Czekolada pitna to przysmak, który był znany już setki lat temu. Raczyli się nim Indianie w Ameryce Południowej, skąd czekoladę sprowadziliśmy do Europy. Do dziś nie brakuje miłośników tego napoju, a gorąca czekolada do picia jest serwowana niemal na całym świecie. Możesz się nią uraczyć, odwiedzając jedną z Pijalni Czekolady E.Wedel albo… przyrządzić idealną wersję samodzielnie. Jak to zrobić?
Sprawdź sprawdzone pomysły na przygotowanie czekolady do picia i zainspiruj się przepisem na Wedlowską Czekoladę z Advocatem do picia.
Gorąca czekolada. Przepis, który zaskoczy każdego fana słodkości
Jeśli jest coś lepszego od smakowitej czekolady, która rozpływa się w ustach, to musi tym być domowa gorąca czekolada. Przygotuj ją na bazie czekolady gorzkiej, czekolady mlecznej, białej lub karmelowej. Dopasuj smak czekolady do Twoich upodobań i przygotuj smakowitą porcję gorącej czekolady dla swoich gości.
Domowa gorąca czekolada to świetny przepis, który z powodzeniem zastąpi inne popularne łakocie. Jeśli akurat nie masz pod ręką innych składników, by podać coś słodkiego swoim gościom lub zwyczajnie nie masz czasu na pieczenie - porcja gorącej czekolady spełni swoje zadanie.
Ale to nie wszystko. Sprawdź co zrobić, aby Twoja domowa gorąca czekolada była za każdym razem perfekcyjna i oryginalna.
Szczegóły poniżej.
Jak zrobić gorącą czekoladę i mieć pewność, że za każdym razem się uda?
Przed Tobą prawdziwe kompendium wiedzy na temat przygotowania domowej gorącej czekolady. Znajdziesz tu też pomysły na oryginalne słodkie dodatki do tego deseru. Zaczynamy...
Używaj tylko prawdziwej czekolady i dobrej śmietanki
Gęsta, pyszna, gorąca czekolada powstanie wyłącznie wówczas, gdy do jej przyrządzenia wybierzesz naprawdę dobrą podstawę. Jest nią prawdziwa czekolada. Jaka? Doskonale sprawdzi się tutaj czekolada gorzka klasyczna 64% E.Wedel lub w słodszej wersji czekolada mleczna E.Wedel. Drugi kluczowy składnik, na którym oparta jest perfekcyjna czekolada pitna, to śmietanka, w której rozpuszczasz słodką tabliczkę. Musi to być śmietana kremówka, a więc ta zawierająca m.in. 30% tłuszczu. Do przepisu na gorącą czekoladę z dodatkiem mleka, użyj mleka 3,2%.
Przygotowanie ma znaczenie
Aby gorąca czekolada się nie zwarzyła, pozwól jej się roztopić w śmietance i mleku bardzo powoli. Zachowaj mały płomień i cierpliwie mieszaj napój. Dzięki temu gorąca czekolada do picia będzie perfekcyjnie gładka. Nie dopuszczaj też do zagotowania się napoju. Obserwuj uważnie cały proces i w razie potrzeby reaguj – np. odstawiając rondelek z płomienia lub po prostu zmniejszając go.
Co możesz dodać do gorącej czekolady?
Czekolada na gorąco smakuje doskonale sama w sobie – bez żadnych dodatków. Jednak możesz ją urozmaicić różnymi przyprawami – np. cynamonem czy chilli. Nie bój się eksperymentować – gorąca czekolada do picia niejedno ma imię! Możesz sięgnąć także po wanilię czy aromat migdałowy lub marcepanowy. Dobrym pomysłem jest dodanie do czekolady alkoholu – już po tym, jak czekolada pitna będzie rozpuszczona. Dobrze skomponują się z nią np. rum, likier śmietankowy czy amaretto.
Przygotuj sos tofii lub rozpuść porcję czekolady w kąpieli wodnej i nalej odrobinę do naczynia, w którym podasz czekoladę. Najlepiej użyj przezroczystej szklanki z grubego szkła. Sos toffi i polewa z roztopionej czekolady zostawią wyraźne ślady na szklance. Uzyskasz efekt jaki do tej pory mogłaś/mogłeś spotkać tylko w dobrych kawiarniach.
