Brownie z buraka
3
1 godz.
8 porcji
Średnie
Ciasta i desery

Brownie z buraka

Choć buraczki mogą kojarzyć się z dodatkiem do obiadu lub barszczem na Boże Narodzenie, możesz z nich przygotować także ciasto czekoladowe. Brownie z buraków charakteryzuje się pysznym, nieco wytrawnym i niebanalnym smakiem, a połączenie buraków z czekoladą, choć wydaje się kontrowersyjne, z pewnością przypadnie Ci do gustu. Wypróbuj nasz przepis!

 

Produkty użyte w tym przepisie (2) Kup online

Lista składników 10

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Brownie z buraków to nietypowe czekoladowe ciasto. Warto więc poznać kilka wskazówek do jego wykonania. Ich zastosowanie sprawi, że lepiej poznasz przepis i dowiesz się jakie alternatywne składniki możesz w nim wykorzystać.

Burak – jak go przygotować do brownie?

Do przygotowania brownie potrzebujesz ugotowanych buraków. Nie każdy jednak wie, jak je przygotować, by były odpowiednie do ciasta. Zacznijmy więc od podstaw.

Smak buraków – co zrobić, by nie były gorzkie i nie straciły koloru?

Po pierwsze – kupuj buraki od sprawdzonych dostawców. Niewłaściwe nawożenie lub gleba, która nie jest zbyt żyzna mogą wpłynąć na smak warzywa. Jeśli możesz, kupuj buraki u wiarygodnych i zaufanych rolników.

Po drugie – ważny jest sposób ich gotowania. Zanim do tego przejdziesz, buraki dokładnie umyj i włóż do garnka. Zalej je zimną wodą i gotuj na małym ogniu przez 1-1,5 godziny. Co jakiś czas sprawdzaj, czy buraki są miękkie. Po ostudzeniu, ich skórka będzie łatwo odchodzić, a Ty będziesz mógł przygotować swoje brownie z buraków.

W trakcie gotowania dodaj do wody trochę octu (łyżka na litr) lub kwasku z cytryny – wtedy buraki nie stracą swojego koloru.

Brownie z buraków – nie tylko z gotowanych buraków

Główny przepis zawiera gotowane buraki, jednak nie jest to jedyna opcja, by wzbogacić nimi ciasto.

Jeśli nie chcesz użyć gotowanych buraków, możesz je także upiec. Jak to zrobić? Umyj buraki bardzo dokładnie, jak do gotowania. Następnie każdy burak zawiń osobno w folię aluminiową. Tak przygotowane warzywa ułóż na blaszce lub bezpośrednio na ruszcie piekarnika i piecz około 60 minut. By sprawdzić, czy buraki są gotowe, ostrożnie odwiń folię z jednego z nich i nakłuj, na przykład widelcem, bądź wierzchem noża. Dzięki temu poczujesz czy burak jest miękki i gotowy. 

Osobom lubiącym nowatorskie rozwiązania spodoba się dodanie do brownie surowych buraków. Jak je przygotować przed dodaniem do ciasta? Buraki zetrzyj na dużych oczkach tarki i odsącz z nadmiaru soku. Następnie postępuj jak w przepisie: utrzyj jaja z cukrem, dodaj olej kokosowy z rozpuszczonymi kawałkami gorzkiej czekolady i pozostałe składniki. Na koniec dodaj starte buraki i wymieszaj całość drewnianą łyżką.

Alternatywy dla składników na brownie z buraków

Jak w każdym cieście, w brownie z buraków część składników możesz zastąpić innymi. Jak to zrobić, by Twoje ciacho nie straciło na smaku? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów.

Proszek do pieczenia

W przepisie na brownie z buraków (podobnie jak w brownie każdego innego rodzaju) chodzi o to, by ciasto było niskie i wręcz przypominało zakalec. Nie musisz więc dodawać nawet łyżeczki proszku do pieczenia. Jeśli jednak chcesz, by powstało Ci piękne, wyrośnięte czekoladowe ciasto, przesiej mąkę pszenną i dodaj do niej łyżeczkę proszku do pieczenia. Nie wpłynie to na czas przygotowania, a ciasto wyjdzie bardziej puszyste.

