Czekoladowe brioszki
30 min
15 porcji
Średnie
Ciasta i desery

Czekoladowe brioszki

Pyszne bułeczki drożdżowe z kawałkami czekolady, które możesz zjeść na śniadanie w domu lub zabrać ze sobą w podróż czy do pracy. Czy nie brzmi to pięknie? Jeśli masz ochotę na coś dobrego z ciasta drożdżowego, spróbuj zrobić smaczne brioszki. Do dzieła!

 

Produkty użyte w tym przepisie (1) Kup online

Lista składników 8

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Brioszki czekoladowe to przysmak, który można podawać na wiele sposobów. Samo ciasto drożdżowe warto też przygotować z należytą uwagą, by mieć pewność, że wyjdzie dobrze i się uda. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych propozycji na ułatwienie sobie pieczenia i urozmaicenie bułeczek.

Ciasto drożdżowe — jak oswoić temat (i pieczenie)?

Ciasto drożdżowe przez wiele osób uważane jest za trudne do zrobienia. Nie jest to całkiem bezzasadne, ma ono bowiem kilka wymagań, które należy spełnić, by wyrosło i było piękne i sprężyste. Wystarczy się jednak z nimi zapoznać, by czynności te weszły w nawyk i nie sprawiały już trudności. Warto, bo może dzięki temu się przekonasz do wypieków i smak ciasta będzie częściej cieszył Ciebie i Twoich bliskich? Poniżej znajdziesz kilka niewielkich wskazówek, które mogą zrobić wielką różnicę.

Zacznij od zaczynu

Jak sama nazwa mówi, to początek pracy z ciastem, ba, bardzo ważny początek. Połączenie drożdży, cukru, niewielkiej ilości mąki i letnie mleko sprawiają, że drożdże rozpoczynają proces fermentacji i szybko się namnażają, co jest warunkiem późniejszego wyrośnięcia ciasta. Dlatego tak ważne jest ciepłe miejsce i brak przeciągów oraz zmian temperatury — wówczas procesy przebiegają w sposób niezakłócony. Ma to znaczenie także przy późniejszym wyrastaniu ciasta.

Wyrabianie ciasta

Niemniej ważny element. O co w nim chodzi? O to, by składniki się połączyły, ale nie tylko. Wyrabiając ciasto, napowietrzasz je. To dzięki temu uzyskasz pyszne, puszyste bułeczki drożdżowe i inne wypieki, które zechcesz zrobić. Zagniataj więc ciasto cierpliwie, aż będzie sprężyste i gładkie. Jeśli masz mikser planetarny (końcówka z pojedynczym hakiem), możesz go użyć. Wsyp po prostu składniki do jego misy, włącz i poczekaj chwilę, aż ciasto zrobi się samo. Wtedy masz gwarancję wyrośnięcia i dobrego napowietrzenia.

Odgazowanie ciasta

Czasem też mówi się odpowietrzenie, ale idea jest ta sama. Robisz to zapewne instynktownie, uderzając pięścią lub dłonią w wyrośnięte ciasto i pozbywając się ogromnego pęcherza powietrza. Trzeba przyznać, to dość satysfakcjonujące uczucie.

Jest jednak inny sposób, by sobie z tym poradzić, nawet bardziej skuteczny. Możesz swoje ciasto po prostu... poskładać. Jak to zrobić?

Wyjmij ciasto z miski i rozpłaszcz je dłońmi. Weź jeden kraniec, rozciągnij go lekko i złóż do środka. Czynność powtarzaj kilka razy z różnych stron, po czym zagnieć ciasto i formuj z niego brioszki.

Dlaczego odpowietrzanie ciasta jest istotne?

Do ciasta dajesz mąkę, jajka, masło i inne składniki. Co więcej, ciasto jest ciepłe. Składając je po wyrośnięciu, dodatkowo mieszasz składniki i wyrównujesz strukturę i temperaturę ciasta. Dzięki temu będzie jeszcze lepsze i ładnie wyrośnie.

Brioszki czekoladowe — klasyczna francuska wersja

Robiąc te konkretne bułeczki drożdżowe, warto wiedzieć, skąd się wywodzą. Jest to francuskie słodkie pieczywo (w strukturze nieco podobne do chałki). Jada się je najczęściej na śniadanie z dodatkami. Jeśli marzy Ci się oryginalne śniadanie w iście francuskim stylu, sprawdź, jak przygotować brioszki i z czym je jadać.

Czekoladowe brioszki — francuski sposób

By przygotować te bułeczki w klasycznej wersji, nie musisz wcale odbiegać od przepisu. Ciasto drożdżowe przygotowuje się bowiem tak samo:

  • przygotuj zaczyn i daj mu podrosnąć;
  • wyrób ciasto i daj mu wyrosnąć;
  • odpowietrz ciasto.

Różnica przebiega w miejscu, w którym formujesz brioszki. 

Rób kulki z ciasta, podobnie jak na bułeczki. Mogą mieć różne rozmiary, bez obaw — wpłynie to na bardziej atrakcyjny efekt końcowy. Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem, ale tak, by stykały się krawędziami, wręcz zlepiały ze sobą. W ten sposób uzyskasz jedną dużą brioszkę.

Posmaruj oczywiście ciasto roztrzepanym jajkiem, ten element też zostaje. Umieść całość w nagrzanym piekarniku i wypiecz na złocisty kolor.

Gotowa brioszka będzie nieco przypominać folię bąbelkową lub kilka posklejanych bałwanków w płaskorzeźbie. Je się ją, odrywając od całości pojedyncze bułeczki.

Brioszki — z czym podawać?

By mieć klimatyczne śniadanie we francuskim stylu, zadbaj o smaczne dodatki do Twoich brioszek. Możesz wybrać na przykład:

  • krem czekoladowy;
  • ulubione dżemy lub konfitury;
  • miód;
  • ulubione owoce.

W połączeniu z kawą, herbatą lub kieliszkiem prosecco poczujesz się jak w raju.

Bułeczki czekoladowe — dodatki 

Znasz już wariant brioszek z kawałkami gorzkiej czekolady. To jednak nie jest jedyny składnik, który może wzbogacić Twoje bułeczki. Do ciasta drożdżowego możesz dodać wiele więcej.

Do środka

Do wnętrza babeczek możesz dać także białą lub mleczną czekoladę, albo po prostu wymieszać kilka rodzajów. Dobrze sprawdzą się także rodzynki lub inne suszone owoce pokrojone na mniejsze kawałki (na przykład morele, banany, jabłka, daktyle lub figi. Bardzo dobrze sprawdzi się też skórka z pomarańczy, cytryny lub limonki — tu bonusem będzie rozkoszny aromat unoszący się z ciasta.

Na wierzch

Po posmarowaniu bułeczek jajkiem możesz również dać coś na wierzch przed pieczeniem. Opcji jest kilka, przykładowe propozycje to:

  • sezam (biały lub czarny);
  • mak;
  • cukier;
  • posiekane orzechy;
  • posiekane pistacje.

Po upieczeniu brioszek możesz je także posypać cynamonem, kakao lub cukrem pudrem. Jak widzisz, możliwości jest mnóstwo i za każdym podejściem możesz mieć inne bułeczki.

Komentarze