Pieczenie biszkoptu czekoladowego jeszcze przed Tobą? Wahasz się i nie masz pewności, czy Ci się uda? A może właśnie biszkopt studzi się w formece i czekasz aż będziesz go mógł przekroić? Niezależnie od tego, czy już przetestowałeś ten przepis na biszkopt czekoladowy, sprawdź kilka interesujących wskazówek i ciekawostek.
W czym tkwi tajemnica udanego biszkoptu?
To pytanie, które zadaje sobie wielu cukierników – nie tylko amatorów! Nawet zawodowcy przez długi czas doskonalą swoje receptury, aby móc zaprezentować swój idealny wypiek. A co znaczy „idealny”? Wyrośnięty, puszysty, przyjemnie wilgotny w smaku biszkopt czekoladowy, w perfekcyjnie okrągłym lub prostokątnym kształcie. Taki, który można jeść nawet solo, jednak najlepiej smakuje w towarzystwie słodkiego aksamitnego kremu i dodatków, takich jak świeże owoce czy musy.
Podczas mieszania składników – na etapie gotowej piany z jajek i cukru oraz dodawania do nich mąki z kakao – rób to w stałym tempie, energicznie, ale nie za mocno. Sekretem jest, aby masa pozostała dobrze napowietrzona, w przeciwnym razie grozi Ci upieczenie zakalca. Napowietrzenie ciasta w przypadku biszkoptu jest bardzo ważne i warunkuje efekt Twoich kulinarnych poczynań.
Dlaczego należy „rzucić” biszkoptem?
Etap, w którym po wyjęciu ciasta z piekarnika zaleca się jego upuszczenie na ziemię, może wydawać się co najmniej kontrowersyjny. Ale jest na to racjonalne uzasadnienie. Otóż, każdy cukiernik wie, że wypiekanie ciasta rzadko kończy się uzyskaniem idealnego wypieku o perfekcyjnym kształcie. Blat kuchenny może być nierówny, czasem wręcz wybrzuszony z jednej strony. Jednak nie musi to oznaczać, że skończysz z nierównym biszkoptem.
Rzucanie biszkoptem tuż po wyjęciu z piekarnika, kiedy ciasto jest jeszcze ciepłe, ma na celu „wyrównanie” go przez raptowne pozbycie się z jego wnętrza pary wodnej. Zapewni to mu odpowiednią puszystość oraz wilgotność. Jest to także sposób, by zapobiec przykrym niespodziankom pod postacią nierównomiernego opadania ciasta.
Jak idealnie podzielić biszkopt?
Porcjowanie biszkoptu odbywa się poprzez przecinanie go wszerz. Zacznij od wyciągnięcia już chłodnego ciasta z formy i rozdzielenia go na dwa lub trzy blaty. Możesz to zrobić przy pomocy dobrze naostrzonego, długiego noża lub żyłki. Jeśli nie masz odpowiedniego narzędzia, w sklepach dostępne są ząbkowane noże dedykowane tej czynności.
Jeżeli równe przekrojenie biszkoptu sprawia Ci problem, poczekaj, aż ciasto całkiem wystygnie. Ciepłe będzie się jeszcze kruszyć. Z kolei, gdy wystąpią trudności z porcjowaniem wypieku, dobrym pomysłem jest moczenie noża w wodzie.
Zazwyczaj najtrudniej jest odciąć górny blat. Pamietaj jednak, że grunt to zadbać o precyzyjny, pewny ruch i ani się obejrzysz, biszkopt będzie podzielony!
Biszkopt kakaowy – na co zwrócić uwagę?
Jeśli chcesz, by Twój biszkopt czekoladowy wyszedł perfekcyjnie, zwróć uwagę na kilka drobiazgów:
- użyj wiejskich jajek w temperaturze pokojowej – ich wysoka jakość i właściwa temperatura to podstawa. Białka oddziel od żółtek i schłódź, by się lepiej ubiły, natomiast żółtka lepiej "współpracują", gdy są w temperaturze pokojowej;
- jaka temperatura pieczenia jest odpowiednia? To zależy od rozmiaru blaszki. Jeśli używasz tortownicy lub większej blachy, 180°C będzie w porządku. Biszkopty w keksówkach należy piec w niższej temperaturze, 160-170°C;
- idealny biszkopt kakaowy jest rumiany, nie czarny. Z racji jego barwy musisz się uważniej przyglądać wypiekowi w trakcie pieczenia i pilnować czasu. Czekoladowy biszkopt odwdzięczy się smakiem;
- jeśli chcesz zrobić biszkopt w jasnej wersji, po prostu zrezygnuj z kakao;
- dobrze upieczone ciasto jest lekko wilgotne w środku; smakuje tak dobrze, że możesz jeść sam biszkopt i popijać go kawą lub herbatą.
