Naleśniki z Karmelizowaną Gruszką i Czekoladą
1
5 min
2 porcje
Średnie
Ciasta i desery

Naleśniki z Karmelizowaną Gruszką i Czekoladą

Naleśniki to zawsze świetny pomysł, a takie z karmelizowaną gruszką, odrobiną cytryny i cynamonu oraz czekolady staną się ulubionym daniem domowników. Jeśli masz ochotę na słodkie śniadanie, będzie to smaczna opcja. Poniżej znajdziesz przepis na solidną porcję śniadania, więc do dzieła!

Produkty użyte w tym przepisie (1) Kup online

Lista składników 11

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Przygotuj ciasto naleśnikowe. Jajka roztrzep, dodając mleko. Do masy przesiej mąkę i szczyptę soli. Dodaj cukier biały, (opcjonalnie) cukier waniliowy oraz olej. Wszystko dokładnie wymieszaj;

Tak powstałe ciasto smaż na bardzo dobrze rozgrzanej suchej patelni do smażenia naleśników. Jeśli potrzebujesz, podlewaj patelnię niewielką ilością oleju. Staraj się tak wymierzać każdą porcję ciasta, by powstały cienkie naleśniki;

Do średniej wielkości miseczki wyciśnij sok z cytryny i dodaj do niego cynamon. Obierz gruszki (możesz też zostawić skórkę, jeśli nie jest gruba), przekrój na pół i wyjmij gniazda. Obtocz je w soku cytrynowym z cynamonem;

Cukier trzcinowy wysyp na suchą rozgrzaną patelnię, a kiedy zacznie się rozpuszczać, wyłóż na niego gruszki z sokiem cytrynowym. Obracaj gruszki, aby pokryły się karmelem z każdej strony. Odłóż je do lekkiego przestudzenia;

Czekoladę rozpuść z 3-4 łyżkami mleka w kąpieli wodnej i mieszaj, aż powstanie gładki sos;

Na usmażonych naleśnikach ułóż karmelizowane gruszki i polej je sosem czekoladowym. Twoje słodkie śniadanie lub przekąska jest już gotowe. Smacznego!

Warto wiedzieć

Naleśniki z gruszkami to pyszna opcja na śniadanie lub lunch. Karmelizowane gruszki są smacznym dodatkiem, który z pewnością zastępuje polski klasyk w naleśnikach — dżem. Zostań na dłużej i przeczytaj poniżej, co możesz do nich dodać i jak urozmaicić to danie.

Cienkie naleśniki — jaki jest ich sekret?

By uzyskać naleśniki puszyste jak chmurka, wystarczy uwzględnić w recepturze nieco wody gazowanej. Jednak aby naleśniki wyszły cienkie i sprężyste (co za tym idzie nie szarpały się podczas zwijania lub składania), należy zadbać o to, by ciasto było dobrze przygotowane, a naleśniki dobrze usmażone. Jak to zrobić? Zadbaj o kilka rzeczy.

Proporcje to klucz

Ciasto nie może być zbyt gęste ani zbyt wodniste. Najlepsza proporcja to: 1 jajko, 250 ml mleka i 160 g mąki pszennej. Jeśli chcesz usmażyć więcej naleśników pomnóż tę proporcję razy 2 lub 3. Wymieszaj najpierw mleko z jajkami, potem dodaj mąkę (pamiętaj, do masy dodajemy mąkę przesianą, wtedy jest mniejsze ryzyko powstania grudek). Mieszaj całość dokładnie, ale staraj się nie napowietrzać mieszanki. Powstałe ciasto możesz odstawić na 20 minut, by odpoczęło i by zniknęły pęcherzyki powietrza.

Smaż naleśniki na rozgrzanej patelni

Chcesz, aby Twoje naleśniki wychodziły idealne już od pierwszej sztuki? Wystarczy, że każdą porcję ciasta zawsze wylejesz na dobrze rozgrzaną patelnię.

Karmelizowane gruszki — więcej karmelu!

Po przygotowaniu naleśników z karmelizowaną gruszką, trudno nie zajadać się karmelową, cieniutką skorupką, która otacza owoc. Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić smak karmelu, jest na to prosty sposób. Pokrój owoce w plastry lub w kostkę. Tak podzielone gruszki zaabsorbują więcej słodyczy niż same połówki. Pamiętaj, by gruszki układać na patelni wtedy, gdy cukier się stopi i lekko zbrązowieje (nie później). Gruszki przewracamy co chwila, aby się nie przypaliły. Wymaga to nieco czasu i wyczucia, ale z takimi karmelizowanymi gruszkami wzniesiesz swoje naleśniki na znacznie wyższy poziom.

Udekoruj naleśniki z karmelizowanymi gruszkami

Nie tylko szefowie kuchni wiedzą, że dobry posiłek to pokarm także dla oczu. Warto więc postarać się o odpowiednią oprawę takiego posiłku — nawet wtedy, gdy robisz go tylko dla siebie. Co więc możesz jeszcze zrobić?

Naleśniki z karmelizowaną gruszką z... karmelizowaną gruszką

Nie jest to błąd ani popełnione niechcący powtórzenie. Możesz bowiem podwoić proporcję składników do karmelizacji (sok z cytryny, cukier i cynamon) i wrzucić na rozgrzaną patelnię nieco więcej gruszek (najlepiej pokrojonych w kostkę). Usmaż je, część umieść w środku naleśników, resztą udekoruj wierzch, jeszcze zanim polejesz danie sosem czekoladowym. Zarówno estetycznie, jak i smakowo wyjdzie bardzo dobrze.

Naleśniki z płatkami migdałowymi

Naleśniki z gruszkami dobrze komponują się także z płatkami migdałowymi. Ich smaki ładnie się uzupełniają. Jeśli chcesz, by migdały były bardziej chrupkie, możesz je lekko sprażyć na suchej patelni. Tu również uważaj, by nie uzyskać koloru czerni zamiast rumianego brązu. Cztery minuty na patelni, przy odwracaniu co kilkadziesiąt sekund, powinny wystarczyć Twoim płatkom migdałów.

Naleśniki — więcej dodatków

Do naleśników z gruszką możesz dodać wiele innych składników, na przykład:

  • musy owocowe;
  • lody;
  • bitą śmietanę;
  • ulubione bakalie i orzechy;
  • banany;
  • kawałki czekolady.

Możesz także skomponować gruszki z ulubioną konfiturą lub domowymi, smacznymi powidłami. Opcji jest wiele, korzystaj więc śmiało i eksperymentuj.

Komentarze