Zostało Ci trochę sosu karmelowego?
Niewielkie naczynie wysmaruj oliwą lub spryskaj olejem lub oliwą w spreju. Wyłóż do niego resztkę sosu karmelowego, która Ci została. Pozwól mu zastygnąć. Pokrój powstałą bryłkę nożem. Gratulacje, właśnie zrobiłeś/zrobiłaś krówki!
Aby przygotować najlepszy karmel, zadbaj o:
· Stałą temperaturę
Jedną z najważniejszych zasad podczas przygotowywania domowego karmelu jest utrzymywanie stałej temperatury – nie za niskiej i nie za wysokiej. Dzięki podgrzewaniu na małym ogniu, karmel uzyska odpowiednią konsystencję, nie przypali się i nie będzie gorzki.
· Naczynie z grubszym dnem
Oprócz składników spożywczych do przygotowania domowego karmelu przyda Ci się też odpowiednie naczynie, na którego dnie należy rozsypać równomiernie cukier. W przepisie zalecana jest patelnia lub średniej wielkości rondelek z grubym dnem. Uważaj jednak na naczynia z aluminium. W takim rondelku, który zbyt szybko się nagrzewa, łatwiej o spalenie cukru, a jak już wiesz, z takim karmelem już nic nie zrobisz.
· Potrzebne składniki
Co prawda, karmel to nic innego jak cukier. Nie musisz jednak wzbraniać się przed dodatkami, szczególnie do sosu. Jako dodatek do karmelu świetnie sprawdzi się wanilia, cynamon, kakao lub nawet posiekane orzechy (najlepsze będą orzechy nerkowca, laskowe lub migdały).
· Kolor karmelu
Nie wiesz jak zrobić karmel idealny? Wśród przepisów na karmel można znaleźć takie, gdzie wykorzystywany jest cukier biały lub brązowy trzcinowy. To, który z nich wybierzesz, powinno zależeć od efektu, jaki zamierzasz osiągnąć. Im ciemniejszy cukier, tym bardziej aromatyczny będzie Twój karmel.
Możesz też wymieszać oba rodzaje cukru – najlepiej drobnego, który rozpuszcza się szybciej i bardziej równomiernie. Karmel oceniaj zawsze najpierw po barwie – jeśli ma bursztynowy kolor, wszystko w porządku. Jeśli ma ciemny, brązowy kolor, spróbuj go – gorzki, jak już wiesz, nie nadaje się do dalszego wykorzystania.
Uważaj na:
· Mieszanie karmelu
Jak zrobić karmel o idealnej konsystencji? Nie mieszaj karmelu łyżką, gdyż powstaną grudki cukru, których później będzie się ciężko pozbyć. Zamiast tego potrząsaj delikatnie garnkiem, by cukier zaczął równomiernie się topić. Gdy domowy karmel zacznie zbyt szybko zastygać, możesz dodać do niego odrobinę wody. Sam cukier mieszaj kolistymi ruchami. To sprawdzony przepis na karmel. Sytuacja zmienia się, gdy robisz sos karmelowy i dodajesz śmietankę – możesz wówczas mieszać składniki silikonową lub drewnianą łyżką. Pamiętaj jednak, by robić to delikatnie.
· Czas karmelizowania
Jak zrobić karmel o idealnej barwie? Im dłuższy czas topienia cukru, tym ciemniejszy ostateczny kolor karmelu. Jeśli zależy Ci na konkretnej barwie karmelu – jasnej w przypadku zimnych deserów, ciemniejszej do tych na ciepło – z uwagą kontroluj czas karmelizowania.
· Zastyganie karmelu
Gdy domowy karmel będzie już gotowy, rondelek z nim ściągnij z ognia i wstaw do naczynia wypełnionego zimną wodą. Taki zabieg zatrzyma proces karmelizacji, który mógłby spowodować spalenie karmelu i uzyskanie gorzkiego smaku. Gdy karmel zacznie zbyt szybko zastygać, postaw go ponownie na ogniu do czasu uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Karmel dekoracyjny
Już ustaliliśmy że karmel to nic innego jak rozpuszczony cukier. Można jednak robić z nim cuda w kuchni, które podniosą poziom zarówno pod kątem smaku, jak i estetyki. Jak zrobić karmel do ażurowych, zastygających dekoracji?
Przygotuj:
- 300 g cukru białego kryształ
- 50 ml wody
Przygotowanie:
Na dużą patelnię wysyp cienką warstwą cukier i podgrzewaj na małym ogniu. Jeśli obawiasz się spalenia, dodaj dwie łyżki wody. Tę czynność możesz powtórzyć, nie przekrocz jednak ilości ośmiu łyżek wody na porcję. W razie potrzeby obracaj patelnią, aż cukier się rozpuści. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji Twój karmel jest gotowy. Jak go podawać?