Mieszaj smaki. Baw się czekoladą. Twórz swoje czekoladowe wariacje
Czekolada na gorąco ma wiele odmian. Marzy Ci się słodka i delikatna czekolada pitna? Zamień czekoladę mleczną lub gorzką na czekoladę białą – zyskasz bardzo subtelny napój. Jeżeli gorąca czekolada do picia w tej wersji wyda Ci się zbyt nudna, przełam jej smak np. konfiturą z róży czy lekko kwaskowymi, świeżymi malinami. A może czekolada do picia po aztecku? Przepis na gorącą czekoladę w tej wersji jest prosty: rozpuść dobrą czekoladę gorzką, a do napoju dodaj pół łyżeczki chilli w proszku.
Przygotuj sos z owoców sezonowych lub sięgnij po owoce mrożone. Dodaj porcję sosu do gorącej czekolady. Możesz umieścić sos na powierzchni czekolady lub wymieszać go w naczyniu.
Połącz kilka rodzajów czekolady. To świetny pomysł, gdy w szafce zostało Ci trochę czekolady z poprzednich wypieków, a masz ochotę na coś pysznego i słodkiego do picia.
Oryginalne pomysły na ozdobienie gorącej czekolady do picia
Gorąca czekolada w wersji pitnej lubi również połączenie z… solą. Sięgnij po jej szczyptę, gdy powstaje mleczna czekolada na gorąco. Sól w ciekawy sposób przełamie jej intensywną słodycz. Gorąca czekolada do picia sprawdzi się również uzupełniona o konfiturę – np. wiśniową czy różaną. Sprawdź więcej pomysłów.
Gorąca czekolada z lodami
Aby urozmaicić przepis na gorącą czekoladę, możesz również dodać do niej gałkę lodów. Kontrast chłodnego z ciepłym zdziała prawdziwe cuda! Sprawdź Lody E.Wedel OH! Wanilia 100ml i inne lodowe inspiracje.
Napój z gorzkiej czekolady z dodatkiem bitej śmietany
Bita śmietana to absolutny must have jako uzupełnienie gorącej czekolady. Przed nałożeniem jej na powierzchnię czekolady, warto odczekać, aż czekolada trochę przestygnie. Dzięki temu śmietana dłużej pozostanie w formie stałej. Ale w sumie... po co tyle czekać:). Lepiej od razu sprawdź jak zrobić perfekcyjną bitą śmietanę.
Jak zrobić bitą śmietanę?
Gorąca czekolada z bitą śmietaną to smakowite i sprawdzone połączenie. Zrób pyszną bitą śmietanę i podaj ją z gorącą czekoladą domowej roboty.
Przygotuj składniki:
- 250 ml śmietanki kremówki 30%
- łyżka cukru pudru
- olejki smakowe o smaku wanilia lub amaretto
Przed rozpoczęciem ubijania, wstaw widełki miksera i metalową miskę do lodówki na przynajmniej 20 minut.
Wlej śmietankę do miski i ubijaj na najniższych obrotach przez 30 sekund. Potem ustaw maksymalne obroty i ubijaj, aż widełki miksera będą zostawiać wyraźne ślady na śmietanie.
Pod koniec ubijania dodaj cukier i olejki. Od razu nałóż bitą śmietanę na gorącą czekoladę.
Co dalej? Na bitą śmietanę możesz dodać posypkę i inne dodatki. Sprawdź szczegóły.
Gorąca czekolada i inne dodatki - chrupiące posypki i soczyste owoce
Na wierzch bitej śmietany i gorącej czekolady mogą trafić Twoje ulubione posypki i kawałki owoców. Najlepiej pokrój świeże owoce w plasterki lub w kostkę. Ułóż je na bitej śmietanie. Sięgnij po truskawki, maliny, jagody, wiśnie, kiwi, mango.
Masz ochotę na chrupiąca posypkę do gorącej czekolady? Sięgnij po ciasteczka, płatki kukurydziane i wafelki. Dobrym pomysłem jest też gotowa posypka cukrowa do wypieków. Ciekawe czy odważysz się dodać posypkę, która strzela na języku?
