Sernik brownie
1
1 godz. 30 min
8 porcji
Średnie
Ciasta i desery

Sernik brownie

Sernik w połączeniu z brownie to ciesząca się popularnością wersja ciasta, za którym wszyscy przepadają. Jeśli masz ochotę na niebanalny deser z masą serową i czekoladą, jesteś we właściwym miejscu. Poznaj przepis na pyszny deser, który możesz upiec w wolnej chwili!

 

Produkty użyte w tym przepisie (1) Kup online

Lista składników 12

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Brownie i sernik to smaczne połączenie, które możesz wykonać na kilka sposobów i nieustannie ulepszać. Jeśli chcesz poznać kilka wskazówek, by zadbać o to, aby Twoje ciasto było jak najlepsze, czytaj dalej.

Daj masie serowej to, czego potrzebuje

By sernik wyszedł pyszny, trzeba zadbać o kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim o jakość twarogu sernikowego. Jeśli korzystasz z tego z wiaderka, zadbaj, by był to sprawdzony produkt marki, której ufasz. Zadbaj też, by nie był zbyt rzadki.

Jeśli korzystasz ze zwykłego twarogu, wybierz tłusty. Zmiel go dwa, a  jak trzeba, nawet trzy razy. Dokładność jest tu jak najbardziej wskazana i pożądana. Możesz użyć do tego specjalnego sitka do sera, które często jest dołączane do maszynek do mięsa. Możesz też wykorzystać tłuczek do ziemniaków, blender lub po prostu zmiksować ser za pomocą miksera na gładką masę (to może potrwać nawet 5-6 minut).

Jajka do sernika powinny być w temperaturze pokojowej, co zapewni, że składniki ciasta lepiej się ze sobą połączą. Wbijaj je do osobnej miski i przelewaj pojedynczo, by nie zepsuć ciasta jeśli jedno z nich okaże się nieświeże.

Jeśli chcesz, by Twój sernik brownie był bardziej delikatny, możesz dodać do masy około 50 g miękkiego masła. Roztrzep masło mikserem na puch, a później dodawaj do miski kolejne składniki, jak w przepisie.

Masa serowa to połowa sukcesu w brownie z sernikiem – dołóż więc starań, by wyszła jak najlepiej, a będziesz się cieszyć smacznym, słodkim i delikatnym ciastem.

Zamieszaj w swoim brownie z masą serową

Kiedy łączysz ze sobą dwa ciasta, może warto połączyć ze sobą także jego warstwy? Aby to zrobić, nałóż masę serową na brownie. Zrób to tak, jak jest napisane w przepisie – powoli i delikatnie. Ciasto nakładaj łyżką, aby mieć pewność, że nie obciążysz za bardzo masy czekoladowej. Po skończeniu tego kroku weź długą wykałaczkę i zanurz ją w cieście. Na tyle głęboko, by mieć pewność, że dotrze do czekolady, a na tyle płytko, by nie uszkodzić papieru do pieczenia. Rób wykałaczką zakręty i ósemki, by warstwy ciasta estetycznie się przeniknęły.

To bardzo prosty zabieg, który sprawi, że Twoje serniko-brownie będzie nie tylko pyszne, lecz także efektowne. Warto więc podjąć się eksperymentu.

Upieczony spód brownie do sernika? Da się zrobić!

Jeśli chcesz, by na wierzchu Twojego ciasta był sernik, nic trudnego. Wylej brownie na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Tu możesz użyć foremkę o nieco większym rozmiarze, na przykład 24x28 cm lub tortownicę o średnicy nawet 28 cm. Włóż ciasto do piekarnika nagrzanego do 180°C na 20 minut. Następnie wyjmij je i zmniejsz temperaturę piekarnika do 160°C. Po lekkim przestudzeniu zalej brownie masą serową i piecz przez około 60 minut. Jeśli po tym czasie sernik nadal nie będzie upieczony, czas pieczenia możesz wydłużyć, nie więcej jednak niż o pół godziny.

Nie chcesz, aby sernik pękł podczas pieczenia? Umieść na dnie piekarnika miskę lub szczelną formę z ciepłą (nawet gorącą, prosto z czajnika) wodą. W ten sposób przygotujesz sernik w kąpieli wodnej. Jeśli Twój piekarnik ma funkcję parową, jak najbardziej możesz ją włączyć do tego ciasta.

Po upieczeniu trzymaj serniko-brownie w uchylonym piekarniku do ostudzenia, a wtedy sernik wyjdzie piękny i delikatny niczym chmurka.

Zaszalej z owocami

Wiśnie są pięknym ukoronowaniem brownie (i smacznym), ale nie są jedyną opcją. Co więcej, wierzch ciasta nie jest jedynym miejscem, w które możesz wpleść owoce. Jak więc możesz je dodać?

Do środka

Umieść owoce lub ich kawałki w masie serowej i/lub w brownie. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj:

  • banany,
  • maliny,
  • truskawki,
  • figi (obrane),
  • morele.

Jeśli nie chcesz dodawać owoców bezpośrednio do masy, możesz je układać też na blaszce pomiędzy warstwami lub umieścić na wierzchu ciasta przed włożeniem go do piekarnika. Podczas pieczenia zanurzą się głębiej w ciasto.

Na wierzchu

Możesz robić z owoców sosy lub polewy, którymi uświetnisz smak swojego wypieku. Do tego sprawdzi się malina, truskawka, a także owoce leśne (borówki, jeżyny, poziomki itp.). Jeśli podgrzejesz i zmiksujesz owoce, będą pysznym dodatkiem do ciasta. Bardzo dobrze też sprawdzą się tutaj konfitury i powidła – owoce lubią się z brownie w każdej postaci. Dlatego możesz też umieścić na nim (lub obok) świeże owoce, prosto z sadu, targu lub najzwyczajniej w świecie – ze sklepu.

Jak szybko sobie poradzić z papierem do pieczenia?

Jeśli masz problem z rozłożeniem papieru do pieczenia na blaszce, w formie lub w tortownicy, skorzystaj z kilku wskazówek, jak go okiełznać.

Jeśli używasz papieru do kwadratowej formy, możesz obrysować na nim dno, wyciąć i umieścić w blaszce (śladami po ołówku w dół, najlepiej jednak ich nie zostawiaj). Boki wówczas posmaruj tłuszczem. Możesz też wziąć większy arkusz papieru, wyłożyć nim blaszkę i by się nie odginał, przypiąć go do brzegów klipsami. Nie musisz mieć żadnych profesjonalnych, nadadzą się nawet klamerki lub klipsy do papieru. Pamiętaj jednak, by zdjąć je przed włożeniem ciasta do piekarnika.

Jeśli pieczesz ciasto w tortownicy, odepnij rant, połóż arkusz papieru na spodzie i zapnij boki. Wystający z zewnątrz papier odetnij nożyczkami lub ostrym nożykiem, a boki nasmaruj wybranym tłuszczem.

Problem z papierem może rozwiązać się sam, jeśli zaopatrzysz się w tortownicę ceramiczną.



Komentarze