Jak przygotować idealne ciasto czekoladowe?
0
Desery i przekąski

Jak przygotować idealne ciasto czekoladowe?

Ciasto czekoladowe to uwielbiany przez większość klasyk, dzięki czemu sprawdza się niemal przy każdej okazji. Jego niesamowity smak komponuje się doskonale z wieloma kremami, świeżymi owocami czy bakaliami. Jak przygotować idealne ciasto czekoladowe, które zachwyci Ciebie i Twoich gości?

Ciasto czekoladowe, przygotowane w odpowiedni sposób jest puszyste i niezwykle aromatyczne. Jego słodki smak idealnie komponuje się z dodatkami w postaci świeżych owoców, kremów, musów czy orzechów. W sezonie letnim warto udekorować je malinami, truskawkami, borówkami lub innymi sezonowymi owocami, a podawane na ciepło stanowi doskonały dodatek do lodów śmietankowych. Ciasto czekoladowe jest także świetną bazą do stworzenia tortów urodzinowych oraz niepowtarzalnych deserów na inne, równie ważne okazje. Do przygotowania takiego wypieku konieczne jest jednak przestrzeganie kilku prostych, ale niezwykle ważnych zasad. Zobacz, jak zrobić udane ciasto czekoladowe o niepowtarzalnym smaku.

Zadbaj o:

 • JAKOŚĆ CZEKOLADY

  Ciasto czekoladowe, jak sama nazwa mówi, zawiera w sobie czekoladę. Najlepiej wybierać produkty sprawdzone, z zawartością kakao zgodną z przepisem. W wielu przypadkach doskonale sprawdzi się czekolada Gorzka Klasyczna 64% E.Wedel, aby jednak wzmocnić jej smak, można dodatkowo użyć kakao ciemnego z Ghany E.Wedel. Dzięki takim składnikom Twoje ciasto czekoladowe zyska niesamowity smak.
 • MIESZANIE SKŁADNIKÓW

  Niezwykle istotne jest dokładne wymieszanie składników. Warto przesiać suche produkty przez sito, a dopiero potem dodać je, stopniowo, do mokrych. W wielu przypadkach dobrze sprawdzi się też mikser, który ułatwi dokładne połączenie wszystkich produktów.
 • ODPOWIEDNIE PROPORCJE

  Niezwykle istotne jest też odpowiednie odmierzenie składników. Najlepiej wykorzystać w tym celu wagę kuchenną oraz miarki służące do wyliczania ilości płynów. Dzięki temu zachowasz właściwe proporcje, a ciasto wyjdzie dokładnie takie, jak powinno. Jeśli chcesz modyfikować przepis i zmieniać, np. ilość cukru, upewnij się, że nie wpłynie to na ostateczną konsystencję deseru.
 • PRAWIDŁOWE ROZPUSZCZENIE CZEKOLADY

  Przepisy na ciasto często wymagają zastosowania tabliczek czekolady, które należy odpowiednio rozpuścić. W tym celu najlepiej sprawdzi się kąpiel wodna, dzięki której całość nie przypali się podczas roztapiania. Taki sposób można zastosować też do rozpuszczenia masła.

Uważaj na:

 • TEMPERATURĘ SKŁADNIKÓW

  Klasyczne brownie zawiera dużo jajek, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią temperaturę tego składnika. W innym przypadku łączenie z innymi produktami lub ubijanie na pianę może okazać się niemożliwe. Warto wyjąć jajka z lodówki na kilka godzin przed rozpoczęciem gotowania. Jeśli zapomnisz o tym kroku, istnieje także opcja zamoczenia ich w ciepłej wodzie. Nie może być ona jednak zbyt gorąca, ponieważ białko zacznie się ścinać.
 • SPOSÓB PIECZENIA

  Ciasto powinno zostać wstawione do już rozgrzanego piekarnika, dzięki czemu będzie łatwiej utrzymać odpowiedni czas pieczenia. Warto także regularnie kontrolować jego stan, ale jednocześnie starać się otwierać drzwiczki jak najrzadziej. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie patyczkiem, czy ciasto już się upiekło.
 • STUDZENIE CIASTA

  Niezwykle istotne jest studzenie ciasta w odpowiedni sposób. Nie powinno się wyjmować go bezpośrednio po wyłączeniu piekarnika. Najlepiej odczekać kwadrans, a na kolejne 15 minut zostawić lekko uchylone drzwiczki. Dopiero po tym czasie można wyjąć ciasto. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko opadnięcia wypieku.
 • PRZESIANIE SUCHYCH SKŁADNIKÓW

  Przesianie suchych składników, takich jak proszek do pieczenia, kakao czy mąka, pozwala na uzyskanie puszystej, dobrze napowietrzonej mieszanki bez żadnych grudek. W ten sposób można również ułatwić mieszanie wszystkich produktów. Warto więc przesiewać suche składniki nawet wtedy, gdy nie jest to wspomniane w przepisie.
Podobała Ci się ta porada?