Jak zrobić idealne ciasto genueńskie?
1
Desery i przekąski

Jak zrobić idealne ciasto genueńskie?

Ciasto genueńskie, nazywane również francuskim, to puszysty i lekki biszkopt, do którego przygotowania używa się niewielkiej ilości tłuszczu. Ten tradycyjny deser z pogranicza Francji i Włoch warto przygotować również na co dzień. Zobacz, jak je zrobić!

Ciasto genueńskie to jeden z klasycznych deserów, przygotowywany od wieków we włoskich, ale i francuskich domach. Jego nazwa pochodzi oczywiście od Genui, a więc miasta na północy Włoch, które zasłynęło z jego produkcji. Warto wiedzieć, że powstaje z połączenia lekkiego, puszystego biszkoptu czekoladowego oraz gęstego musu czekoladowego, który jest układany na tymże biszkopcie grubą warstwę. Czy może być jeszcze bardziej czekoladowo? O pobicie intensywności czekoladowego smaku, jakim wyróżnia się ciasto genueńskie jest bardzo trudno. Dlatego to przepis dla wszystkich prawdziwych czekoladoholików. Aby jednak ciasto Ci wyszło, musisz zadbać o przestrzeganie kilku zasad. Dlatego warto sprawdzić proste, ale przydatne tricki. Zobacz, o co zadbać i na co uważać podczas „czarowania” w kuchni!

Zadbaj o:

  • WYSOKIEJ JAKOŚCI CZEKOLADĘ

    Czekolada, którą wybierzesz, to absolutnie kluczowy składnik. Dobrze, by był to produkt o dobrym składzie. Najlepiej w tej roli spisze się czekolada gorzka klasyczna 64% E.Wedel. Możesz sięgnąć po czekoladę mocno gorzką 80% E.Wedel lub po którąś z wersji premium.
  • WYKORZYSTANIE PRAWDZIWEGO MASŁA

    We włoskiej i francuskiej kuchni nie ma miejsca na kompromisy w tej kwestii. Dlatego upewnij się, że do przygotowania przepisu na ciasto genueńskie wykorzystujesz prawdziwe masło 82%. To będzie miało wpływ na smak oraz konsystencję.
  • POKOJOWĄ TEMPERATURĘ WSZYSTKICH SKŁADNIKÓW

    Zarówno te, z których przygotujesz biszkopt, jak i wykorzystywane do stworzenia musu, muszą mieć temperaturę pokojową. W innym wypadku będziesz mieć problemy z ich połączeniem. Może nawet dojść do zwarzenia się masy, a tego chcesz uniknąć!
  • DOKŁADNE UBICIE JAJEK Z CUKREM

    Masa, która powstanie, musi być dobrze napowietrzona, puszysta i idealnie gładka. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i miksuj ją ok. 8-10 minut mikserem planetarnym, a ręcznym nawet do 15 minut.
  • DELIKATNE WYMIESZANIE MASY NA CIASTO GENUEŃSKIE

    Kiedy dodajesz do ubitych jajek i cukru suche składniki, mieszaj wszystko przy pomocy drewnianej szpatułki – powoli i starannie. Bardzo ważne jest, aby nie utracić napowietrzenia masy, bo to dzięki niemu biszkopt nabiera lekkości i miękkości.
  • DOKŁADNE SCHŁODZENIE MUSU NA BISZKOPCIE

    Kiedy już wylejesz mus czekoladowy na ciasto genueńskie, koniecznie wstaw całość do lodówki na minimum 4 godziny, a najlepiej na całą noc. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ciasto idealnie stężało, a jego krojenie nie zepsuje konsystencji.

Uważaj na:

  • STARANNE DOBRANIE PROPORCJI SKŁADNIKÓW NA CIASTO GENUEŃSKIE

    Tu nie ma miejsca na pomyłki ani samodzielne zmiany proporcji. Trzymaj się tych, które znajdziesz w przepisie. Pamiętaj, że jeśli przygotowujesz ciasto genueńskie w większej ilości, musisz proporcjonalnie zwiększyć ilości poszczególnych składników.
  • WŁAŚCIWĄ TEMPERATURĘ PIECZENIA CIASTA

    Zaleca się pieczenie ciasta genueńskiego w temperaturze 175°C przez ok. 20-30 minut, aż do suchego patyczka. Rób to z termoobiegiem, przy włączonym grzaniu z góry i z dołu. Pilnuj, aby ciasto się nie przypaliło.
  • DOKŁADNE WYMIESZANIE SKŁADNIKÓW NA MUS

    Podobnie jak w przypadku samego biszkoptu, do mieszania musu wykorzystaj drewnianą szpatułkę i zadbaj, aby piana z białek, która stanowi jego ważną część, nie straciła puszystości i lekkości. To bardzo ważne!
  • DODAWANIE SKŁADNIKÓW NA MUS W ODPOWIEDNIEJ KOLEJNOŚCI

    Zacznij od połączenia ze sobą cukru, żółtek oraz kakao i śmietanki nad kąpielą wodną. W dalszej kolejności do ciepłej masy, która nabrała lekkiej konsystencji mogą trafić masło i czekolada. Brandy oraz pianę z białek dodaj dopiero gdy całość już się wystudzi.
  • SPOSÓB WYŁOŻENIA MUSU NA BISZKOPT

    Mus nałóż na ciasto genueńskie, kiedy biszkopt będzie dobrze wystudzony, sama masa czekoladowa – również. Aplikuj go grubą warstwą i wyrównaj przy pomocy silikonowej szpatułki. W tej formie całość może trafić do lodówki.
Podobała Ci się ta porada?