Jak zrobić czekoladę do picia bez grudek?
1
Napoje i koktajle

Jak zrobić czekoladę do picia bez grudek?

Gorąca czekolada to pyszny dodatek do długich jesiennych i zimowych wieczorów. Tylko jak osiągnąć idealnie aksamitną konsystencję?

Prawdziwa gorąca czekolada jest gęsta, aromatyczna i przede wszystkim ma gładką konsystencję bez śladu grudek. Można ją osiągnąć bardzo prosto, wystarczy tylko pamiętać o kilku punktach.

Chcesz dowiedzieć się, jak wyczarować Wedlowską Czekoladę z Advocatem do picia : https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/przepis/wedlowska-czekolada-z-advocatem-do-picia/

Zadbaj o:

  • Odpowiednią ilość tłuszczu

    Nie oszukujmy się – czekolada do picia nigdy nie będzie dietetyczna. A żeby jej konsystencja była idealnie aksamitna, w składnikach musi znaleźć się całkiem sporo tłuszczy. Najprościej zadbać o to, łącząc pełnotłuste mleko ze śmietanką 30% w stosunku 2:1. Ciekawym pomysłem jest użycie mleka kokosowego, które może mieć nawet ponad 20% zawartości tłuszczu. Nienajlepiej za to sprawdza się dodawanie np. masła, które może wytrącić się w postaci nieprzyjemnego, tłustego osadu na powierzchni czekolady.
  • Odrobinę… soli w gorzkiej czekoladzie

    Jeśli marzy ci się idealnie gładka i intensywnie czekoladowa przyjemność, użyj gorzkiej czekolady zamiast mlecznej. Zawiera najwięcej kakao i to właśnie z nią najłatwiej uzyskać idealną konsystencję czekolady po rozpuszczeniu. Dodaj też do przepisu szczyptę soli – nie do końca wpływa ona na konsystencję, ale wyciągnie z czekolady wszystko, co czekoladowe, podkreślając jej smak! Bez obaw – twój napój nie stanie się słony jeśli użyjesz nie więcej niż pół łyżeczki na 3-4 porcje czekolady do picia.
  • Mieszanie łopatką, a nie łyżką

    Podczas rozpuszczania czekolady (np. w kąpieli wodnej) i łączenia składników na gorąco, bardzo ważne ich jest stałe mieszanie. Najlepiej za pomocą silikonowej łopatki lub trzepaczki – nieprzywierającymi narzędziami miesza się dużo dokładniej, dzięki czemu ciepło dociera do każdego miejsca w podobnym stopniu. Nie sprawdzi się za to metalowa łyżka. Z początku zimna, będzie ochładzać płyn wokół siebie, zaś w czasie gotowania szybko się rozgrzeje, utrudniając utrzymanie dobrej konsystencji.

Uważaj na:

  • Zagotowanie mleka lub śmietanki

    Niektóre przepisy sugerują, aby mleczną bazę zagotować, ale nie jest to dobry pomysł. Jak pewnie wiesz, niedopilnowane mleko łatwo kipi i się przypala, a takie zupełnie nie będzie się już nadawało do przygotowania czekolady do picia. Do tego, na zagotowanym mleku tworzy się kożuch, a tego przecież nie chcesz w swojej aksamitnej gorącej czekoladzie. Dlatego przypilnuj by mleko ze śmietanką jedynie zagrzać i nie doprowadzić do wrzenia.
  • Zbyt duże kawałki czekolady

    Jeśli w twoim przepisie do ciepłej mlecznej bazy wrzuca się zimną, połamaną na kawałki czekoladę, dopilnuj by owe kawałki były jak najmniejsze. Dobrym pomysłem jest zrobienie wiórków czekoladowych za pomocą tarki lub ząbkowanego noża. Dzięki temu łatwiej będzie ci dodawać czekoladę stopniowo, nie obniżając temperatury mleka. Małe kawałki szybciej się też rozpuszczają i są mniej podatne na przypalenie lub przywieranie.
  • Przywieranie i przypalanie się czekolady

    Im gęstszą czekoladę do picia chcesz otrzymać, tym bardziej musisz na nią uważać. Czekoladę podgrzewaj na małym ogniu i nie zwiększaj temperatury tylko po to, by np. czekolada rozpuściła się szybciej. Jedyne co możesz osiągnąć próbując przyspieszyć ten proces, to przypalone dno. A pamiętaj, że smak przypalonej czekolady szybko przeniknie do reszty napoju i trzeba będzie zaczynać od nowa. Aby uniknąć przywierania i przypalania, mieszaj czekoladę do picia przez cały czas i nie spuszczaj jej z oka.
Podobała Ci się ta porada?