Mąka – nie tylko pszenna

Mąka pszenna do brownie to dobry dodatek, ale nie obligatoryjny. Jeśli chcesz przygotować brownie z inną mąką niż pszenna, spróbuj jednej z poniższych propozycji na jej zamianę:

  • mąka ryżowa – uzyskuje się ją ze zmielonych ziaren ryżu, jeśli więc interesują Cię konkretne właściwości, przeczytaj na opakowaniu, który ryż został wykorzystany (najczęściej jest to biały lub brązowy). Taka mąka nadaje się też do puddingów i naleśników;
  • mąka gryczana – powstaje ze zmielonych ziaren gryki i jest bardzo ceniona ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Często używa się jej do pieczenia chleba i ciast, w tym także brownie;
  • mąka migdałowa – czyli po prostu zmielone migdały. Nie musisz kupować gotowej – możesz samodzielnie zmielić migdały na drobno, jednak w tym przypadku dobry blender to podstawa.

Co, jeśli nie olej kokosowy?

Jeśli olej kokosowy nie należy do Twoich ulubionych składników, i chcesz użyć do swojego ciasta innego rodzaju tłuszczu, zobacz jak możesz go zamienić.

Pierwszą alternatywą, nawiązującą do klasycznego przepisu, jest masło. W jednej kostce rozpuść kawałki czekolady (dwie tabliczki) i po wystygnięciu dodaj połączone składniki do ciasta.

Drugą, nieco bardziej nietypową alternatywą jest masło orzechowe. W tym wypadku sposób przygotowania jest nieco inny: w kąpieli wodnej najpierw powinna znaleźć się czekolada, dopiero później dodaj do niej masło orzechowe. Możesz też dodać szczyptę soli. Wymieszaj składniki dokładnie i po wystudzeniu połącz je z ciastem. Do proporcji podanej w głównym przepisie wykorzystaj 3-4 łyżki masła. Jeśli masło jest bardzo rzadkie, dodaj do niego cukier puder, który lekko je zagęści.

Jeśli chcesz użyć do brownie orzechów zamiast masłą, możesz połączyć je z masłem orzechowym. Jak to zrobić? Umieść w blenderze kielichowym 600 g orzechów. Zblenduj je na drobną miazgę, po czym odsyp 150 g i odstaw na bok. Resztę orzechów blenduj jeszcze przez około 3 minuty, aż uzyskasz gładką konsystencję. Jeśli powstała masa jest sucha, dodaj do niej łyżkę oleju. Na koniec dodaj odstawione orzechy i wymieszaj całość łyżką. 

Tak powstałe masło orzechowe dodaj do ciasta. Jeśli zostało Ci go trochę, umieść je w miseczce lub w słoiczku i zachowaj, na przykład do kanapek lub naleśników.

Czekolada

Do brownie z burakami najbardziej pasuje baza z gorzkiej czekolady. Czekolady gorzkie mają różną zawartość kakao, ale możesz pozwolić sobie na ich mieszanie. Zadbaj jednak o to, by ostatecznie dodać do ciasta tyle samo czekolady, ile jest podane w przepisie.

Zamieniaj składniki dowolnie, nie obawiaj się drobnych zmian i eksperymentów, a Twoje brownie z burakami, będzie idealnie dopasowane do Twojego gustu. Z pewnością posmakuje też Twoim gościom. Przykłady na to jak możesz je urozmaicić są nieskończone. Ale najlepszy przepis uzyskasz, gdy dostosujesz brownie z buraków do swoich preferencji smakowych.

