Jak zrobić ciasto na tortillę?
1
Gotowanie

Jak zrobić ciasto na tortillę?

Historia tortilli sięga czasów Azteków. To właśnie oni wymyślili okrągłe, płaskie i chrupiące placki z mąki kukurydzianej. Dzisiejsze tortille, będące symbolem meksykańskiej kuchni, powstają zwykle z mąki pszennej. Podawane z mięsnym lub warzywnym farszem idealnie sprawdzą się jako szybki obiad lub imprezowa przekąska. Gwarantujemy, że dzięki naszemu prostemu przepisowi na tortillę pszenną nie sięgniesz już więcej po gotowe placki ze sklepu!

Niełamiące się, idealnie elastyczne i dziecinnie proste w zawijaniu tortille pszenne? Dzięki naszym poradom to możliwe! Sprawdź, jak zrobić najlepsze ciasto na tortillę rodem z Meksyku.

Zadbaj o:

 • Wałkowanie pszennych tortilli

  Gotowe kulki ciasta na tortille spłaszcz dłonią. Pamiętaj, że w trakcie obróbki termicznej tortille jeszcze nieco się zmniejszą. Dlatego rozwałkuj je na placki o średnicy większej od patelni o około 1 cm. Doskonale okrągłe placki wycinaj z pomocą dużego talerza. Skrawków ciasta nie wyrzucaj – zrób z nich jeden dodatkowy placek.
 • Odpoczywanie ciasta na tortillę

  Gotowe ciasto na tortillę pszenną podziel na równe części i uformuj z nich kulki. Następnie odłóż je na kwadrans na stolnicę i przykryj szczelnie folią spożywczą, by nie zdążyło zbytnio wyschnąć. W tym czasie ciasto odpocznie, dzięki czemu nie będzie kurczyć się podczas wałkowania.
 • Wyrobienie elastycznego ciasta

  Pszenne tortille powstają z zaledwie czterech składników – oleju, soli, mąki pszennej i wody. Do wyrobienia elastycznego ciasta użyj ciepłej lub nawet gorącej wody. By ciasto na tortille było odpowiednio miękkie, wyrabiaj je ręcznie przez kilka minut do momentu, aż przestanie się kleić. W razie potrzeby podsypuj je odrobiną mąki.

Uważaj na:

 • Przechowywanie gotowych tortilli

  Zdjęcie z patelni tortille układaj na talerzu jedna na drugiej. Na koniec przykryj je koniecznie wilgotnym ręczniczkiem do czasu, aż staną się idealnie miękkie. Dzięki temu podczas wypełniania farszem placki nie będą się łamać. Usmażone tortille możesz przechowywać w lodówce lub mrozić – pamiętaj wtedy, by każdy z placków oddzielić od siebie warstwą papieru do pieczenia. Dzięki temu nie przykleją się do siebie. Przed podaniem tortille skrop wodą i odgrzej na patelni lub w kuchence mikrofalowej.
 • Zbyt małe lub zbyt duże rumieńce

  Rumieńce to znak rozpoznawczy pszennych tortilli. Zbyt małe i jasne są oznaką, że placki były pieczone na zbyt małym ogniu. Zbyt duży ogień sprawi, że plamy będą duże i ciemne, a placki – lekko przypalone. Najlepiej meksykańskie placki smażyć na teflonowej patelni, która równomiernie się nagrzewa i nie powoduje przywierania ciasta.
 • Wysychanie pszennych tortilli

  Pszenne placki smaż z obu stron na suchej patelni. Smażenie powinno trwać nie więcej niż 30 sekund z każdej strony. Gotową tortillę poznasz po pojawiających się na jej powierzchni pęcherzykach powietrza. Im więcej czasu tortilla spędzi na patelni, tym bardziej będzie sucha i łamiąca.
Podobała Ci się ta porada?