Na maślance ciasto czekoladowe jest delikatne i smaczne. Polane polewą czekoladową o intensywnym smaku kakao kusi zapachem i zachwyca od pierwszego kęsa.
Przygotowanie ciasta, choć nie jest skomplikowane, wymaga pewnej dbałości o szczegóły. Jeśli chcesz przekonać się, jak urozmaicić swój wypiek i co zrobić, by na pewno się udał, sprawdź nasze rady.
Zacznij od podstaw – przygotuj blachę
Do przygotowania powyższego ciasta wystarczy Ci keksówka. Na rynku dostępne są już modele z nieprzywierającą powłoką. Jeśli korzystasz z tradycyjnych blaszek, oto co możesz zrobić, aby ciasto nie przywierało.
Na początek trzeba blachę wysmarować masłem – warstwa tłuszczu z pewnością pomoże. Jeśli to masło obsypiesz jeszcze bułką tartą, powstanie dodatkowy bufor, który uchroni przed lekkim przypaleniem i ułatwi wyjmowanie ciasta z blaszki.
Blachę możesz też wyłożyć papierem do pieczenia, wyjmowanie ciasta pójdzie wówczas nieco szybciej.
Mieszaj do połączenia składników, nie dłużej
Ciasto czekoladowe na maślance jest delikatne i puszyste. Gdy zobaczysz piankę na ubijających się jajkach, może Cię kusić, by ubijać dłużej i dłużej, by było jeszcze bardziej puszyste. Nic bardziej mylnego! W pewnym momencie białka mogą ulec tak zwanemu przebiciu, a wypiek kompletnie się wtedy nie uda.
Co więc zrobić, by powstało puszyste i wilgotne ciasto czekoladowe na maślance? Przede wszystkim nie miksować za długo. Możesz jeszcze przed dodaniem mokrych składników wsypać suche do miski i wymieszać dokładnie mąkę z kakao, proszkiem do pieczenia i cukrem. Dzięki temu napowietrzysz je dokładnie. Następnie wsyp je do mokrych składników i mieszaj całość stosując średnie obroty miksera. Gdy powstanie jednolita masa przelej ciasto do keksówki. Tak przygotowane odwdzięczy się idealną konsystencją po upieczeniu.
Test suchego patyczka – czy na pewno musi być suchy?
Robiąc ciasto czekoladowe na maślance, warto wyjaśnić sobie tajemnicę jednego z bardziej popularnych testów, jakie zna gastronomia, mianowicie testu suchego patyczka.
O co w nim chodzi? Głównie o to, żeby ciasto nie było surowe po wyjęciu z piekarnika. Jak ocenić je z pomocą testu suchego patyczka? Jeśli wbijesz wykałaczkę lub patyczek do szaszłyków w swoje ciasto czekoladowe i wyjdzie oblepione kawałkami czekolady – potrzymaj je jeszcze w piecu, ponieważ jest surowe.
A co zrobić gdy patyczek jest tylko wilgotny? Mimo, że zabieg nazywa się testem suchego patyczka, jest to jednak nieco myląca nazwa. Gdy patyczek jest wilgotny, ale nie ma już na nim śladu ciasta, Twój wypiek jest gotowy. Co więcej, nie będzie wyschnięty po ostygnięciu. Nie wahaj się więc w takim wypadku wyłączyć piekarnik.
Dodaj do składników ciepłą kawę
Czekoladowe ciasto często kojarzy się z kawą, czy to pitą jako dodatek czy jako jego składnik. Jeśli jeszcze połączysz ją z prawdziwą wanilią lub choćby z dodatkiem cukru waniliowego, zachwycisz się powstałą kombinacją smaków.
Jak uzyskać taki efekt w swoim cieśnie? Dolej do mokrych składników ciepłą kawę (nie gorącą), najlepiej podwójne espresso. Tak powstała mieszanka będzie czarowała smakiem. Na koniec zostanie Ci polać ciasto czekoladą i niebiański efekt uzyska już swoją pełnię w Twym wypieku.
Jak polać ciasto czekoladą... z dodatkami?
Ciasto czekoladowe na maślance jest już upieczone? Zostaje Ci więc szybko posiekać czekoladę, rozpuścić z kremówką i polać wypiek. Pamiętaj jednak o możliwościach, jakich dostarcza Ci z pozoru niewinna tabliczka. Możesz ją połączyć z wieloma dodatkami i cieszyć się niesamowitymi nutami smakowymi. Jakie więc możliwości stwarza czekolada w polewie?
Polewa z przyprawami
Do czekolady możesz dosypać kilka ciekawych dodatków, jak na przykład:
- kardamon;
- cynamon;
- imbir;
- anyż mielony;
- kakao;
- odrobina chilli.
Te z pozoru niewidoczne dodatki mogą sprawdzić, że Twoje niepozorne ciasto czekoladowe na maślance nabierze nowego smaku. Zachwyci on nie tylko gości czy domowników, lecz także Ciebie.
Gdy polewa trochę przestygnie...
Po polaniu ciasta czekoladą jest taki krótki moment, w którym czekolada zastyga, zamieniając się w gładką, niemal lustrzaną warstwę. To okienko możesz wykorzystać, by zatopić w niej różne smaczne i ciekawe dodatki, na przykład:
- wiórki kokosowe;
- posiekane orzechy;
- wiórki czekolady, nawet tabliczki o innym smaku/rodzaju;
- skórka z cytryny lub pomarańczy;
- płatki migdałów.
Możesz też nieco zaszaleć i po zastygnięciu jednej warstwy polewy zalać ciasto kolejną, nawet w innym kolorze. Przyda Ci się do tego czekolada biała lub karmelowa.
Czekoladowe ciasto na maślance – dodaj coś od siebie
Ciasto czekoladowe na maślance samo w sobie jest dobre. Jednak możesz je podać choćby z owocami, na przykład mango, bananami, truskawkami, malinami i innymi znanymi i lubianymi smakołykami. Do ciasta pasują też wszelkiego rodzaju musy owocowe, które oblewają subtelnie wierzch, bita śmietana, lody (zwłaszcza proste, śmietankowe lub waniliowe) i karmel.
Czekoladowe ciasto możesz też urozmaicić innymi smakołykami. W tym celu po prostu rozkrój wypiek i przełóż czymś dobrym, co lubisz lub akurat zdarzyło się, że masz w szafce. Świetnie nadają się do tego:
- domowy karmel;
- masło orzechowe;
- masa kajmakowa;
- serek mascarpone z dodatkami;
- ulubione powidła.
Oczywiście ta lista nie jest zamknięta. Mieszaj, kombinuj i eksperymentuj bez obaw, aż znajdziesz swoje ulubione połączenia składników!
Komentarze