Wzory z karmelu
· Figury i witrażyki
Jeśli chcesz wycinać z karmelu wzory, przyda Ci się płaska bryła. By ją utworzyć, wystarczy rozlać karmel. Użyj papieru do pieczenia. Spryskaj go olejem lub oliwą w spreju. Następnie wolnym strumieniem wylewaj karmel. Rób to ostrożnie, by nie wyjść poza granice papieru (oszczędzisz sobie kłopotliwego sprzątania). Gotową "szybkę" z karmelu (jak się przyjrzysz, dostrzeżesz, że jest nieco przezroczysty) możesz łamać lub ciąć wedle upodobań. Jak zastosować takie kształty? Możesz wbić pojedyncze bryłki w lody, w kawałek ciasta lub nawet ułożyć mozaikę na cieście.
· Wzory ażurowe
Z karmelu możesz też robić wymyślne wzory. Jest to całkiem proste. Podobnie jak w poprzednim sposobie, naszykuj papier do pieczenia i spryskaj go olejem lub oliwą w spreju. Tu jednak nie wylewaj karmelu bezpośrednio z naczynia. Nabieraj go łyżką i spływającym strumieniem, niczym pędzelkiem, rysuj wzory. Mogą to być koła, pętelki, abstrakcyjne kształty.
Możesz też jeszcze wcześniej ułożyć sobie kompozycje i dopiero wtedy przygotować karmel. Weź ołówek i narysuj nim interesujące Cię wzory (im prostsze będą, tym łatwiej odzworujesz je karmelem). Po rozpuszczeniu cukru rysuj wzory po wyznaczonych liniach. Odwróć jednak wcześniej papier, by grafit nie dostał się do cukru.
Tak przygotowane wzorki, niezależnie od tego, czy zdecydowałeś/aś się na konkretne wzory, czy improwizację, możesz wykorzystać na kilka sposobów. Udekoruj nimi lody, wbij na wierzchy ciast lub ciasteczek, ułóż na gorącej czekoladzie. Jeśli przygotowujesz tort i nie chcesz używać świeczek, z pomocą karmelu możesz "wypisać" nim cyfry oznaczające wiek jubilata/ki. Możesz też przygotować proste napisy i przygotować jadalną ozdobę na tort.
· Wzory wypukłe i wklęsłe z karmelu
Jeśli chcesz schować gałkę lodów pod kloszem z karmelu lub zamknąć kawałek ciasta w cukrowej klatce, na to również jest sposób. Przygotuj wzory według instrukcji w powyższych krokach, lecz zamiast papieru użyj... innych podstawek. Może to być wierzch chochelki, zewnętrzna strona małej szklanki lub słoiczka, wnętrze miseczki... Ważne jest tylko to, by dobrze umyć i wysuszyć wybrane naczynia. Spryskaj je wcześniej olejem, by łatwiej odczepić wzory z karmelu, które stworzysz. Karmel zastygnie przyjmując kształt danego naczynia.
· Przedłużenie pucharków karmelem
Karmelem w bardzo prosty sposób możesz też udekorować pucharki na lody. W ciepłym karmelu zanurz krawędź pucharka (lub miseczki). Wyjmuj powoli – będzie się za nim ciągnęła szeroka smuga karmelu. Gdy uznasz, że jest dość długa, obetnij ją nożycami kuchennymi. Pucharek przedłużony karmelem ustaw na krawędzi blatu dnem do góry, by karmel zastygł bez odkształceń. Deser tak podany z pewnością na długo zapisze się w pamięci gości i domowników.
Słony karmel
Solony karmel od karmelu klasycznego różni się dodatkiem soli. By uzyskać bardziej kremową konsystencję solonego karmelu, możesz go wzbogacić masłem orzechowym. Jako podstawę do solonego karmelu możesz wykorzystać przepis na sos karmelowy z początku artykułu: na patelni roztop cukier z odrobiną wody. Gdy już uzyskasz piękną glazurową masę, w której niemal możesz się przeglądać, dodaj masło i śmietankę. By cieszyć się solonym karmelem, dopełnij dzieła dwiema łyżkami masła orzechowego i szczyptą soli (lub dwiema, zależnie od preferencji). Gdy składniki się połączą, zlej karmel do słoiczka i używaj w razie potrzeby.
Solony karmel najlepiej smakuje z lodami (zwłaszcza śmietankowymi i waniliowymi) oraz z popcornem.
Komentarze