Chlebek bananowy z czekoladą
1 godz.
13 porcji
Łatwe
Ciasta i desery

Chlebek bananowy z czekoladą

To jedna z najwspanialszych metod na uratowanie bananów, które od kilku dni zalegają w kuchni. Chlebek jest wilgotny i słodki. Nadaje się jako dodatek do kawy albo przekąska w podróży. Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie prostych składników, które znajdują się w każdej kuchni. W dodatku można wzbogacić go różnymi dodatkami, jak czekolada, orzechy czy rodzynki. Spróbuj, jakie to proste!

Produkty użyte w tym przepisie (1) Kup online

Lista składników 12

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Co dodać do chlebka?

Wszystko, na co masz ochotę! Chlebek nie ma dominującego smaku. Dlatego śmiało możesz dodać do niego orzechy włoskie, rodzynki, suszone lub liofilizowane owoce czy skórkę pomarańczy.

Jednym z najczęściej wybieranych dodatków jest – oczywiście - czekolada. Doskonale podkreśla naturalną słodycz bananów i nadaje chlebkowi kremowej konsystencji.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój chlebek będzie doskonale puszysty i czekoladowy - zapoznaj się z kilkoma prostymi poradami z naszego przepisu na ciasto z czekoladą!

Czy przejrzałe banany nie zrujnują wypieku?

Wręcz przeciwnie! Choć często wyglądają mniej apetycznie, tak naprawdę są przepyszne! Proces ich dalszego dojrzewania sprawia, że zawierają dużo więcej cukrów prostych. W rezultacie służą jako naturalny „słodzik” w wielu deserach.

Oprócz chlebka, możesz wykorzystać przejrzałe banany w innych ciastach, lodach, plackach owsianych czy koktajlach. Są smaczne, sycące i miękkie, przez co łatwo je połączyć z innymi składnikami.

Jak wykorzystać skórkę od banana?

Choć wydają się zwykłymi odpadami, skórki banana mają zaskakująco wiele zastosowań. Można nimi, na przykład, polerować metalowe, skórzane i srebrne powierzchnie. Jako odpad spożywczy pełen odżywczych składników, sprawdzają się też w roli naturalnego kompostu.

Dość niedawno skórki zyskały popularność jako wegański zamiennik bekonu. Wystarczy, że pozostałości bardzo dojrzałego banana dokładnie umyjesz, oczyścisz z miąższu i zamarynujesz przez przynajmniej 15 minut. Do zalewy użyj 15 gramów cukru, 45 mililitrów sosu sojowego, 5 gramów wędzonej papryki i 5 gramów czosnku suszonego. Następnie usmaż skórki z obu stron przez 3-4 minuty, aż staną się ciemne i chrupkie. Smacznego!

Zalety chlebka bananowego

Często kultowe potrawy wywodzą się z prostych, tanich przepisów, które udoskonalano przez wieki. Chlebek bananowy dawniej pełnił rolę smacznego, niedrogiego posiłku, który pozwalał na wykorzystanie dostępnej żywności.

Niektórzy porównują go do amerykańskiej wersji naszej babki. Jest słodki, zbity i sycący. Doskonale komponuje się jako dodatek do kawy, herbaty czy wina. Długo nie traci świeżości. Można też dostosować go do własnych gustów: bez dodatkowego cukru stanie się niemal wytrawny; wypełniony bakaliami i polany lukrem, będzie za to przypominać keks.

Wypróbuj go już dziś!

Komentarze