Brownie z truskawkami
1
1 godz. 15 min
12 porcji
Łatwe
Ciasta i desery

Brownie z truskawkami

Brownie jest charakterystyczne dla kuchni amerykańskiej, jednak jego smak zachwyca już niemal na całym świecie. Intensywny czekoladowy aromat, delikatne ciasto rozpływające się w ustach i nieziemski zapach sprawiają, że jest ono niegasnącą gwiazdą w każdej kuchni. Jeśli chcesz urozmaicić sobie ten deser, zrób brownie z truskawkami - zakochasz się od razu!

Produkty użyte w tym przepisie (2) Kup online

Lista składników 8

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Brownie - ciasto, które zawsze pysznie się udaje

Jeśli brownie z truskawkami (lub w innym wydaniu) to pierwsze ciasto, które pieczesz - nie martw się - nie ma tu obaw o to, czy wyrośnie. Jeśli spodziewasz się gości lub szykujesz coś słodkiego na przyjęcie, na którym musisz dobrze wypaść - ciasto czekoladowe będzie dobrym wyborem! Przepis na brownie powstał przez przypadek - legenda mówi, że to ciasto, które okazało się smacznym niewypałem. Dlaczego? Dawniej każda amerykańska gospodyni szczyciła się swoimi wypiekami, a przepisy trzymała w tajemnicy. Jedna z nich piekła swoje słynne ciasto czekoladowe. Pewnego razu zapomniała jednak dodać do niego proszku do pieczenia. Nie miała jednak już czasu na ponowne przygotowanie ciasta, zaryzykowała i podała gościom ala "zakalec". Ciasto okazało się jednak przepyszne i w ten sposób narodził się nowy hit wśród czekoladowych deserów.

Konsystencja brownie

Ciasto jest zbyt suche? Zbyt mokre? To najczęstsze źródło wątpliwości przy pieczeniu ciast czekoladowych. By je rozwiać, musisz wiedzieć, że brownie powinno być lekko wilgotne w środku. Dzieje się tak, gdy dodasz odpowiednią ilość mąki – gdy nie jest jej za dużo, gorące brownie może mieć nawet półpłynny środek. Gdy jednak ciasto wyda Ci się zbyt suche, prawdopodobnie jest w nim zbyt dużo mąki, albo zbyt długo było w piekarniku. Dlatego szczególną uwagę zwracaj zawsze na ilość dodawanych składników, jak i na czas pieczenia.

Zaszalej z truskawkami!

Przy podawaniu brownie swoim gościom chcesz czegoś więcej niż tylko owoce na wierzchu ciasta? Zrób sos z truskawkami. Jest on bardzo prosty. Przygotuj nieco więcej truskawek niż w przepisie na brownie. Te, które nie trafią do ciasta, ugnieć widelcem i podsmaż na patelni. Jeśli są kwaśne, dodaj łyżeczkę drobnego cukru lub cukru pudru i gotowe. Możesz polać ciepłym sosem brownie tuż przed podaniem. Albo też przygotować go wcześniej i wystudzony postawić na stole, by goście sami po niego sięgali. Wówczas podany sos możesz udekorować listkami mięty lub całymi truskawkami.

Kolejny sposób na ciekawe podanie brownie to przygotowanie serka z truskawkami. Tu również przyda się więcej owoców niż w przepisie.

Przygotuj:

  • 250 g serka mascaropne
  • 250 g truskawek
  • 15 g drobnego cukru lub cukru pudru

Zmiksuj truskawki z cukrem i serkiem mascarpone na gładką masę. Gdy będzie gotowa,  wyłóż ją na brownie, najlepiej przed samym podaniem ciasta na stół. Jeśli konsystencja serka ma być nieco rzadsza, zwiększ ilość owoców do 300 g.

Brownie na salonach

Chcesz, by Twoje brownie wyglądało wykwintnie? Jest kilka sposobów, aby to osiągnąć.

