananów... im bardziej dojrzałe i miękkie, tym lepiej. Wówczas łatwiej wymieszać je z innymi składnikami. Jeśli chcesz uratować owoce przed zmarnowaniem, brownie będzie na to idealnym sposobem. Wcześniej oczywiście upewnij się, że nie są zepsute.
Optymalna ilość kakao i cukru
Z kakao i cukrem jest tak, że niektórzy lubią dodawać te składniki w mniejszej ilości, inni - wręcz przeciwnie. Ich ilość w przepisie jest uśredniona, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by odrobinę zmienić proporcje wedle swoich preferencji. Jeśli chcesz uzyskać bardziej lub mniej słodki czy intensywny wypiek, nie wahaj się dostosować ilości. Ciasto na tym nie ucierpi, może jedynie zyskać.
Czekolada? Jasne, że tak!
Jeżeli chcesz, możesz w przepisie zastąpić kakao czekoladą. W końcu to ciasto słynie ze swojego czekoladowego smaku. Jak to zrobić? Do proporcji składników podanych w przepisie będziesz potrzebował Czekolady Mocno Gorzkiej 80% E.Wedel. Jedna tabliczka w zupełności wystarczy. Rozpuść ją w kąpieli wodnej i dodaj do ciasta. Nadal możesz dosypać do masy łyżkę lub dwie łyżki kakao dla uzyskania bardziej intensywnego smaku!
(Nie do końca) Łatwa sztuka pieczenia
Gdy regularnie korzystasz z piekarnika, pewne funkcje ustawiasz w nim niemal odruchowo. To nic złego – w wielu wypadkach usprawnia to pracę. Podczas przygotowywania brownie z fasoli i banana jednakże należy zwrócić szczególną uwagę na ustawienia piekarnika.
Po pierwsze, temperatura. Powinna wynosić 160-180°C, nie więcej. W innym wypadku ciasto po upieczeniu może wyjść zbyt suche lub za mocno spieczone.
Z podobnych powodów nie włączaj termoobiegu do brownie. Ruch powietrza sprawi, że ciasto fasolowe wyschnie. Grzanie góra-dół będzie więc w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem.
Kwestia warta przypomnienia: test suchego patyczka w przypadku brownie nie jest miarodajny. Suchy patyczek w tym przypadku oznacza, że ciasto piecze się stanowczo zbyt długo. Jeśli chcesz, by Twoje czekoladowe ciasto fasolowe było idealne, patyczek powinien wyjść nieco wilgotny, lecz nie może być oblepiony ciastem. Pamiętaj o tym, kontrolując stan swojego brownie.
Po upieczeniu ciasta nie wyjmuj go od razu. Potrzymaj je przez chwilę przy lekko uchylonych drzwiczkach, by "doszło". Po około dziesięciu minutach możesz je wyjąć.
Brownie z fasoli i banana dla każdego
Dobór poszczególnych składników do brownie sprawia, że można go dostosować do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami dietetycznymi. Brak mąki pszennej sprawia, że idealnie się nada dla gości i domowników, którzy są na diecie bezglutenowej lub z innych powodów muszą unikać tego typu mąki.
Ponadto, po niewielkiej modyfikacji receptury możesz dostosować je także do osób, które nie mogą spożywać jaj – te możesz zamienić na siemię lniane. Zwiąże Twoje brownie równie skutecznie jak jajka.
Jak to zrobić? Przede wszystkim, zaopatrz się w mielone siemię lniane lub zmiel ziarenka w młynku do kawy. Na jedną łyżkę siemienia wykorzystaj trzy łyżki ciepłej wody. Wymieszaj dokładnie składniki i odstaw na kilka minut, aby wytworzyła się specyficzna zawiesina – będzie to odpowiednik jednego jajka. Gotową miksturę możesz dodać do ciasta.
Taka mieszanka składników (fasola, siemię lniane, banan) jest bogata w wartości odżywcze takie jak: białko, zdrowe tłuszcze i witaminy. Dlatego Twoje brownie z pewnością będzie nie tylko pysznym, ale i pożywnym deserem.
W temacie modyfikacji składników jeszcze jedna szybka uwaga: zamiast sody oczyszczonej możesz bez przeszkód użyć także proszek do pieczenia (nie więcej jednak niż jedną płaską łyżeczkę).
Zanim polejesz ciasto polewą czekoladową...
Może zainteresuje Cię inny jej wariant?
Zacznijmy od kwestii rodzaju tłuszczu. Zamiast masła możesz użyć łyżkę oleju kokosowego, najlepiej nierafinowanego. Dodaj do niego czekoladę i rozpuść w kąpieli wodnej lub w rondelku. W kilka chwil uzyskasz pyszną polewę z połyskiem. Efekt ten polewa zawdzięcza właśniej olejowi kokosowemu, który po połączeniu z czekoladą, nadaje jej blasku.
