Sernik Wiedeński
2 godz. 10 min
12 porcji
Łatwe
Ciasta i desery

Sernik Wiedeński

Masz ochotę na smaczny sernik? Jeśli tak, sernik wiedeński poleca się na deser i nie tylko! Zbierz potrzebne składniki i przystąp do pieczenia! Ciasto z tego przepisu z pewnością uświetni niejedno przyjęcie i zawsze jest godną ozdobą stołu. Do dzieła!

Produkty użyte w tym przepisie (1) Kup online

Lista składników 8

Przygotowanie

Podobał Ci się ten przepis?

Warto wiedzieć

Ponoć sernik wiedeński sprowadził do Polski Jan III Sobieski po odsieczy wiedeńskiej. Tamta wersja wypieku była jednak nieco bogatsza, ponieważ zawierała bakalie i polewę czekoladową. Jeśli szukasz przepisu na polewę i kilku inspiracji związanych z powyższym przepisem, czytaj dalej.

O to zadbaj robiąc sernik wiedeński

Zanim przystąpisz do pieczenia, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Sprawdź, o co się zatroszczyć, aby Twój sernik wiedeński wyszedł idealny.

Idealnie zmielony twaróg

Jeśli chcesz, do przepisu możesz użyć gotowego sera na sernik w wiaderku. Ale jeśli zależy Ci na klasycznym twarogu, wybierz tłusty. Zdecyduj się przy tym na markę, której ufasz lub na produkty lokalnych, sprawdzonych producentów. 

Przygotuj maszynkę do mielenia. Użyj najmniejszych oczek. Twaróg w temperaturze pokojowej zmiel trzykrotnie, tak aby nie było grudek, a jego struktura stała się bardziej kremowa. Po trzecim mieleniu możesz już wykorzystać twaróg na sernik wiedeński zgodnie z przepisem.

Stopniowe dodawanie składników

W tracie przygotowania sernika jednym z kroków jest ucieranie masła z cukrem. Połączone składniki powinny utworzyć jasną, puszystą masę. Następnie musisz dodawać po jednym żółtku, cały czas mieszając zawartość miski. Po wbiciu ostatniego i połączeniu składników, stopniowo dodawaj zmielony wcześniej twaróg, cały czas miksując. W kolejnym etapie przesiej do masy mąkę pszenną oraz dolej sok z cytryny. Na koniec powstałą masę przelej do formy o średnicy 26 cm, wyłożonej papierem do pieczenia.

Jeśli chcesz, możesz dodawać do masy serowej całe jajka, rób to jednak w odstępach co najmniej trzydziestosekundowych, by dobrze się wszystkie ubiły.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie będzie w cieście grudek ani żadnych innych niespodzianek, a składniki powinny bardzo dobrze się połączyć.

Sernik wiedeński — sekret pieczenia

Chcesz aby sernik wyszedł idealnie rumiany? Piekarnik dobrze nagrzej i włóż do niego formę z ciastem. Jeśli pod koniec pieczenia zobaczysz, że Twój sernik wiedeński rumieni się zbyt szybko, możesz zmniejszyć temperaturę do 150°C. Po upływie godziny wyłącz piekarnik i daj sernikowi 15 minut na odpoczynek przy zamkniętych drzwiach. Po tym czasie otwórz drzwi piekarnika i poczekaj, aż ciasto ostygnie. W ten sposób nie narazisz go na gwałtowny spadek temperatury i dzięki temu nie opadnie. Gdy tylko ciasto wystygnie, włóż je do lodówki. 

Mąka pszenna czy ziemniaczana?

W wielu domowych przepisach na sernik możemy znaleźć zapis, że trzeba dodać do niego mąkę ziemniaczaną. Kwestia czy to zrobić czy nie, najczęściej zależy od odmiany sernika i tradycji przekazanych w domu. W praktyce dodatek mąki ziemniaczanej nie wpłynie znacząco na ciasto. Najlepiej dodaj tę mąkę, którą akurat masz pod ręką lub wymieszaj pszenną pół na pół z uwzględnieniem mąki ziemniaczanej.

Pieczenie w kąpieli wodnej

Naczynie żaroodporne z wodą, które wkładasz do piekarnika znalazło się w przepisie nie bez powodu. Dzięki niemu sernik wiedeński będzie delikatniejszy, a jego smak jeszcze lepszy. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje duża szansa, że sernik może wyschnąć podczas pieczenia i jego struktura nie będzie idealna.

