Brownie z kakao
2
1 godz.
8 porcji
Łatwe
Ciasta i desery

Brownie z kakao

Jeśli chcesz zrobić ciasto czekoladowe, ale nie masz w domu czekolady, nadal jest to możliwe. Czekoladowy smak uzyskasz także z pomocą kakao. Kakaowe brownie robi się podobnie do klasycznego, czas przygotowania jest jednak nieco krótszy, gdyż nie trzeba czekać, aż czekolada ostygnie. Jeśli masz ochotę na błyskawiczne ciasto, wypróbuj ten przepis!

 

Produkty użyte w tym przepisie (1) Kup online

Lista składników 9

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Poznaj kilka trików i pomysłów na urozmaicenie Twojego brownie z dodatkiem kakao.

O co zadbać, robiąc brownie z kakao?

Kakaowe brownie to szybkie i smaczne ciasto, a składniki potrzebne do jego przygotowania nie są zbyt liczne. Możesz jednak zatroszczyć się o kilka rzeczy, które sprawią, że Twoje brownie będzie tak dobre, że szybko zniknie z blaszki. Jak sprawić, by słodkie brownie było jeszcze lepsze?

Składniki wysokiej jakości

To absolutna podstawa. Kakao musi być wysokiej jakości, zwłaszcza, że w recepturze nie ma czekolady. Z racji tego nie pozwalaj sobie na kompromisy. Ważne jest to, by produkt był wysokiej jakości, a ziarna kakaowca do jego produkcji starannie wyselekcjonowane. 

Zatroszcz się także o prawdziwe masło. Najmniej modyfikowane jest takie, które ma jasny kolor (niemal biały) i krótki, lub bardzo krótki skład. Dobre masło poznasz też po zapachu – jest delikatnie mleczno-śmietankowy. Jeśli decydujesz się na margarynę, również zwracaj szczególną uwagę na skład i jakość produktu, a Twoje kakaowe brownie będzie smaczne.

Jeśli nie masz w domu oleju kokosowego, możesz go zastąpić innym, na przykład z pestek winogron lub nawet rzepakowym.

Odpowiednie proporcje

To dotyczy zwłaszcza kakao i cukru. Nie może być ich ani za dużo, ani za mało. Jeśli nie masz swojej sprawdzonej receptury, po prostu próbuj masę w trakcie przygotowania (zanim dodasz jaja). W ten sposób wyczujesz, jakie ilości kakao i cukru są odpowiednie, by powstało najlepsze dla ciebie brownie. Jeśli lubisz bardzo słodkie ciasta, zapewne będzie to więcej cukru. Jeśli wolisz intensywny smak czekolady – dodaj więcej kakao. Jakiekolwiek preferencje by to nie były, zwiększaj ilość składników powoli, aby niczego nie było za dużo. 

Jeśli po upieczeniu stwierdzisz, że dodałeś za mało jednego ze składników, posyp wierzch gotowego ciasta kakao lub cukrem pudrem. Przy brownie na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia i trudno zrobić je tak, aby nie wyszło pyszne.

Pilnuj też ilości mąki. Jeśli dodasz jej za dużo, brownie będzie zbite i twarde, a tego z pewnością chcesz uniknąć.

Jak piec brownie z kakao?

Jeśli lubisz piec ciasta, z pewnością wiesz, że czas, który spędzi ono w piekarniku ma ogromne znaczenie. Czasem nawet minuta może przesądzić o końcowym smaku wypieku. W przypadku brownie najlepiej sprawdzi się zasada, aby nie piec go za długo. Jeśli masz niską blaszkę, 25-30 minut w piekarniku powinno być w porządku. 

Idealne brownie jest wilgotne w środku. Wilgotne, ale nie surowe – sprawdzaj to dla pewności patyczkiem. Jeśli osiada na nim ciasto, należy je piec dalej. Nie piecz go jednak za długo, gdyż wtedy wyschnie, będzie twarde i nie do końca tak pyszne, jak byś oczekiwał. Jeśli masz problem z piekarnikiem i czujesz, że góra jest gotowa, a dół jeszcze nie, możesz na chwilę przykryć ciasto z wierzchu folią aluminiową. Wówczas góra się nie spali, a dół się dopiecze.

Jak urozmaicić brownie z kakao?

Jeśli chcesz trochę namieszać w swoim brownie, jest kilka sposobów i składników, które mogą Ci w tym pomóc. Wypróbuj następujące warianty:

  • kawa – możesz nią nie tylko popijać swoje brownie. Dodaj łyżkę kawy rozpuszczalnej lub zbożowej, by wzbogacić smak ciasta. Atutem jest tu niewątpliwie nieziemski zapach, który roznosi się w kuchni, gdy ciasto z dodatkiem kawy się piecze;
  • miód – łyżeczka lub dwie nada inny wymiar słodyczy Twojego ciasta. Jeśli chcesz dodać miodu, uważaj z cukrem, by brownie nie było za słodkie;
  • wanilia – dodaj ją w dowolnej postaci: może to być laska, cukier, ekstrakt – wszystkie nadadzą Twojemu ciastu smaku i aromatu;
  • suszone owoce – morele, figi, daktyle, żurawina, lub rodzynki. Tutaj zasada jest prosta – dodaj to, co Ci smakuje;
  • świeże owoce – możesz kierować się tym samym podejściem co przy suszonych owocach - wybierz swoje ulubione. Sprawdzą się tu na przykład banany, jagody, truskawki czy owoce leśne;
  • wiórki kokosowe – albo w postaci kuleczek, albo wsypane "luzem" do masy – w obu wypadkach wzbogacą Twoje ciasto;
  • orzechy – pekan, nerkowca, orzechy laskowe, ziemne czy nawet pistacje lub fistaszki – w całości lub posiekane. Dodawaj to co lubisz i tak, jak lubisz.

