Następne
Wróć do listy porad

Jak upiec mazurek wielkanocny?

Podobnie jak pochodzące z niej desery jest nieprzyzwoicie słodki i wyjątkowo pyszny. A to za sprawą kruchego ciasta, bakalii, masy kajmakowej i lukru. Sprawdź, jak upiec mazurek wielkanocny, by w pełni rozsmakować się w świątecznym klimacie.

 

Babeczki czekoladowe możesz przygotować w wersji "sauté" – bez żadnych

Mazurek wielkanocny to jeden z najpopularniejszych świątecznych wypieków. Choć uważany za typowo polski, prawdopodobnie przybył do nas z Turcji.

Share:

Zadbaj o:
 • Udekorowanie mazurka

  Jak zrobić mazurek świąteczny, który zachwyci nie tylko swoim smakiem, ale i wyglądem? Odpowiednio go dekorując! To jeden z tych wypieków, który lubi dodatki. Do twojej dyspozycji są przede wszystkim lukier plastyczny, masa kajmakowa, masa marcepanowa oraz krem czekoladowy. Na wierzchu świątecznego mazurka możesz ułożyć też bakalie, posypki, owoce kandyzowane i inne ozdoby.

 • Odpowiednią temperaturę pieczenia

  Spód do mazurka na Wielkanoc piecz w 200 stopniach przez około 15 minut. Gotowe ciasto poznasz po złocistym kolorze. W trakcie pieczenia obserwuj ciasto – niedopieczone będzie surowe, a przepieczone twarde i suche.

 • Szybkie zagniatanie ciasta

  Ciasto na spód do mazurka wymaga szybkiego zagniatania. Im dłuższe ono trwa, tym cieplejsze są Twoje dłonie, co sprawi, że ciasto zacznie się topić, a po upieczeniu będzie twarde i gumowate. By masa zachowała odpowiednią konsystencję, przed wyrobieniem ciasta porządnie schłodź ręce oraz stolnicę lub deskę, a samo ciasto wyrabiaj szybko i krótko.

 • Nie musisz kupować mazurka wielkanocnego – mamy dla Ciebie przepis!

  W te święta zachwyć swoich gości własnoręcznie przygotowanym i ozdobionym mazurkiem wielkanocnym. Sprawdzony przepis z przydanymi wskazówkami, ułatwiającymi pracę, czeka na wypróbowanie.

Uważaj na:
 • Wyjmowanie ciasta z blaszki

  Mazurka wielkanocnego piecz na specjalnej blaszce mazurkowej, z charakterystycznym otwartym bokiem i niskimi ściankami. Dzięki takiej budowie upieczony placek łatwo się zsuwa, nie łamiąc się przy tym na mniejsze kawałki. Jeśli nie masz takiej blaszki, możesz upiec mazurka na zwykłej, wyłożonej papierem. Ważne jednak, by w tym przypadku wyjąć ciasto z blaszki jeszcze ciepłe. Kiedy ostygnie, o wiele bardziej będzie podatne na kruszenie się.

 • Wałkowanie ciasta

  Przywieranie ciasta do wałka to jeden z problemów występujących podczas pieczenia wielkanocnego mazurka. By tego uniknąć, spód na mazurek najlepiej rozwałkuj pomiędzy dwiema warstwami folii kuchennej. Staraj się unikać podsypywania ciasta mąką – jej nadmiar sprawi, że wypiek straci całą swoją kruchość, o którą przecież chodzi w mazurku wielkanocnym.

 • Przenikanie zapachów

  Ciasto na spód do mazurka wymaga wstawienia do lodówki. Nim to jednak zrobisz, zapakuj ciasto w przezroczystą folię. Dzięki temu nie wchłonie ono zapachów innych produktów znajdujących się w lodówce.