Biszkopt niejedno ma imię
Szukasz przepisu na biszkopt. Zbierasz się na odwagę i uwaga, uwaga... Pytasz o przepis na forum internetowym... I się zaczyna... Marta pisze, że białka i żółtka ubija się razem na ciepło, Anka pisze, że jedyna słuszna mąka na biszkopt to ziemniaczana. Basia pisze, że na biszkopt ubija się osobno białka, a Paulina pisze... że biszkopt to robi się z samych białek. Już masz się poddać, gdy widzisz, jak Jagoda pisze, że biszkopt to nie biszkopt bez dodania masła pod koniec ubijania, ale widzisz jeszcze, że jeszcze Ola pisze o mączce orzechowej, która jest najlepszą bazą na biszkopt czekoladowy (i nie tylko) i... Dochodzisz do wniosku, że nie ma jedynej słusznej, jasnej wersji przepisu na biszkopt. Jeśli tak pomyślałeś – masz rację. Jest mnóstwo rodzajów biszkoptu i każdy ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli siedzisz i myślisz "co robię źle", rozchmurz się i poznaj kilka rodzajów tego ciasta. Może znajdziesz swój ulubiony?
Biszkopt genueński
To dosyć ciekawy typ biszkoptu. Jajka ubija się do niego w całości (razem żółtka i białka) i dodaje się stopniowo cukier. Uwaga! Robi się to w kąpieli wodnej, przy czym temperatura wody nie może przekroczyć 50°C. Możesz mieć najlepsze składniki, przelicznik foremek i inne cuda, lecz jeśli nie dopilnujesz temperatury, biszkopt genueński się nie uda. Jest jednak wart trudu, jego konsystencja jest niesamowicie sprężysta.
Biszkopt niebiański
Znany jest także jako Angel Food. Dlaczego? Składa się głównie z białek i z mąki pszennej, które tworzą konsystencję chmurki o jasnym kolorze, do czego właśnie odnosi się nazwa. Białka stabilizuje duża ilość cukru i podczas pieczenia niejako "wspinają się" po ściankach tortownicy. Właśnie dlatego do Angel Food stosuje się specjalne blaszki ze wspornikiem.
Biszkopt Madeira
Znany także jako biszkopt tłuszczowy. Jego przygotowanie polega na tym, że do standardowych składników dodaje się masło utarte z cukrem i używa się mniejszej ilości jajek. Jest wilgotny i ma zwartą konsystencję, także przez nieco większą ilość mąki. Te właściwości czynią go najlepszym rodzajem biszkoptu do wycinania fantazyjnych kształtów, na przykład do tortu.
Biszkopt tradycyjny
Polski klasyk urodzinowy i świąteczny. Jego przygotowanie opisaliśmy na początku tekstu – jeśli przygotujesz go krok po kroku powinien wyjść puszysty. Jak odpowiednio napowietrzyć ciasto, żeby otrzymać taki efekt? Metodę napowietrzania biszkoptu najlepiej jest określić jako mechaniczną – tu mikser robi większość pracy, spulchniając masę. Biszkopt tradycyjny jest lekki i smaczny, ale tego przypominać już nie trzeba.
Biszkopt Sponge
Istnieje rodzaj biszkoptu, który dosłownie porównuje się do "gąbki". To już powinno wystarczyć, aby potrafił wyobrazić sobie jego sprężystą konsystencję i pęcherzykowatą strukturę. Biszkopt ten specjalnie został wymieniony na końcu, gdyż jest kombinacją zalet poprzednich dwóch rodzajów biszkoptu. Robi się go podobnie jak biszkopt tradycyjny, ale pod koniec ubijania dodaje się trochę masła. Daje to specyficzne walory smakowe, ale to nie jedyna zmiana. Taki biszkopt z masłem (i opcjonalnie dodatkiem kakao w wersji czekoladowej) jest zwarty i mniej kruchy, więc, podobnie jak biszkopt Madeira, nadaje się do wycinanek i tortów artystycznych o fantazyjnych kształtach.
Na koniec o wtrącenie prosi się ciekawostka: biszkopt Victoria Spogne jest narodowym ciastem Wielkiej Brytanii. Jeśli się na niego zdecydujesz i ładnie przystroisz wierzch tortu, otrzymasz iście arystokratyczny tort.
Ale... Biszkopt kakaowy?
Tak, z każdego z powyższych biszkoptów możesz zrobić biszkopt czekoladowy czy biszkopt kakaowy – dodatek kakao lub płynnej czekolady zawsze jest mile widziany. Co jednak jest istotne?
Popularność przyniosła mu prostota składników i wykonania, łatwość przechowywania, dobry smak i długi czas przydatności. Biszkopt był kiedyś jedzony głównie przez żeglarzy jako idealny wypiek na długie morskie podróże. Dopiero wymiany wiadomości, towarów i prowiantu między mieszkańcami różnych krajów doprowadziły do jego popularyzacji. To wyjątkowe ciasto dotarło w pewnym momencie do arystokracji – na dwór królowej Elżbiety i od tego czasu jest jednym z największych celebrytów światowej sceny cukierniczej.
Przez długą tradycję ciasta jeden jedyny przepis na idealny biszkopt nie istnieje. Jednak nasz przepis powinien smakować każdemu. Wypróbuj go zatem i ciesz się jego smakiem!
Komentarze