A może... czekolada?

Jako dodatek do brownie świetnie sprawdzi się… czekolada. Nie martw się, że będzie jej za dużo. Do tego ciasta możesz dodać jej więcej i za każdym razem uzyskasz wspaniały smak. Jak przygotować dodatek z czekolady do brownie? Są na to trzy sposoby. Niżej znajdziesz propozycje, które mogą być inauguracją do większej ilości Twoich pomysłów.

Wrzuć czekoladę do środka

Kawałki czekolady zmiękną w trakcie pieczenia i uzyskasz intensywną w smaku nutę w swoim cieście. Jeśli masz ochotę bardziej zaszaleć, możesz umieścić w brownie całe kostki czekolady. Decydując się na to rozwiązanie, wybierz Czekoladę Lekko Gorzką 50% E.Wedel – jest delikatna i idealnie wkomponuje się w Twoje ciasto.

Czekolada na wierzchu ciasta

Możesz ozdobić swoje ciasto czekoladą. Jako posypka bardzo dobrze sprawdzą się klasyczne wiórki lub całe kostki poukładane z innymi słodyczami. Jeśli robisz brownie w tortownicy, takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie jako tort.

Możesz też zrobić polewę – na to jest wiele sposobów – wybierz z poniższych ten, który Ci najbardziej odpowiada:

  • rozpuszczona czekolada – rozpuść tabliczkę w kąpieli wodnej i oblej nią wierzch ciasta. Możesz też wrzucić czekoladę w opakowaniu do gorącej wody. Gdy się rozpuści, odetnij róg i polej nią brownie. Jeśli stwierdzisz, że czekolady jest za mało, możesz powtórzyć to z kolejną tabliczką i przykryć ciasto kolejną warstwą;
  • czekolada rozpuszczona w maśle – możesz to zrobić w rondelku lub w kąpieli wodnej. Na jedną tabliczkę czekolady wykorzystaj łyżeczkę masła. Wymieszaj całość na gładką masę i po chwili studzenia oblej nią powierzchnię brownie;
  • czekolada ze śmietanką – rozpuść czekoladę podobnie jak z masłem, przy czym na jedną tabliczkę czekolady wykorzystaj 50-100 ml kremówki – stosownie do konsystencji, którą chcesz uzyskać. Jeśli przygotowujesz polewę w rondelku, mieszaj ją często, dbając, by się nie przypaliła. Po wystygnięciu polewy, oblej nią ciasto.

Prosta polewa z kakao

A może chcesz spróbować polewy z kakao? By ją przygotować, wystarczą trzy składniki. Potrzebujesz do niej:

  • 100 g masła
  • 80 g cukru
  • 3 łyżki kakao

Przygotowanie wygląda następująco:

  1. W rondelku na małym ogniu rozpuść masło z cukrem;
  2. Dodaj do nich kakao i dobrze wymieszaj całość, nie dopuszczając do przypalenia składników;
  3. Zdejmij polewę z ognia. Gdy lekko wystygnie, polej nią swoje brownie (lub niemal każde inne ciasto, które będziesz robić w przyszłości).

W przygotowaniu polewy zasady są proste – jeśli chcesz, by polewa była słodsza, dodaj trochę cukru. Jeśli chcesz, by była gęstsza – daj nieco więcej kakao. Oba składniki dodawaj stopniowo – czekaj, aż się rozpuszczą i sprawdzaj uzyskany efekt.

Dlaczego brownie z dodatkiem kakao?

Brownie zazwyczaj robi się z czekoladą. Wydaje się, że właśnie o to w nim chodzi – rozpuszczanie czekolady, łączenie jej z resztą masy, ubijanie, pieczenie... Mamy pewność, że każdy dorosły fan czekolady i dziecko (niemal bez wyjątku) pokocha wypiek z całego serca... Co więc ma w sobie brownie z kakao?

Otóż – prostotę. Nie chodzi o to, że klasyczne brownie jej nie ma. Do wariantu z kakao na dobrą sprawę nie trzeba nawet miksera. Szybkie i proste wykonanie kusi do sprawdzenia przepisu zawsze gdy masz ochotę na coś słodkiego i jednocześnie pysznego. Perspektywa wykonania ciasta bez (mogłoby się wydawać) kluczowego składnika jakim jest czekolada, to niejako wyzwanie dla każdego fana brownie. Możesz być jednak pewny, że na koniec otrzymasz pyszne, wilgotne ciasto, obok którego trudno przejść obojętnie.

 

Komentarze