Możesz też zrobić polewę na bazie kakao. Do tego przepisu użyj:
- 5 łyżek kakao
- 3 łyżki oleju kokosowego
- 4 łyżki mleka kokosowego
- 5 łyżek cukru pudru
Przygotowanie jest bardzo proste: rozpuść w garnuszku olej kokosowy i dodaj do niego pozostałe składniki. Za pomocą szpatułki, rózgi kuchennej lub drewnianej łyżki wymieszaj całość do uzyskania gładkiej i dość gęstej konsystencji. Jeśli uznasz, że potrzebujesz rzadszej polewy, możesz dodać łyżkę lub dwie łyżki mleka kokosowego.
Do zrobienia polewy możesz wykorzystać również zwykły olej roślinny, jak choćby rzepakowy, którego na co dzień używasz do smażenia. Co potrzebujesz do takiej polewy?
- 3 łyżki oleju roślinnego (na przykład olej rzepakowy)
- 3 łyżki wody
- 120 g Czekolady Klasycznej Gorzkiej 64% E.Wedel
Tu również przygotowanie nie sprawi Ci wielu trudności. Wystarczy, że umieścisz wszystkie składniki w rondelku i ustawisz go na małym ogniu. W trakcie podgrzewania mieszaj i – w kilka minut – polewa gotowa. Jeśli chcesz, by składniki połączyły się szybciej, czekoladę możesz posiekać na drobne kawałki lub połamać jeszcze przed rozpakowaniem, co polecamy ze względu na wygodę.
Gdy już wybierzesz swój ulubiony wariant, bądź ten, na który składniki masz akurat w domu, swoje pyszne brownie z fasoli i banana możesz polać polewą czekoladową. Jeśli zrobisz jej nieco więcej, możesz ją wykorzystać jako doskonały sos czekoladowy do naleśników lub do lodów czy innych deserów, które sobie tylko wymarzysz. Zapewniamy, że znajdziesz wiele innych zastosowań czekoladowej polewy!
Brownie z warzywami – nie tylko z fasolą
Fasola jest coraz popularniejszym dodatkiem do brownie. Jako roślina strączkowa wnosi wiele dobrego. Fasola nie jest jednak jedynym tego typu składnikiem który może znaleźć swoje miejsce w cieście czekoladowym, aby po upieczeniu zachwycić Twoich gości. Świetny pomysł na bazę do brownie stanowią także:
- cukinia;
- dynia;
- bataty;
- buraki;
- marchewka;
Poza warzywami brownie coraz częściej robi się także przy użyciu płatków owsianych czy daktyli. Możesz nimi namieszać w swoim cieście, zaskakując gości i domowników.
Brownie z marchewką
Jeśli masz ochotę, wypróbuj przepis na brownie z marchewką. Potrzebujesz następujących składników:
- 4 jajka
- 100 g Czekolady Klasycznej Gorzkiej 64% E.Wedel
- 150 g startej marchwi (najlepiej na małych oczkach)
- 150 g masła
- 40 g mąki
- 50 g cukru drobnego do wypieków
Przygotowanie
- Nastaw piekarnik na 180°C, grzanie góra-dół;
- Masło rozpuść razem z czekoladą w kąpieli wodnej. Możesz też to zrobić w garnuszku lub (wersja dla zabieganych) w mikrofalówce. Uważaj jednak, by (w garnuszku) nie przypalić składników lub by nie wykipiały (w mikrofalówce);
- Ubij jajka z cukrem. Dodaj do nich przesianą mąkę, cukier oraz startą marchew. Wymieszaj wszystko dokładnie za pomocą miksera na średnich obrotach;
- Dodaj do masy rozpuszczoną czekoladę. Całość dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką lub szpatułką;
- Ciasto przelej do niewielkiej blaszki lub tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez około 20 minut. Jeśli po tym czasie ciasto będzie surowe, piecz je nieco dłużej, uważaj jednak, by go nie przesuszyć w piekarniku;
- Po upieczeniu uchyl drzwiczki piekarnika na 10 minut, po czym wyjmij wypiek z piekarnika i wystudź. Twoje brownie z marchewki jest już gotowe.
Wskazówka: jeśli nie wykładasz blaszki papierem do pieczenia, posmaruj ją masłem. Jeśli używasz tortownicy, wyłóż papierem jedynie spód, a ranty posmaruj wybranym tłuszczem – dzięki temu prostemu zabiegowi ciasto nie będzie przywierać do blaszki.
Ciasto czekoladowe w tej wersji oczywiście również możesz oblać polewą i obsypać płatkami migdałowymi.
Z czym podawać brownie z fasoli i banana?
Choć to ciasto czekoladowe robi się z dość... wytrawnym składnikiem, brownie z fasoli i banana po upieczeniu nadal jest słodkim i pysznym deserem, który możesz dowolnie łączyć z ulubionymi dodatkami. Bardzo dobrze sprawdzą się:
- konfitury,
- lody,
- sosy owocowe,
- bita śmietana,
- inne dodatki, które znajdziesz w swojej kuchni.
Nie wahaj się przed próbowaniem różnych dodatków, w końcu to Twoje ciasto czekoladowe.
Przechowywanie brownie z fasoli i banana
Jeśli zostało Ci trochę ciasta, możesz bez przeszkód przechowywać je w lodówce przez około trzy-cztery dni. Brownie możesz też zamrozić w szczelnym opakowaniu i przechowywać przez około 1,5 miesiąca.
Komentarze