Jak zrobić szybkie ciasto czekoladowe z serem – alternatywa dla sernika
1
Pieczenie

Jak zrobić szybkie ciasto czekoladowe z serem – alternatywa dla sernika

Sernik to klasyka wśród wypieków, która nigdy się nie nudzi. Warto jednak od czasu do czasu dać się ponieść kulinarnej fantazji, przygotowując wariacje na temat tego rodzaju wypieku. Ciekawą propozycją jest ciasto czekoladowe z serem, które stanowi kompromis dla miłośników tradycyjnych serników i nowoczesnych ciast czekoladowych. Skorzystaj z poniższych wskazówek, by stworzyć wypiek, któremu trudno się oprzeć!  

Ciasto czekoladowe to wypiek, który ma wielu zwolenników. Powinno być intensywne w smaku, za sprawą doskonałej jakości gorzkiej czekolady i rozpływające się w ustach. Jego wyrazistość można jednak przełamać dodatkiem np. twarogowych kleksów. W ten sposób powstanie wyjątkowe ciasto czekoladowe z serem, które swoim smakiem zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jego atutem jest też prostota przygotowania. Nie musisz mieć zdolności kulinarnych, by wyczarować pyszny podwieczorek idealny na każdą okazję. Świetnie komponuje się z kawą lub herbatą.

 

Chcesz dowiedzieć się, jak wyczarować ciasto czekoladowe z serem – sernik nowojorski? Sprawdź ten przepis: https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/przepis/ciasto-czekoladowe-z-serem-sernik-nowojorski/!

 

Sprawdź również przepisy na:

muffinki czekoladowe

ciasto brownie

 

Zadbaj o:

  • SKŁADNIKI NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

    Ciasto czekoladowe z serem będzie dużo smaczniejsze, jeśli wykorzystasz składniki dobrej jakości. Sięgnij po czekoladę E.Wedel Mocno Gorzką 80% oraz Kakao ciemne z Ghany. Sprawdź również skład sera – szczególnie, jeśli kupujesz gotowy produkt do ciast, w wiaderku.
  • WCZEŚNIEJSZE NAGRZANIE PIEKARNIKA

    Ciasto należy włożyć do piekarnika nagrzanego do 175 st. C, dlatego warto włączyć go już w momencie przygotowywania masy serowej. Dzięki temu zaoszczędzisz nieco czasu i będziesz cieszyć się smakiem ciasta czekoladowego z serem znacznie szybciej!
  • ODPOWIEDNI SPOSÓB PIECZENIA

    W przypadku ciast z serem, lepiej nie korzystać z termoobiegu – nawet gdy jest to opcja, z której korzysta się na co dzień podczas wypiekania innych deserów. Aby ciasto czekoladowe z serem wyszło idealnie, umieść je w piekarniku na środkowym ruszcie i skorzystaj z trybu grzania góra-dół.
  • POKOJOWĄ TEMPERATURĘ SKŁADNIKÓW

    Wszystkie składniki, które normalnie przechowuje się w lodówce, należy wyjąć odpowiednio wcześniej. Podczas łączenia składniki powinny mieć temperaturę pokojową, aby np. nie spowodować utwardzenia masła pod wpływem niższej temperatury. Dlatego na kilkanaście minut przed rozpoczęciem prac, wyjmij jajka czy ser.

Uważaj na:

  • ZBYT TŁUSTY SER

    Jeśli chcesz, aby ciasto było puszyste i lekkie, wybierz ser o zawartości tłuszczu nie większej niż 18%. Jeśli decydujesz się wykorzystać tłusty twaróg, zredukuj ilość masła o połowę lub nawet 3/4. Zbyt duża ilość tłuszczu źle wpłynie na konsystencję ciasta. Tłuste sery sprawdzą się jednak idealnie, gdy chcesz, aby ciasto było niskie, zwarte i ciężkie – tak jak sernikobrownie.
  • MIESZANIE SKŁADNIKÓW

    Zbyt długie i intensywne mieszanie składników nie jest wskazane. Ogranicz tę czynność do kilku ruchów – tak, by produkty tylko częściowo się ze sobą połączyły. Dzięki temu ciasto czekoladowe z serem będzie smakowało obłędnie!
  • ZAGLĄDANIE DO CIASTA

    Otwieranie drzwiczek podczas pieczenia może doprowadzić do nierównomiernego wypieczenia ciasta. Jeśli masz pewność, że z Twoim piekarnikiem wszystko w porządku, staraj się nie zaglądać do ciasta bez potrzeby. Jeśli chcesz wykonać test suchego patyczka, nigdy nie rób go przed upływem ¾ zalecanego czasu pieczenia.
  • STUDZENIE W TEMPERATURZE POKOJOWEJ

    Nie wyjmuj ciasta od razu po wyłączeniu piekarnika. Zacznij od uchylenia jego drzwiczek – dzięki temu zminimalizujesz szansę na to, że ciasto opadnie. Przenieś deser na kratkę dopiero po 2-3 godzinach.
  • PRZYPIEKANIE SIĘ CIASTA OD GÓRY

    Jeżeli zauważysz, że Twój piekarnik lubi „przypiekać” ciasta od góry – przykryj wierzch blaszki papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Dzięki temu unikniesz wyschniętej, zbyt mocno wypieczonej skorupy na cieście.
Podobała Ci się ta porada?