Jak zrobić doskonałą tartę?
0
Pieczenie

Jak zrobić doskonałą tartę?

Sekret przepysznej tarty tkwi w perfekcyjnie wypieczonym spodzie, będącym bazą dla wybranych dodatków. Jak zrobić tartę idealną? O czym pamiętać przygotowując ciasto na tartę? Podpowiadamy!

Tarta – francuski przysmak, idealny zarówno na słodko, jak i na słono. Latem podawany zwykle z sezonowymi owocami i kremowym nadzieniem. Zimą, z mięsem i warzywami jako sycące i rozgrzewające danie obiadowe.

Chcesz dowiedzieć się, jak wyczarować  Kruche ciasto: https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/przepis/jak-upiec-kruche-ciasto/

Zadbaj o:

  • Odpowiednia mąka

    Do upieczenia bazy do tarty wykorzystaj mąkę pszenną, która idealnie sprawdza się w przypadku wszystkich ciast kruchych i półkruchych. By nadać ciastu dodatkowej chrupkości, możesz połączyć mąkę pszenną z odrobiną mąki ziemniaczanej. Ciasto będzie odpowiednio napowietrzone, jeśli przed dodaniem kolejnych składników przesiejesz mąkę.
  • Dobrej jakości tłuszcz

    Najważniejszym składnikiem każdego kruchego ciasta jest tłuszcz. Jako baza do tarty najlepiej sprawdzi się dobrej jakości masło o dużej zawartości tłuszczu. Przed dodaniem go do mąki, schłódź je, co zapewni ciastu pożądaną kruchość. Unikaj dodawania margaryny lub oleju do ciasta – nie uzyskasz wówczas odpowiedniej konsystencji spodu.
  • Dodatek jajka

    W bazie ciasta na tartę nie może zabraknąć też jajka. Równie dobrze możesz użyć całego jaja, jak i samego żółtka. Najważniejsze jednak, by ograniczyć ilość białka w cieście. Powoduje ono twardnienie masy, która powinna być przecież maksymalnie krucha.
  • Cukier lub sól

    Przygotowując słodką tartę, dodaj do niej cukier puder. Kruche ciasto wypieka się krótko, przez co zwykły cukier może nie zdążyć się w nim rozpuścić. A jak zrobić ciasto na tartę wytrawną? Cukier zastąp po prostu solą drobnoziarnistą.

Uważaj na:

  • … i fasoli

    Tartę z podniesionymi brzegami przed upieczeniem wyłóż folią aluminiową, a następnie dociśnij wsypując na całą jej powierzchnię fasolę lub groch. Dzięki temu boki ciasta nie spłyną. Po kwadransie pieczenia ściągnij folię i z powrotem włóż do piekarnika. Zanim nałożysz nadzienie na tartę, dokładnie ją ostudź.
  • Metoda widelca...

    Ciasto wyłożone do formy nakłuj przed pieczeniem widelcem. Sprawi to, że w czasie pieczenia ciasto nie zacznie się podnosić. Płaską bazę do tarty należy przestudzić – w ten sposób ciasto nie namoknie od nałożonych na nie składników i nie zamieni się w zakalec.
  • Dosypywanie mąki

    Podczas wałkowania ciasta nie dosypuj do niego zbyt dużej ilości mąki. Jej dodatek sprawi, że baza po upieczeniu będzie zbyt twarda. Jeśli masz problem z rozwałkowaniem ciasta, możesz dodatkowo schłodzić je przez kwadrans w lodówce lub rozwałkowywać między dwoma arkuszami folii spożywczej.
  • Krótki czas wyrabiania

    Kruche ciasto na tartę, jak żadne inne, nie lubi długiego i intensywnego wyrabiania. Skrócisz go łącząc ze sobą wszystkie składniki za pomocą szerokiego noża, który sprawnie poradzi sobie ze schłodzonym masłem. Dzięki temu unikniesz kontaktu ciasta z ciepłymi dłońmi. Po wyrobieniu ciasta na tartę, włóż je do lodówki na około 45 minut, by porządnie się schłodziło.
Podobała Ci się ta porada?