Możesz zrobić polewę, elegancki zygzak przechodzący przez ciasto jak w najdroższych restauracjach. Oczywiście konsekwentnie - idź w czekoladę! Jeśli lubisz bardziej wytrawne smaki, najlepiej sprawdzi się tutaj czekolada Klasyczna Gorzka 64% E.Wedel.  Jeśli z kolei przepadasz za słodkimi smakami, możesz wykorzystać Czekoladę Klasyczną Mleczną E.Wedel. W obu przypadkach smak będzie idealnie pasował do ciasta.

Jak przygotować czekoladową polewę? Ułóż tabliczkę czekolady w opakowaniu w kąpieli wodnej. Gdy poczujesz, że czekolada jest już płynna, odetnij róg opakowania i zamień się w kulinarnego Picasso. Najlepiej polewaj brownie rozpuszczoną czekoladą na talerzu, albo po pokrojeniu ciasta na kawałki, ponieważ czekolada zastygnie i może utrudnić Ci dzielenie ciasta.

Jeśli chcesz, by Twoje brownie nabrało niebanalnego charakteru, możesz udekorować je suszoną lawendą, hibiskusem czy płatkami róży. Roślinny motyw w połączeniu z owocami nada każdemu wypiekowi lekkości i wytworności.

Udekoruj brownie niebanalnie

Organizujesz u siebie urodziny lub podobe uroczyste spotkanie i planujesz zaprosić wielu gości? Zastanawiasz się, czy brownie nie będzie wyglądało za skromnie? Pomyśl o sposobie podania i dekoracjach. Aby ozdobić brownie, by zyskało elegancki wygląd, możesz sięgnąć po klasyczne perełki dekoracyjne. Gdy ułożysz je w regularne wzory, każdy kawałek nabierze charakteru. Jeśli to wciąż za mało, wypróbuj folię transferową do czekolady. W ten sposób efektownie odmienisz wygląd czekoladowego ciasta. Wybierz wzór, który ci się podoba – przekrój jest szeroki. Od kwiecistych deseni,  ornamentowe motywy po figuratwyne wzorki. Szczególną zaletą tej opcji jest prostota wykonania. Takie cudowne ciasto (i jego twórca!) zostaną w pamięci gości na długo, razem z całym przyjęciem.

Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie sosów czy bardziej skomplikowanych dekoracji, możesz podać swoje brownie z lodami. To klasyczne rozwiązanie zawsze spotka się z aprobatą Twoich gości i urozmaici deser.

Kolejną propozycją podania brownie z dodatkami są orzechy. Migdały, orzechy pekan, nerkowce, włoskie, pistacje – czego dusza zapragnie. Możesz je włożyć bezpośrednio do brownie z truskawkami i piec jak w przepisie. Możesz też je ułożyć na wierzchu ciasta. W tym wypadku warto pomyśleć o serku pod spodem lub o polewie, aby nie spadały z ciasta przy przenoszeniu i w trakcie jedzenia. Orzechy są jednym z najczęściej wybieranych dodatków do brownie.

Brownie z truskawkami na dłużej

Jeśli przyjęcie się skończyło, goście poszli, Ty masz pełny żołądek, a trochę brownie zostało jeszcze w blaszce lub na stole, możesz je spokojnie przechować. Trzymaj je w lodówce. Zadbaj jednak, by było ono zamknięte w szczelnym pudełku - wówczas nie nasiąknie zapachami innych potraw, bądź składników. Nie ma też żadnych przeszkód, by ciasto czekoladowe zamrozić i cieszyć się jego smakiem za jakiś czas.

Jak to zrobić? Jeśli planujesz zamrożenie brownie lub wiesz, że całego nie zjesz, oszacuj, ile ciasta chcesz przechować na dłużej. Mróź je bez dodatków (polewy, sosów itp.). Nie zamrażaj kilkudniowego ciasta, rób to zawsze na świeżo, niedługo po ostygnięciu. Ciasto podziel na kawałki i szczelnie zamknięte włóż do zamrażalnika. Przechowuj tak nie dłużej niż miesiąc. Po wyjęciu ciasta z chłodziarki (zarówno zamrażarki, jak i z lodówki) odczekaj, aż będzie w temperaturze pokojowej i dopiero wtedy je podaj.

Komentarze