Masa z białej czekolady – jak ją zrobić?
0
Desery i przekąski

Masa z białej czekolady – jak ją zrobić?

Chcesz przygotować tort z białym kremem? A może przymierzasz się do upieczenia owocowej tarty, wypełnionej słodką białą masą? W tych i wielu innych wypiekach doskonale sprawdza się masa z białej czekolady. Jej przygotowanie nie będzie trudne, jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek.

Masa z białej czekolady jest uniwersalnym kremem, który możesz wykorzystać na wiele sposobów. Doskonale sprawdza się jak krem do przekładania blatów biszkoptowych, wypełniania kruchych rurek, dekorowania muffinek i tartaletek. W jego przygotowaniu nie ma nic trudnego – o ile stosujesz się do obowiązujących zasad. Liczą się bowiem nie tylko odpowiednie proporcje poszczególnych składników, ale również właściwe postępowanie – krok po kroku.

Zadbaj o:

 • DOBREJ JAKOŚCI ŚMIETANĘ I MASCARPONE

  Sama czekolada to za mało, aby masa z białej czekolady była gotowa. Należy dodać pozostałe składniki tj. śmietanę kremówkę i serek mascarpone. W tym przypadku koniecznością jest wybór dobrej jakości produktów, bo to przełoży się na finalny smak oraz konsystencję kremu.
 • PRAWIDŁOWE ROZPUSZCZANIE CZEKOLADY

  Masa z białej czekolady powstaje m.in. poprzez rozpuszczenie głównego składnika. Kluczową rolę odgrywa tutaj wybór odpowiedniej metody roztapiania, ponieważ nie każda się sprawdzi. Najlepszym wyborem jest rozpuszczanie w ciepłej śmietanie kremówce. Proces ten musi jednak następować powoli – gdy ciepło rozejdzie się równomiernie, kostki zmienią swoją konsystencję na płynną.
 • DOBREJ JAKOŚCI BIAŁĄ CZEKOLADĘ

  Czekolada czekoladzie nierówna, co przekłada się na przygotowany krem. Jeśli chcesz, aby masa z białej czekolady była udana, postaw na wysoką jakość składników. Na co zwrócić szczególną uwagę? Biała czekolada to połączenie tłuszczu kakaowego, mleka i cukru. Unikaj więc takich produktów, które zawierają dodatkowe surowce, a których nie ma w oryginalnej recepturze. Liczy się także zawartość masła kakaowego – im więcej, tym lepiej. Warto także pamiętać, że dobrej jakości czekolada przyjmuje kolor k

Uważaj na:

 • ZWARZENIE ŚMIETANY KREMÓWKI

  Chcąc ubić kremówkę na sztywno, trzeba robić to przez dłuższy czas. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ kilka niepotrzebnych obrotów miksera, a dojdzie do zwarzenia śmietany. Czynność ubijania zacznij od powolnych obrotów urządzenia, aby po chwili ubijać szybciej. Gdy kremówka będzie sztywniejsza, ponownie zwolnij prędkość miksera – dzięki temu będzie Ci łatwiej kontrolować proces ubijania.
 • PRZECHOWYWANIE SERKA I KREMÓWKI W TEMPERATURZE POKOJOWEJ

  Jednym z elementów przygotowywania masy z białej czekolady jest ubicie na sztywno śmietany kremówki z serkiem mascarpone. Oba produkty muszą być wyjęte bezpośrednio z lodówki, bo im chłodniejsze, tym lepiej. Nie uda Ci się uzyskać sztywnego kremu z produktów w temperaturze pokojowej. Dlatego wyjmij je przed bezpośrednim użyciem.
 • ZBYT CIEPŁĄ PŁYNNĄ CZEKOLADĘ

  Aby powstała masa z białej czekolady, rozpuszczone kostki musisz dodać do ubitego serka i śmietany. Jeśli polewa będzie zbyt ciepła, wówczas krem straci swoją sztywność i nie będzie nadawał się do przełożenia tortu, wypełnienia tartaletek czy udekorowania muffinek. Pamiętaj o tym, aby dość długo schładzać rozpuszczoną czekoladę. Nie możesz jednak „przesadzić”, ponieważ w niższej temperaturze masa będzie zastygać. W efekcie nie uda Ci się dodać jej do ubitej śmietany i serka.
 • SKARMELIZOWANIE BIAŁEJ CZEKOLADY

  Masa z białej czekolady nie będzie udana, jeśli dojdzie do skarmelizowania głównego produktu. Warto pamiętać, że biała czekolada zawiera sporą ilość cukru, który ulega karmelizacji. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniej metody rozpuszczania – najlepiej w ciepłej śmietance (ewentualnie mleku pełnotłustym).
Podobała Ci się ta porada?