Dodatki do brownie z burakami

Masz gotowane lub surowe buraki i wszystkie składniki niezbędne do przepisu, ale chcesz urozmaicić swoje ciasto jeszcze kilkoma dodatkam? Oto kilka pomysłów co możesz do niego dodać, aby wyszło pyszne:

Coś dobrego do środka

Oto kilka propozycji, które sprawdzą się jako dodatek do masy na ciasto:

  • dodaj maliny – te owoce doskonale sprawdzą się w parze z borówkami. Możesz je umieścić w jeszcze surowym cieście, ułożyć na jego wierzchu, albo tuż po upieczeniu położyć je obok brownie na talerzyku. Ciacho z burakami i owocami smakuje wybornie;
  • dodaj posiekaną czekoladę – w brownie zawsze jest miejsce na więcej czekolady. Gdy ciasto będzie gotowe, przed przelaniem go do formy dodaj do środka kawałki czekolady. Po upieczeniu będą miękkie i półpłynne, co urozmaici ciasto i zwiększy ilość walorów smakowych;
  • dodaj orzechy – orzechy włoskie, laskowe, nerkowca - wybierz swoje ulubione. Pokrój je, niekoniecznie na równe kawałki i dodaj do masy na brownie. Możesz je równomiernie wymieszać lub ułożyć na wierzchu. Jedno jest pewne – wilgotny czekoladowiec w połączeniu z chrupkimi orzeszkami będzie prawdziwą przyjemnością dla Ciebie i tych, których poczęstujesz swoim ciastem.

Brownie z buraków – intrygujące już od wierzchu

Na udekorowanie wierzchu brownie z burakami także jest kilka rozwiązań, które dodadzą nieco więcej smaku:

  • czekolada – możesz ją zetrzeć na małych oczkach i posypać swoje brownie z burakami zamiast kakao. Jeśli masz w domu palnik kuchenny, możesz ją delikatnie podgrzać z wierzchu i patrzeć, jak na Twoich oczach rodzi się polewa, która po chwili zastygnie. Możesz zrobić z tego atrakcję, podając ciasto w ten niecodzienny sposób swoim gościom;
  • mięta – listki mięty po pierwsze wpłyną na estetykę, po drugie na smak ciasta – buraki, czekolada i mięta to dobre połączenie, także z owocami;
  • polewa – polewa zawsze wzbogaca smak ciasta. Tabliczkę czekolady rozpuść z łyżeczką masła i lekko przestudzoną, płynną czekoladą polej swoje brownie z buraków. Jeśli chcesz z jedzenia brownie uczynić wspólną atrakcję, naczynie z czekoladą w kąpieli wodnej możesz umieścić na stole, brownie pokroić na małe kawałeczki, nabić je na wykałaczkę i zamoczyć w płynnej czekoladzie bezpośrednio przed zjedzeniem. Niezapomniany efekt gwarantowany.

Przechowywanie brownie z buraków

Brownie przechowuj w lodówce w szczelnym pudełku, aby nie absorbowało zapachów innych potraw. Jeśli nie szalałeś z dodatkami takimi jak na przykład bita śmietana lub sosy owocowe możesz je tak przechowywać nawet do tygodnia.

Brownie z burakiem możesz też mrozić. Tak jak w przypadku przechowywania w lodówce, musi być szczelnie zamknięte. Zamrożone możesz przechowywać do około dwóch miesięcy.

Dlaczego brownie z buraka jest tak pyszne? Po pierwsze, buraki dostarczają naturalnej słodyczy, która doskonale komponuje się z głębokim smakiem kakao. Po drugie, buraki dodają wilgotności do ciasta, czyniąc je bardziej miękkim i aksamitnym. Po trzecie, połączenie buraka z czekoladą tworzy unikalną kombinację smaków, która jest zarówno zaskakująca, jak i przyjemna dla podniebienia. 

Brownie z buraka może być dla Ciebie ciekawym eksperymentem do przeprowadzenia w kuchni. Pamiętaj jednak, że tym ciastem nie tylko zaskoczysz swoich bliskich i gości, ale zapewnisz też sobie, że poproszą Cię o niejedną dokładkę.

 

Komentarze