Ciasto biały puch jest lekkie jak chmurka, delikatne i pyszne. Dzieje się tak za sprawą czekolady i bitej śmietany, których połączenie pozwala tworzyć smakowite cuda w kuchni.
Ubij śmietankę najlepiej jak się da
Nie da się ukryć, że bita śmietana jest głównym składnikiem całego ciasta biały puch. Od tego jak dobrze ją ubijesz zależy jego wygląd i smak. Zwróć więc uwagę na kilka czynników przed przystąpieniem do pracy:
- schłodź śmietankę – zimna kremówka zdecydowanie ubija się najlepiej;
- poczekaj z dodatkami – zanim dodasz do masy cukier i czekoladę, wstrzymaj się do momentu, gdy ubijesz śmietankę na sztywno. W przeciwnym razie masa opadnie;
- pracuj na najwyższych obrotach – ubijając śmietankę, przez pierwsze dwie-trzy minuty używaj pełnej mocy miksera. Po tym czasie dorzuć dodatki i do łączenia tych składników możesz użyć już średnich obrotów miksera;
- obserwuj śmietankę – gdy będzie już gotowa, po wyjęciu trzepaczek miksera zostanie w ich miejscu sztywny czubek. Nieco bardziej ryzykowny sposób na sprawdzenie czy śmietana się ubiła, jest odwrócenie miski do góry dnem. Jeśli nic nie wyleci, udało Ci się wykonać zadanie perfekcyjnie.
Do tak przygotowanej bitej śmietany możesz dodać białą czekoladę z napęczniałą żelatyną. Tak solidnie przygotowana śmietanka sprawi, że ciasto wyjdzie znakomicie.
Herbatnikowy spód? Nie tylko!
Herbatniki są najczęściej wybierane, jeśli chodzi o spody do ciasta. Jeśli masz czas i ochotę, możesz spróbować wielu alternatywnych rozwiązań i pomysłów, aby urozmaicić nieco swój deser. Oto kilka z nich:
- biszkopty – możesz wyłożyć nimi dno tortownicy lub rozdrobnić je i pomieszać z pokruszonymi herbatnikami. Taka mieszanka świetnie się sprawdzi w połączeniu z masą czekoladową;
- krakersy – wykorzystaj ich dużo, będą świetnym przełamaniem dla słodyczy Twojego ciasta biały puch. Krakersy będą dobrze pasować do białej czekolady;
- ciasteczka – spód z Twoich ulubionych ciasteczek? Ależ oczywiście! Wrzuć je do malaksera i zmiksuj na proszek lub pokrusz w woreczku strunowym za pomocą wałka i wymieszaj z masą czekoladową.
Spód do ciasta biały puch – brownie
Chcesz, by Twoje ciasto wyglądało mniej tradycyjnie? Połącz je z brownie. Nic tak bardzo nie pasuje do czekoladowego kremu, jak ten wypiek! Zwłaszcza że jego przygotowanie nie zajmie Ci dużo czasu. Jak zrobić szybki spód brownie?
Przygotuj:
- 140 g Czekolady Lekko Gorzkiej 50% E.Wedel
- 2 duże jajka
- 60 g cukru pudru
- 140 g masła
- 3 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 50 g zmielonych orzechów
Wykonanie:
- Nastaw piekarnik na 180°C, grzanie góra-dół;
- Przygotuj formę o średnicy 24 cm i wyłóż dno tortownicy papierem do pieczenia;
- Połam czekoladę i rozpuść w kąpieli wodnej razem z masłem. Po połączeniu składników wsyp zmielone orzechy do masy i zdejmij do ostudzenia;
- Jajka wbij pojedynczo do miski i ubij je z cukrem pudrem na puszystą masę. Dodaj do nich przesianą mąkę i proszek do pieczenia oraz masę czekoladowo-orzechową. Wymieszaj całość do połączenia składników;
- Przelej ciasto do tortownicy i wstaw do piekarnika. Piecz przez około 10 minut. Po tym czasie sprawdź suchym patyczkiem, czy ciasto jest już gotowe (będzie, jeśli na patyczku nie ma surowego ciasta). Wyjmij brownie i odstaw do wystudzenia;
- Twój spód pod ciasto biały puch jest już gotów. Możesz wyłożyć na niego masę z białej czekolady i po schłodzeniu posypać wierzch ciasta startą czekoladą.
Ciasto biały puch – dodaj coś do masy
Masę czekoladowo-śmietanką możesz urozmaicić poprzez różne smaczne składniki. Dodaj cukier waniliowy, a nadasz jej nowego smaku (wykorzystaj laskę wanilii i wydłub z niej ziarenka, a smak będzie intensywniejszy). Możesz też wsypać wiórki kokosowe do środka i tym samym stworzyć biały puch o smaku kokosowym. W tym wypadku nie musisz obsypywać wierzchu ciasta startą czekoladą, lecz również użyć wiórków kokosowych.
Na urozmaicenie spodu ciasta także jest sposób. Wystarczy wzbogacić je mielonymi migdałami, dzięki którym ciasto zyska na smaku i nabierze wyjątkowej konsystencji. Widzisz już, że biały puch możesz stworzyć na wiele różnych sposobów, a jego nazwa i tak będzie pasować do tego deseru.
Biała czekolada lubi się także z kajmakiem i karmelem. To również może być dodatek do Twojej masy, a wtedy biały puch zmieni się w kajmakową chmurkę. Podobne zmiany możesz wprowadzić, wrzucając do masy 2 łyżki kakao (i przy okazji 2 łyżki cukru więcej). Czekoladowy puch przyciemniony dodatkiem kakao, to bardzo smaczny pomysł na alternatywę dla wyjściowego przepisu. Baw się dobrze, tworząc swoją wersję tego ciasta!
Komentarze