Gorąca czekolada po amerykańsku
Czekolada na gorąco z piankami to receptura dobrze znana m.in. w USA czy w Kanadzie. Ciekawie będą też komponowały się z nią kuleczki lukrowe.
Domowe ozdoby z płynnego karmelu. Zrób je w domu!
Jeśli chcesz przygotować domową gorącą czekoladę od A do Z w swojej kuchni, własnoręcznie przygotuj karmelowe dodatki.
Potrzebujesz:
- cukier trzcinowy,
- drewnianą deskę,
- papier do pieczenia,
- łyżkę.
Rozłóż papier do pieczenia na drewnianej desce. Na patelni rozpuść cukier. Wystarczy chwila, by powstał płynny karmel. Nabierz odrobinę na łyżkę i maluj nim na papierze do pieczenia swoje ozdoby. Na początek nakreśl proste kształty - koła, kwadraty, paski. Z czasem zaczniesz rysować bardziej dokładne przysmaki.
Gdy karmel zastygnie, oderwij formy od papieru i umieść je na bitej śmietanie lub bezpośrednio w porcji gorącej czekolady. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie karmelowego patyczka do mieszania czekolady. Tylko uprzedź każdego kto dostanie taki patyczek, że lepiej od razu po zamieszaniu go schrupać, bo może się całkiem rozpuścić w czekoladzie.
Co zrobić, aby gorąca czekolada zawsze się udała?
Poznaj sekrety mistrzów czekolady. Sprawdź co zrobić, aby gorąca czekolada zawsze się udała.
Przygotuj czekoladę na małym ogniu
Im mniejszy płomień, tym lepiej – i to już od momentu, kiedy trafi na niego sama śmietanka lub ta zmieszana z mlekiem. Nie dopuść do tego, by czekolada do picia się zagotowała, ponieważ mogą się w niej pojawić nieestetyczne grudki. Aby gorąca czekolada osiągnęła idealną konsystencję, potrzebuje min. 4 minut powolnego roztapiania. Nie spiesz się, bo w efekcie na dnie rondelka może pozostać nieroztopiony kawałek przysmaku, przez co czekolada pitna straci swój urok.
Podaj zaraz po przygotowaniu
Gorąca czekolada, zgodnie z nazwą, musi być podawana na ciepło. Wtedy smakuje najlepiej, a przy okazji ma perfekcyjną konsystencję. Wykorzystaj więc swój przepis na gorącą czekoladę tuż przed jej zaserwowaniem bliskim lub znajomym. Przygotowanie nie zajmie Ci więcej niż kilkanaście minut! Bez względu na to, jaki kształt ostatecznie przybierze przyrządzona przez Ciebie gorąca czekolada, pewne jest jedno: ten słodki deser podbije serca wszystkich, którzy zdecydują się go skosztować.
Podaj czekoladę jak z kawiarni
Już wiesz, że czekolada na gorąco powinna być podana tuż po przygotowaniu. W jaki jednak sposób zaserwować ją atrakcyjnie? Czekolada do picia może być zaserwowana zarówno w kubku, jak i w wysokiej szklance – takiej jak do caffé latte. Koniecznie podaj ją wówczas z długą łyżeczką!
Zrób gorącą czekoladę po swojemu
Wiesz już jak przygotować gorąca czekoladę tak, aby za każdym razem się udała. Przygotuj napój z gorzkiej czekolady z bitą śmietaną, dodaj posiekaną czekoladę na wierzch deseru, sięgnij po sprawdzone ozdoby, które trafią na Twój deser.
Czekolada na gorąco to prosty czekoladowy napój, który możesz zabrać ze sobą do pracy, na spacer i na wycieczkę. Wystarczy przelać czekoladowy napój do termosu i spakować do plecaka.
Zrób pitną czekoladę, która ogrzeje Cię w zimowe wieczory, a jej smak na długo pozostanie we wspomnieniach gości, którzy mieli okazję napić się Twojego deseru.
Powodzenia w przygotowaniu kolejnego kubka gorącej czekolady z piankami. Smacznego!
Komentarze