Sernik na zimno z brzoskwiniami
1 godz.
8 porcji
Średnie
Ciasta i desery

Sernik na zimno z brzoskwiniami

Sernik na zimno to klasyk, nie tylko na upalne dni. Istnieje wiele przepisów na to ciasto, łączących różne smaki i... kolory. Jeśli lubisz brzoskwinie, poniżej znajdziesz coś dla siebie. Mus brzoskwiniowy, pyszna galaretka i dużo, dużo owoców, za którymi przepadasz - brzmi jak połączenie idealne! Jeśli masz ochotę na sernik, wyjmij twaróg z lodówki i działaj!

Lista składników 5

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Sernik na zimno to prosty deser, który zawsze się udaje. Z tego powodu można sobie pozwolić na wiele wariacji jednego przepisu, mieszanie smaków i kolorów. Jeśli interesują Cię alternatywne sposoby na sernik na zimno z brzoskwiniami (i nie tylko), poniżej poznasz, jakie masz możliwości. 

Sernik z kawałkami brzoskwiń 

Brzoskwiniowy sernik nie zawsze musi być idealnie przygotowany według przepisu. Jeśli chcesz więcej brzoskwiń, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać ich większą ilość. Pokrojone brzoskwinie dodaj po prostu do masy serowej. 

Masa serowa może też być również przekładana warstwami brzoskwiń. Jak to zrobić? Wyłóż masę serową łyżką w tortownicy na grubość 3-5 cm i włóż do lodówki, by delikatnie stężała. Po tym czasie możesz ułożyć na niej warstwę brzoskwiń, które następnie przykryj masą serową... i tak dalej, aż zużyjesz owoce i masę twarogową. 

Sernik na zimno na biszkoptowym spodzie 

Sernik na zimno z brzoskwiniami możesz zrobić też ze spodem innym niż owoce. To lekkie ciasto, najlepiej więc sprawdzą się biszkopty. Jak zrobić brzoskwiniowy sernik w tej wersji? 

Ułóż biszkopty na spód tortownicy. Wyłóż na nie kilka łyżek masy serowej. Wstaw spód do lodówki na co najmniej 40 minut, by wszystko zastygło. Dopiero wtedy wylej pozostałą masę na sernik. To ważne, bo jeśli masa nie jest wystarczająco gęsta, może unieść biszkopty, a wtedy spód powędruje na górę masy. W podobny sposób możesz wykorzystać herbatniki lub inne ciasteczka. 

Idealny sernik z dodatkiem musu brzoskwiniowego 

Brzoskwiniowy sernik na zimno nie musi koniecznie być przygotowany z galaretką. Możesz zmiksować owoce na gęsty mus i wyłożyć na wierzch ciasta. Jak przygotować dodatek w postaci brzoskwiniowego musu? 

Przygotuj: 

  • 400 g brzoskwiń; 
  • 2 łyżeczki żelatyny; 
  • 2 łyżki cukru pudru. 

Wykonanie: 

  1. Zalej żelatynę wrzątkiem – niewielką ilością, tylko tyle, aby się rozpuściła. Odstaw zawiesinę do wystudzenia; 
  1. Wyjmij połówki brzoskwiń z puszki i odsącz je z syropu. Umieść je w wysokim naczyniu i zblenduj z cukrem pudrem. Dodaj do musu brzoskwiniowego ostudzoną (ale nie stężałą) zawiesinę z żelatyny i dokładnie wymieszaj; 
  1. Gotowy mus brzoskwiniowy rozprowadź na wierzchu ciasta. Schowaj je do lodówki i podawaj, gdy zastygnie. 

Wielowarstwowy sernik na zimno 

Chcesz urozmaicić sernik na zimno? Lub dodać mu nieco kolorów? Jest na to prosty sposób. Za barwniki posłużą tu galaretki. Jak przygotować taki wielokolorowy sernik na zimno? 

  1. Wybierz galaretki w trzech ulubionych kolorach. Każdą z nich rozpuść w 100-120 ml wrzątku i odstaw do lekkiego stężenia. Wylej je kolejno na masę serową, w odpowiednich odstępach czasowych, tak by kolejne warstwy nie zastygły i były płynne w momencie, gdy poprzednia warstwa będzie gotowa. W ten sposób galaretki zaczną się przenikać; 
  1. Jeśli przygotowujesz masę serową z głównego przepisu, zamiast dodać galaretki do całej masy, podziel ją na trzy części: pierwszą część wymieszaj z pierwszym kolorem galaretki i przelej do tortownicy. Przełóż do lodówki i dopilnuj, by dobrze zastygła (w przeciwnym razie warstwy się zmieszają). Postępuj tak samo z kolejnymi warstwami. Wstawiając jedną warstwę do lodówki, rozpuszczaj galaretkę do kolejnej – galaretka wówczas wystygnie, ale nie stężeje. 

Jeśli chcesz, w poszczególnych warstwach masy serowej możesz zatapiać owoce (nie muszą to koniecznie być brzoskwinie). Bardzo ładnie będą wyglądać owoce pasujące do koloru galaretki, na przykład truskawki do czerwonej, mandarynki do pomarańczowej, borówki do niebieskiej. 

Jeśli wierzch sernika na zimno zamierzasz zwieńczyć warstwą samej galaretki, postaraj się, by była tego samego koloru, co najwyższa warstwa masy serowej – nie będzie wówczas problemu z niepożądanym mieszaniem barw. Dzięki temu Twój sernik nie tylko będzie pysznie smakował, ale również  pięknie wyglądał. – galaretka jest półprzezroczysta i czasem końcowy efekt może odbiegać od Twoich oczekiwań. 

Pochyły sernik na zimno 

Jeśli trzy kolory sernika ułożone równiutko jeden na drugim to dla Ciebie za mało awangardowy pomysł, możesz jeszcze nieco zaszaleć z formą sernika. Postępuj podobnie jak poprzednio – przygotuj trzy galaretki w różnych kolorach, a masę serową podziel na trzy części. 

Gdy wylejesz do tortownicy pierwszą część masy z galaretką, umieść ją w lodówce, ale tym razem unieś jedną część formy, podpierając ją np. o pudełko zapałek. Uważaj jednak, by masa na sernik się nie wylała. 

Gdy pierwsza warstwa zastygnie na ukos, wlej kolejną. Tym razem podeprzyj w lodówce drugą część tortownicy. Trzecią warstwę galaretki wylej już na płasko. W ten sposób, krojąc gotowy sernik, przy każdym kawałku otrzymasz inną mieszankę smakowo-kolorystyczną. To z pewnością zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości. 

Komentarze