Jak upiec idealną bezę?
1
Pieczenie

Jak upiec idealną bezę?

Opadnięta, zbyt krucha lub nadmiernie ciągnąca się beza to utrapienie niejednego kucharza. Bo choć do jej wykonania potrzeba zaledwie dwóch składników i kilku minut, prosty deser potrafi płatać figle nawet najbardziej doświadczonym cukiernikom. Na szczęście nie musi! Postępując według poniższych rad jak zrobić bezy, otrzymasz nie tylko idealne ciasteczka czy torcik Pavlova. Bezę wykorzystasz też do kruchego ciasta z owocami, sufletów czy musu czekoladowego. Do dzieła!

W jej przygotowaniu udział biorą dwa składniki – białka jajek i cukier. Nic trudnego? A jednak, bo beza, o której mowa, bywa niezwykle kapryśna. Podpowiadamy, jak ją okiełznać!

Zadbaj o:

  • Suche i odtłuszczone naczynia

    Wiemy już, że beza nie znosi tłuszczu. Dlatego ważne jest, by miska i trzepaczka, których używasz do ubicia piany, były idealnie suche i odtłuszczone. Uwaga – przepis na bezę idealną tkwi w ubijaniu jej w szklanej lub metalowej misce. Do plastikowej łatwiej przywiera tłuszcz, a białka spływają po jej ściankach. Choć do ubicia białek możesz użyć miksera ręcznego lub planetarnego, to nie dadzą Ci one pełnej kontroli nad pianą. Zbyt późne wyłączenie urządzeń może skończyć się zwarzeniem białek.
  • Dobór odpowiedniego cukru

    W tym, jak zrobić bezy doskonałe, nie bez znaczenia jest też rodzaj zastosowanego cukru. Najlepiej sprawdzi się drobny lub granulowany, którego rozpuszczanie można łatwo kontrolować. W jaki sposób? Pianę na bezę wystarczy rozetrzeć między palcami – w gotowej nie czuć drobinek cukru. Z tego powodu w przepisie na bezę niewskazane jest używanie zbyt drobnego cukru pudru. Ciekawy efekt wizualny i smakowy osiągniesz z kolei stosując cukier trzcinowy.
  • Staranne oddzielenie żółtek

    Nie ma znaczenia, czy do zrobienia bezy użyjesz jajek wyciągniętych wprost z lodówki czy też takich w pokojowej temperaturze. Najważniejsze, by ich białka i żółtka zostały odpowiednio oddzielone. Białka nie ubiją się prawidłowo, jeśli znajdzie się w nich choć odrobina tłuszczu z żółtek!

Uważaj na:

  • „Suszenie” bezy

    Gotową masę bezową wyłóż na blachę lub papier do pieczenia i wstaw do rozgrzanego wcześniej piekarnika. Beza, czekając aż piekarnik osiągnie ustawioną temperaturę, zacznie tracić swoje właściwości. Zgodnie z przepisem na bezę, najlepiej jest ją zapiekać – a właściwie to suszyć –w niskiej temperaturze około 80 do 120 stopni. Skąd te różnice? By bezy były miękkie, suszymy je w niższej temperaturze lub przez krótszy czas. By były twarde – w wyższej lub dłużej. Wiele zależy też od samego piekarnika.
  • Zbyt szybkie dodawanie cukru

    Do lekko sztywnej piany dodawaj cukier – łyżka po łyżce, po roztopieniu poprzedniej porcji, nieustannie mieszając, co może zająć nawet do 10 minut. Jeśli dodasz zbyt dużą ilość cukru naraz, beza zacznie spływać. Przepis na bezę idealną zakłada, że ubita piana jest sztywna, gęsta i błyszcząca. Po wyłożeniu na blachę nie rozleje się na boki, a zachowa swój kształt.
  • „Przebicie” białek

    Oddzielone od żółtek białka ubijamy ręcznie lub mikserem na niskich obrotach, stopniowo zwiększając prędkość. Zbyt szybkie ubijanie od początku sprawi, że piana nie będzie stabilna. Gdy białka będą już lekko spienione, przyśpiesz i nie przerywaj ubijania do momentu uzyskania lekko sztywnej piany. Uważaj na „przebicie” białek – zbyt długo ubijane zaczną podchodzić wodą i beza się nie uda.
Podobała Ci się ta porada?