Cukier puder lub cukier drobny

Rodzaj cukru, który dodajesz do sernika wiedeńskiego ma ogromne znaczenie. Najlepiej skorzystaj z cukru pudru lub cukru drobnego, przeznaczonego do wypieków. Klasyczny biały cukier może się nie rozpuścić dokładnie i zostawić mało estetyczne plamki w miejscach, gdzie ziarenka przypaliły się w trakcie pieczenia. Przy cukrze brązowym (choć rozpuszcza się w niskich temperaturach) istnieje ryzyko, że masa serowa będzie nieco ciemniejsza, niż mógłbyś sobie życzyć. 

Dodatki na sernik wiedeński

Chcesz, aby Twój wypiek był nie tylko smaczny, ale też ładnie się prezentował? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na urozmaicenie sobie sernika wiedeńskiego. Będą to smaczne dodatki, które możesz dodać zarówno do masy serowej, jak i na wierzch ciasta.

Polewa czekoladowa o idealnej konsystencji

Myśląc o dodatkach do ciasta, trudno jest nie zacząć od polewy czekoladowej. Do jasnego sernika najlepiej pasuje taka z białej czekolady. Jak ją zrobić? Przygotuj:

  • 150 g Czekolady Białej E.Wedel;
  • 80 ml śmietanki kremówki.

Wykonanie:

  • Białą czekoladę pokrój w drobną kostkę i umieść w metalowej lub szklanej miseczce o średnicy większej niż średnica garnka;
  • Garnek napełniony w 1⁄4 wodą umieść na wolnym ogniu, a miskę z czekoladą postaw na nim. Pamiętaj, że miska nie może mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. Dodaj śmietankę i jak tylko składniki się połączą, wymieszaj je do uzyskania jednolitej konsystencji; 
  • uzyskaną masą polej wystudzony sernik i włóż deser na pół godziny do lodówki, aby polewa stężała.

Jeśli chcesz możesz zrobić także polewę z ciemnej czekolady. 

Przygotuj: 

  • 15 g masła;
  • 90 g Czekolady Mocno Gorzkiej 80% E.Wedel;

Wykonanie:

  • Czekoladę połam na mniejsze kawałki; 
  • Umieść ją w kąpieli wodnej razem z masłem;
  • Mieszaj do połączenia składników i odłóż na chwilę do przestudzenia;
  • Po około 5 minutach dekorujemy polewą czekoladową sernik. Smacznego!

Inne dodatki na wierzch

Oprócz dodatku polewy możesz przyozdobić wierzch sernika na kilka innych sposobów: 

  • solonym karmelem (rozłóż 2 łyżki lub nawet więcej na ciasto);
  • kilkoma łyżkami marmolady lub konfitury;
  • masłem orzechowym (dodaj do ciasta lub na ciasto);
  • kremem czekoladowym;
  • miodem (możesz rozprowadzić nawet 2 łyżki w postaci wzorków na serniku);
  • cukrem pudrem (przesiej jako posypkę na wystudzone ciasto).

Niezależnie od tego czy jest to Twój pierwszy sernik wiedeński czy robisz je od lat, każde podejście może być dla Ciebie pasjonującym odkryciem. 

Rodzynki z cukrem waniliowym

Istnieje odwieczny spór - dodawać rodzynki do sernika czy nie? Oczywiście to kwestia gustu i jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie sernika bez rodzynek, wybór jest dla Ciebie prosty. 

Możesz je wsypać prosto z paczki do masy serowej, ale wtedy nie będą komponować się idealnie z masą serową. Dlatego namocz je we wrzątku. Dzięki temu zabiegowi nabiorą głębszego smaku i miękkości, faktycznie czyniąc sernik wiedeński dużo lepszym.

A może skórka pomarańczowa?

Aby uświetnić swój wypiek wykorzystaj skórkę kandyzowaną z pomarańczy. Możesz ją dodać bezpośrednio do masy serowej lub ładnie ułożyć na wierzchu ostudzonego sernika wiedeńskiego. Zanim jednak udekorujesz skórką wypiek, przesiej cukier puder na jego wierzch. Dzięki temu zyskasz bardzo ładny efekt i ciasto będzie się lepiej prezentować.

Komentarze